Rezultatele din sferturile de finala ale Ligii Campionilor: FC Barcelona a facut spectacol, Guardiola a fost umilit

Miercuri, 04 Aprilie 2018, ora 23:37
20642 citiri

Ziare.com va prezinta rezultatele inregistrate in meciurile disputate miercuri seara, in prima mansa a sferturilor de finala din Liga Campionilor.

FC BARCELONA - AS ROMA 4-1 (De Rossi ag. '38, Manolas ag '55, Pique '60, Luis Suarez '87 / Dzeko '80)

LIVERPOOL - MANCHESTER CITY 3-0 (Salah '12, Oxlade-Chamberlain '20, Mane '31)

FC Barcelona este ca si calificata in semifinale dupa ce a trecut cu 4-1 de la AS Roma.

Dupa un inceput de meci in care Roma s-a baricadat cu toata echipa in defensiva, scorul a fost deschis in cele din urma in minutul 38.

De Rossi a vrut sa respinga, dar si-a bagat mingea in propria plasa, intr-o faza la care portarul Alisson nu a putut interveni.

2-0 s-a facut la zece minute dupa pauza, cand Manolas si-a bagat si el mingea in propria plasa. Patru minute mai tarziu, Pique a facut 3-0.

Pe final de meci, Roma a avut ocazii mari de gol, iar Dzeko a inscris in cele din urma in minutul 80.

Scorul final a fost stabilit in minutul 87, cand Luis Suarez a sutat puternic din careu si a facut 4-1.

In celalalt meci al serii, masinaria de fotbal a lui Pep Guardiola, Manchester City, a fost invinsa cu 3-0 pe terenul lui Liverpool.

"Cormoranii" au facut unul dintre cele mai bune meciuri din ultimii ani si dupa jumatate de ora de joc aveau deja 3-0.

Salah a finalizat un contraatac in minutul 12, Oxlade-Chamberlain a prins un sut naprasnic din afara careului in minutul 21, iar Mane a pus perfect capul dupa jumatate de ora de joc pentru un 3-0 necrutator.

City a dominat partea secunda, dar victoria le-a apartinut celor de la Liverpool.

Desfasurarea meciurilor:

90+4 - Final de meci si la Liverpool - City!

90+3 - Final de meci in Barcelona - AS Roma!

87 - GOL BARCELONA!!! Luis Suarez inscrie cu un sut puternic din centrul careului langa bara si Barcelona are 4-1 cu AS Roma!

84 - Gol anulat pentru City in meciul cu Liverpool pentru o presupusa pozitie de ofsaid. Decizie discutabila.

80 - GOL ROMA!!! Dzeko inscrie la Barcelona cu o reluare langa bara din opt metri!

78 - Sansa uriasa pentru Roma cu FC Barcelona, dar Ter Stergen intervine fenomenal.

75 - Pique intervine excelent si blocheaza o situatie periculoasa in careul Barcelonei.

64 - City domina repriza a doua a meciului cu Liverpool, dar echipa lui Klopp se apara bine deocamdata.

60 - GOL BARCELONA!!! Pique face 3-0 in meciul cu Roma cu o reluare din fata portii, dupa o respingere gresita a lui Alisson.

55 - GOL BARCELONA!!! Manolas isi baga mingea in poarta dupa o faza incalcita si Roma e condusa cu 2-0!

52 - Sane centreaza periculos in meciul dintre City si Liverpool dar niciun coleg nu este in fata portii.

48 - Luis Suarez rateaza o sansa mare pentru Barcelona, trimitand peste poarta din 6 metri in confruntarea cu AS Roma.

46 - Se reiau meciurile!

45 - Pauza pe cele doua stadioane!

38 - GOL BARCELONA!!! Catalanii deschid scorul in meciul cu AS Roma dupa un autogol al lui De Rossi!

31 - GOL LIVERPOOL!!! Echipa lui Klopp face 3-0 in meciul cu City dupa o lovitura de cap a lui Mane din cativa metri!

28 - Sansa buna pentru Barcelona cu AS Roma! Suarez centreaza periculos, dar Sergi Roberto nu ajunge la minge.

20 - GOL LIVERPOOL!!! Formatia lui Klopp face 2-0 cu City dupa o "bomba" trimisa de Oxlade-Chamberlain de la 25 de metri!!!

18 - Ce ocazie pentru Barcelona!!! Rakitici suteaa din unghi, dar mingea loveste bara laterala! AS Roma scapa dintr-o situatie periculoasa!

12 - GOL LIVERPOOL! Formatia lui Klopp deschide scorul in meciul cu City! Liverpool pleaca pe contraatac, iar Salah finalizeaza din fata portii cu un sut sub transversala!

11 - Ocazie pentru Barcelona! Messi suteaza din afara careului, dar Alisson retine in doi timpi.

7 - Gol anulat pentru Barcelona in meciul cu AS Roma! Suarez inscrie, dar reusita e anulata corect pentru un ofsaid.

6 - City are un corner in meciul cu Liverpool, bate Silva, dar 'cormoranii' resping'.

5 - Messi scapa singur spre poarta in confruntarea cu AS Roma, dar este oprit pentru o pozitie de ofsaid.

1 - Au inceput cele doua meciuri!

Echipele de start FC Barcelona - AS Roma:

FC Barcelona: Ter Stegen; Nelson Semedo, Pique, Umtiti, Alba; Sergi Roberto, Rakitic, Busquets, Iniesta; Messi, Luis Suarez

AS Roma: Alisson; Peres, Manolas, Fazio, Kolarov; Strootman, De Rossi, Pellegrini; Florenzi, Dzeko, Perotti

Echipele de start Liverpool - Manchester City:

Liverpool: Karius; Alexander-Arnold, Lovren, Van Dijk, Robertson; Milner, Henderson, Oxlade-Chamberlain; Mane, Salah, Firmino

Manchester City: Ederson, Walker, Kompany (c), Otamendi, Laporte, Fernandinho, David Silva, De Bruyne, Gundogan, Sane, Jesus

Iata rezultatele inregistrate in meciurile de marti

Mansa retur este programata saptamana viitoare.

Ciucă, despre atacul Iranului asupra Israelului: „O situaţie care generează atenţia tuturor liderilor lumii. Potenţialul de escaladare este foarte mare”
Nicolae Ciucă, preşedintele Senatului a declarat marţi, 16 aprilie, despre atacul Iranului asupra Israelului că a fost şi e o situaţie care generează atenţia tuturor liderilor lumii, pentru...
Coaliția nu renunță, ”în acest moment”, la Cătălin Cîrstoiu. De ce spune PNL că nu îl poate susține pe Cristian Popescu Piedone la Capitală
Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a declarat marţi, 16 aprilie, că, în acest moment, la nivelul coaliţiei s-a menţinut decizia ca medicul Cătălin Cîrstoiu să fie candidatul coaliţiei la...
#Liga Campionilor LIVE, #Rezultate Liga Campionilor, #Barcelona Roma Live, #Liverpool Manchester City Live , #rezultate Champions League