Steaua, invinsa de Chelsea in ultimul meci din grupele Ligii Campionilor

Miercuri, 11 Decembrie 2013, ora 23:30
11032 citiri

Steaua a fost invinsa de Chelsea Londra cu scorul de 1-0 in ultimul meci din grupa E a Ligii Campionilor. Campioana Romaniei paraseste astfel cupele europene fara sa inregistreze vreo victorie in faza grupelor.

Deja eliminata din cupele europene, Steaua a aliniat la Londra o formula de start plina de surprize, din care nu au facut parte Piovaccari (rezerva), Tanase (menajat), Popa (accidentat) si Bourceanu (suspendat).

Lipsa de omogenitate si cea de valoare si-au spus cuvantul inca din primul minut, iar Chelsea a facut un adevarat asalt la poarta lui Tatarusanu.

Inevitabil, golul a venit dupa doar 10 minute, dupa o faza confuza. Un corner al londonezilor a prins nepregatita defensiva Stelei, iar Ba a introdus balonul in plasa de langa Georgievski.

Steaua putea egala nesperat la prima actiune de atac din acest meci, in minutul 13, cand Iancu a scapat singur cu portarul, dar a tras din marginea careului pe langa.

A fost singura faza periculoasa a Stelei din prima repriza, in timp ce Chelsea a avut o dominare covarsitoare. Londonezii au obtinut al 10-lea corner in minutul 27, in timp ce stelistii nu au avut nicio faza fixa la poarta lui Schwarzer.

Ivanovici a mai avut o sansa buna la poarta Tatarusanu, dar scorul la pauza a fost 1-0 in favoarea londonezilor.

Presiunea londonezilor s-a mai domolit in partea secunda, insa chiar si asa ocaziile la poarta lui Tatarusanu au continuat sa apara. Ramires si Hazard au ratat incredibil, in timp ce Piovaccari a trimis primul sut periculos pe poarta al Stelei in minutul 73.

Steaua nu a reusit insa sa creeze panica in careul advers si paraseste Liga Campionilor fara niciun succes in acest sezon.

Liga Campionilor: Clasamentul final din grupa Stelei

Chelsea a castigat grupa E si va merge in optimi alaturi de Schalke, in timp ce FC Basel continua in Europa League.

CHELSEA - STEAUA 1-0

90+4 - Final de meci!

90+1 - Chipciu trage de la 20 de metri in bratele portarului.

90 - Steaua obtine primul corner din aceasta partida.

88 - Gol anulat Chelsea: Demba Ba inscrie din pozitie de ofsaid.

87 - Demba Ba rateaza incredibil din trei metri.

83 - Chelsea tine de minge in acest final de meci.

80 - Schimbare Chelsea: De Bruyne intra in locul lui Willian.

79 - Latovlevici vede cartonasul galben.

76 - Hazard ia o actiune pe cont propriu, dar trage peste poarta.

74 - Schimbare Chelsea: Ramires intra in locul lui Obi Mikel.

73 - Piovaccari dribleaza un adversar in careul advers, trage cu piciorul stang si trimite primul sut al Stelei pe poarta!

71 - Schimbare Steaua: Piovaccari intra in locul lui Kapetanos.

70 - Ce ocazie!!! Schurrle se distreaza cu Georgievski, intra in careu, dar Hazard reia incredibil peste poarta din sase metri.

68 - Hazard il depaseste usor pe Gardos in careu, Georgievski respigne insa salvator.

67 - Schimbare Chelsea: Schurrle intra in locul lui Oscar.

66 - Georgievski intervine excelent si il blocheaza pe Hazard la marginea careului.

64 - Schimbare Steaua: Tatu intra in locul lui Pintilii.

64 - Iancu trage peste poarta de la 30 metri.

60 - Schimbare Steaua: Prepelita intra in locul lui Stanciu.

60 - Pintilii trage mult pe langa de la 25 de metri.

Info: Schalke conduce FC Basel cu 2-0.

58 - Tatarusanu iese bine si retine din fata lui Demba Ba.

56 - Steaua are sansa unui contraatac, dar Parvulescu greseste pasa.

53 - Ratare mare a lui Chelsea! Centrare din partea dreapta, iar Demba Ba rateaza din sase metri cu toata poarta in fata!

Info: Schalke a deschis scorul in meciul cu Basel.

52 - Steaua face un pressing avansat si recupereaza in jumatatea adversa.

50 - Georgievski vede cartonasul galben pentru o intrare asupra lui Cole.

48 - Ivanovici vede cartonasul galben.

46 - Se reia jocul!

45 - Pauza!

43 - Chelsea are posesie de peste 70% in acest meci.

38 - Sansa mare la poarta Stelei! Corner pentru londonezi, Tatarusanu intervine la sacrificiu si este faultat de Ba.

37 - Lampard trage de la 28 de metir peste poarta.

36 - Kapetanos trage puternic de la 20 de metri pe langa poarta.

34 - Steaua conteaza pe Stamford Bridge doar prin suporteri. Romanii domina fondul sonor pe stadion.

31 - Parvulescu centreaza din banda stanga, mingea e respinsa pana la Stanciu, care trage de la 30 de metri in blocaj.

27 - Tatarusanu respinge in corner la o reluare a lui Ivanovici. Chelsea are deja 10 cornere in acest meci.

27 - Szukala se complica in propriul careu si le ofera londonezilor un corner.

23 - Steaua incearca un contraatac, dar degajarea lui Tatarusanu este prea lunga.

21 - Latovlevici trage de la 40 de metri in blocajul lui Terry.

20 - Obi Mikel vede cartonasul galben.

18 - Georgievski patrunde in careu, insa se pierde in momentul centrarii si trimite slab in bratele portarului.

17 - Lovitura libera pentru londonezi, Ivanovici reia din intoarcere din 14 metri in bratele lui Tatarusanu.

13 - Ce ocazie pentru Steaua!!! Stanciu paseaza excelent catre Iancu, acesta ramane singur, dar trage la jumatate de metru de bara!

10 - GOL CHELSEA! Londonezii inscriu dupa o centrare la coltul lung, mingea este lovita de Demba Ba si intra in plasa. Georgievski este spectator la aceasta faza.

10 - Steaua nu a trecut inca de mijlocul terenului.

9 - Sansa mare pentru gazde. Szukala respinge in corner la o recentrare catre Demba Ba.

6 - Inca un corner pentru Chelsea. Lampard bate scurt, Hazard centreaza, iar Tatarusanu respinge defectuos in corner.

4 - Chelsea pleaca pe contraatac, mingea ajunge la Oscar, care trage putin pe langa poarta din 18 metri!

3 - Chelsea are un prim corner. Willian executa, Luiz reia nemarcat, dar mingea se duce mult pe langa poarta.

1 - Incepe meciul!

Info: Meciul incepe la ora 21:45 si este televizat de Digi Sport si Dolce Sport

Chelsea: Schwarzer - Ivanovic, Terry, Luiz, A. Cole - Obi Mikel, Lampard - Oscar, Willian, Hazard - Ba

Rezerve: Cech, Cahill, Ramires, De Bruyne, Torres, Mata, Schurrle

Steaua: Tatarusanu - Georgievski, Szukala, Gardos, Latovlevici - Pintilii - Chipciu, Iancu, Stanciu, Parvulescu - Kapetanos

Rezerve: Nita, Varela, Prepelita, Cristea, Neagu, Tatu, Piovaccari

Steaua ocupa ultimul loc in grupa E, cu 3 puncte, si nu mai are nicio sansa de calificare.

Laurentiu Reghecampf nu poate conta in aceasta partida pe Alexandru Bourceanu si Lucian Filip.

In prima mansa, londonezii s-ua impus cu 4-0 la Bucuresti.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Chelsea Steaua, #Chelsea Steaua LIVE, #Chelsea Steaua in direct, #televizare Chelsea Steaua, #Chelsea Steaua Liga Campionilor , #rezultate Champions League