PSG castiga la Valencia, in Liga Campionilor (Video)

Marti, 12 Februarie 2013, ora 23:35
4997 citiri

Paris Saint Germain s-a impus cu 2-1 pe terenul celor de la Valencia, intr-un meci jucat marti seara in prima mansa a optimilor Ligii Campionilor.

Francezii au luat astfel un avantaj serios in vederea mansei secunde, una pe care o vor disputa pe teren propriu.

Spaniolii au inceput meciul in careul advers, insa, dupa o bara a lui Lucas, oaspetii au deschis scorul repede, in minutul 10, prin Lavezzi. Argentinianul adus vara trecuta de la Napoli a punctat superb din unghi, cu un sut in forta, venit dupa o combinatie cu conationalul sau Pastore.

Cu un Lucas intr-o zi excelenta, PSG a continuat sa aiba ocaziile mai mari, chiar daca posesia a fost de partea gazdelor.

Al doilea gol al vicecampioanei Frantei a cazut inainte de pauza, in minutul 43. Pastore a finalizat din centrul careului, dupa o centrare perfecta a lui Lucas.

Dupa pauza, Valencia a incercat sa reintre in meci, dar fara izbanda. Tot PSG a fost mai periculosa, asta chiar daca vedeta Ibrahimovici n-a miscat mai nimic.

Totusi, in minutul 90, gazdele au punctat prin Rami, din apropiere dupa o centrare a lui Tino Costa, iar lupta pentru calificare se va da la Paris, in luna martie.

O lupta la care nu va lua parte Zlatan Ibrahimovici, eliminat in prelungiri, dupa ce si-a calcat intentionat un adversar.

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre Valencia si PSG, din optimile de finala ale Ligii Campionilor.

Desfasurarea intalnirii:

min.90+3 - FINALUL PARTIDEI

min.90+2 - ROSU PENTRU IBRAHIMOVICI! Suedezul il calca intentionat pe Guardado si e trimis direct la cabine !

min.90 - Partida va fi prelungita cu trei minute.

min.90 - GOOOL VALENCIA !!! Rami inscrie din apropiere, dupa o centrare a lui Tino Costa

min.88 - Schimbare la PSG: iese Pastore, intra Armand.

min.86 - Sirigu scoate un sut al lui Costa.

min.84 - Schimbare la Valencia: iese Feghouli, intra Viera.

min.82 - Spaniolii cer din nou penalti, dar fara arbitrul nu acorda nimic.

min.76 - Schimbare la PSG: iese Lavezzi, intra Menez.

min.75 - Valdez rateaza din numai 5 metri.

min.73 - Soldado cere penalti, insa arbitrul lasa jocul sa continue.

min.72 - Chantome marcheaza, dar golul e anulat pe motiv de offside.

min.69 - Feghouli rateaza complet sutul.

min.66 - Ibrahimovici trece pe langa 0-3.

min.63 - O noua mare ocazie pentru Lavezzi. Argentinianul incearca o bolta, insa rateaza executia.

min.61 - Mare ocazie pentru PSG! Guaita scoate in fata un sut puternic al lui Ibrahimovici, mingea ajunge la Lavezzi, insa acesta rateaza incredibil din numai cativa metri.

min.53 - Schimbare la PSG: iese Lucas, intra Chantome.

min.52 - Sirigu scoate cu greu o minge trimisa cu capul de Valdez.

min.46 - Schimbari la Valencia: intra Canales si Valdez, ies Jonas si Banega.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

---------------------------------------

min.45+2 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu doua minute.

min.43 - GOOOL PSG !!! Lucas centreaza din partea dreapta, iar Pastore finalizeaza din centrul careului !!!

min.38 - Lavezzi trage de la marginea careului, Guaita prinde cu siguranta.

min.34 - Galben si pentru Pereira, dupa un fault la mijlocul terenului.

min.32 - Verratti vede cartonasul galben si nu va juca in retur.

min.27 - Lucas ia o actiune pe cont propriu, trece ca TGV-ul pe langa trei fundasi, suteaza, dar Guaita se intinde si retine in doi timpi.

min.26 - Lucas trimite peste, dupa o actiune pornita de italianul Verratti, care parca s-a speriat sa avanseze spre poarta spaniolilor, desi era intr-o pozitie buna.

min.23 - Sakho respinge salvator din fata lui Soldado, iar apoi Guardado incearca un sut de la marginea careului, insa mingea se duce peste poarta lui Sirigu.

min.21 - Jallet repringe din propriul careu o centrare periculoasa a lui Pereira.

min.17 - Soldado isi bate joc de un contraatac promitator al gazdelor.

min.10 - GOOOL PSG !!! Lavezzi deschide scorul cu un sut in forta din interiorul careului, dupa o combinatie splendida cu contationalul sau argentinian Pastore !!!

min.9 - BARA PSG! Lucas trimite un sut fenomenal, care izbeste stalpul din dreapta al portii spaniole!

min.7 - Valencia a dominat aceste prime minute, insa fara sa-si creeze vreo ocazie importanta.

STARTUL PRIMEI REPRIZE

INFO: Partida are loc pe stadionul Mestalla din Valencia si e transmisa in direct la TV de Digi Sport 1 si Dolce Sport 1.

INFO: Returul e programat pe 6 martie, la Paris.

ECHIPELE:

VALENCIA: Guaita - Pereira, Rami, R.Costa, Parejo - Feghouli, Banega, T.Costa, Guardado - Jonas, Soldado.

Rezerve: Alves, Ruiz, Albelda, Viera, Canales, Piatti, Valdez.

Antrenor: Ernesto Valverde.

PSG: Sirigu - Jallet, Alex, Sakho, Maxwell - Matuidi, Verratti - Lucas, Pastore, Lavezzi - Ibrahimovici.

Rezerve: Douchez, van der Wiel, Camara, Armand, Chantome, Menez, Gameiro.

Antrenor: Carlo Ancelotti.

Arbitru: Paolo Tagliavento (Italia).

Prima ședință de Guvern care se desfășoară la Timișoara. Ce proiecte vor fi discutate în întâlnirea de astăzi
Guvernul se reuneşte joi, la Timişoara, într-o şedinţă specială, în cadrul căreia urmează să fie aprobate o serie de proiecte de infrastructură cu impact regional, precum şi plata în...
#PSG invinge Valencia, #PSG castiga Valencia, #Valencia PSG optimi LIVE, #LIVE meciuri Liga Campionilor, #Valencia PSG Liga Campionilor , #rezultate Champions League