Monaco produce surpriza si o elimina pe Manchester City din Liga Campionilor, dupa o noua partida fantastica

Miercuri, 15 Martie 2017, ora 23:35
14098 citiri

AS Monaco a reusit marea surpriza miercuri seara si a eliminat-o in optimile de finala ale Ligii Campionilor pe Manchester City.

Dupa un incredibil 3-5 in tur, liderul din Franta a castigat pe teren propriu cu 3-1 si s-a calificat in sferturi gratie golurilor mai multe marcate in deplasare.

Fara Falcao (accidentat) si Glik (suspendat), trupa 'nebuna' a portughezului Leonardo Jardim a facut un nou meci memorabil si ajunge intre primele 8 echipe din Europa pentru a doua oara in ultimii trei ani.

Ca si-n turul de la Manchester, monegascii au inceput mai bine, iar la pauza aveau deja un avantaj de doua goluri.

Dupa numai cateva minute de la startul meciului, pustiul minune Mbappe a deschis scorul cu o reluare din apropiere, in urma unei centrari a lui Bernardo Silva.

Golul cu numarul doi i-a apartinut lui Fabinho, care a inscris cu un sut de la 10 metri, la capatul unei centrari ca la carte a lui Mendy.

2-0 dupa o prima repriza in care 'cetatenii' n-au trimis nicio minge pe sau spre poarta lui Subasici.

Dupa pauza, trupa lui Guardiola s-a aruncat in atac, in timp ce Monaco a facut pasul in spate, iar Sane a facut 2-1 in minutul 71, cu o reluare din apropiere, dupa ce, in prima faza, Subasic a parat sutul lui Sterling.

Doar 6 minute a durat insa bucuria britanicilor, pentru ca Bakayoko a reluat superb cu capul la o centrare a lui Lemar si a calificat-o pe Monaco in sferturi, dupa o dubla fantastica, cu 12 goluri marcate.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, desfasurarea intalnirii dintre AS Monaco si Manchester City, din mansa secunda a optimilor de finala ale Ligii Campionilor.

Desfasurarea partidei:

min.90+3 - FINALUL INTALNIRII! Monaco o elimina pe Manchester City!

min.90+1 - Ultima schimbare facuta de Jardim la Monaco: Dirar ii ia locul lui Germain.

min.90 - Vom avea 3 minute de prelungiri.

min.90 - Germain il faulteaza pe Kolarov si primeste cartonasul galben.

min.89 - City n-a mai reusit sa se apropie periculos de poarta oaspetilor si e la doar cateva minute de o eliminare neasteptata.

min.84: In sfarsit o schimbare si la City: iese Clichy, intra Iheanacho.

INFO: Doar 16.000 de spectatori asista la aceasta superba partida, pe micutul stadion Stade Louis II.

INFO: Guardiola n-a facut nicio schimbare. Si ne aflam in minutul 83, iar echipa sa e la cateva minute distanta de a fi eliminata din optimile Ligii Campionilor.

min.81 - O noua schimbare la Monaco: iese Mbappe, intra Moutinho.

INFO: In acest moment, scorul la general e 6-6, insa Monaco merge mai departe pentru ca a marcat mai multe goluri in deplasare.

min.77 - GOOOL AS MONACO!!! Bakayoko reface diferenta de doua goluri, cu o lovitura de cap dintr-o centrare venita de la Lemar!!!

min.74 - Sterling vede un cartonas galben dupa un fault asupra lui Bernardo Silva.

INFO: La acest scor, City e echipa calificata in sferturile Ligii Campionilor.

min.71 - GOOOL MANCHESTER CITY!!! Sane reduce din diferenta cu o reluare din apropiere dupa ce, in prima faza, Subasic a parat sutul lui Sterling!!!

min.70 - Prima schimbare la Monaco: intra Toure, iese Raggi.

min.67 - Sane trimite pe langa poarta gazdelor. Presiunea lui City creste de la minut la minut.

min.65 - Subasic intervine la un sut trimis de Aguero. In sfarsit, City suteaza pe spatiul portii.

min.62 - O prima ocazie importanta pentru City. Aguero primeste de la Sane, dar nu nimereste spatiul portii.

min.61 - Sutul lui Sterling e blocat de Raggi.

INFO: Pare de necrezut, dar trupa lui Guardiola inca n-a reusit sa trimita vreun sut pe sau spre poarta monegascilor.

min.59 - Bakayoko intra tare la Fernandinho si vede si el cartonasul galben.

min.57 - Kevin de Bruyne il faulteaza pe Fabinho si primeste cartonasul galben.

min.55 - Sagna blocheaza un sut trimis de pustiul minune Mbappe. Cu siguranta o sa auzim multi ani de acum incolo despre acest atacant francez in varsta de doar 18 ani.

min.55 - City a inceput mai hotarata aceasta repriza, dar fara sa puna in pericol poarta aparata de Subasic.

STARTUL REPRIZEI SECUNDE

--------------------------------------------

INFO: In acest moment, scorul general este 5-5, dar Monaco ar merge mai departe gratie golurilor marcate in deplasare.

min.45 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

INFO: City n-a tras niciun sut pe/spre poarta lui Monaco in aceasta prima repriza.

min.44 - Stones respinge o centrare periculoasa a aceluiasi Mendy, cel mai bun jucator al primei reprize.

min.39 - Kolarov blocheaza un sut periculos al lui Fabinho.

min.35 - Monaco joaca de-a dreptul incantator, cu Thomas Lemar si Benjamin Mendy dirijand jocul.

min.31 - Jemerson reuseste sa-l blocheze pe Aguero.

INFO: La acest scor, AS Monaco e echipa care merge in sferturi.

min.29 - GOOOL MONACO!!! Fabinho dubleaza avantajul gazdelor cu o reluare de la 10 metri, venita dupa o centrare excelenta a lui Mendy!!!

min.23 - Kolarov intervine bine la o reluare cu capul a lui Germain.

min.19 - De Bruyne centreaza, dar niciun coechipier nu reuseste sa ajunga la minge.

min.18 - Germain trimite peste poarta britanicilor cu un sut din afara careului.

min.11 - Sagna il faulteaza pe Bernardo Silva si vede cartonasul galben.

INFO: In acest moment, scorul la general e 5-4 in favoarea 'cetatenilor'.

min.8 - GOOOL MONACO!!! Mbappe deschide scorul din cativa metri, dupa o pasa a lui Bernardo Silva!!!

min.7 - O prima ocazie pentru gazde. Sutul lui Mbappe e scos de Caballero.

ora 21:45 - STARTUL INTALNIRII

INFO: In tur, City s-a impus pe teren propriu cu 5-3, la capatul unui joc fantastic, poate unul dintre cele mai frumoase din istoria fotbalului.

INFO: La TV, partida poate fi urmarita pe Dolce Sport 1.

ECHIPELE:

AS MONACO: Subasic - Sidibe, Raggi, Jemerson, Mendy - Fabinho, Bakayoko, Lemar - Bernardo Silva, Germain (c), Mbappe.

Rezerve: De Sanctis, Jorge, Dirar, Moutinho, Cardona, Diallo, Toure.

Antrenor: Leonardo Jardin.

MANCHESTER CITY: Caballero - Sagna, Stones, Clichy, Kolarov - Sane, Fernandinho, David Silva (c) - De Bruyne, Aguero, Sterling.

Rezerve: Bravo, Zabaleta, Navas, Delph, Otamendi, Toure, Iheanacho.

Antrenor: Josep Guardiola.

Arbitru: Gianluca Rocchi (Italia).

Ciucă, despre atacul Iranului asupra Israelului: „O situaţie care generează atenţia tuturor liderilor lumii. Potenţialul de escaladare este foarte mare”
Nicolae Ciucă, preşedintele Senatului a declarat marţi, 16 aprilie, despre atacul Iranului asupra Israelului că a fost şi e o situaţie care generează atenţia tuturor liderilor lumii, pentru...
Coaliția nu renunță, ”în acest moment”, la Cătălin Cîrstoiu. De ce spune PNL că nu îl poate susține pe Cristian Popescu Piedone la Capitală
Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a declarat marţi, 16 aprilie, că, în acest moment, la nivelul coaliţiei s-a menţinut decizia ca medicul Cătălin Cîrstoiu să fie candidatul coaliţiei la...
#LIVE Monaco Manchester City, #direct Monaco Manchester City, #Monaco City Liga Campionilor , #rezultate Champions League