de Ionut Gaman
Miercuri, 15 Aprilie 2015, ora 23:34

FC Porto a produs miercuri seara una dintre cele mai mari surprize ale acestui sezon al Ligii Campionilor.

Lusitanii antrenati de spaniolul Julen Lopetegui s-au impus pe teren propriu in fata celor de la Bayern Munchen, scor 3-1, in prima mansa a sferturilor.

Campioana Germaniei a avut un inceput dezastruos pe Dragao si dupa numai 10 minute era condusa cu 2-0.

In minutul 2, Jackson Martinez i-a furat mingea lui Xabi Alonso, a incercat sa-l dribleze pe Neuer, dar a fost faultat. Arbitrul a aratat punctul cu var, iar Quaresma a transformat cu sigurata.

Peste doar cateva minute, a venit randul lui Dante sa greseasca si acelasi Quaresma a marcat pentru un 2-0 nesperat.

Fara Ribery si Robben, accidentati, Bayern a avut mari probleme la constructie, dar a reusit totusi sa intre la pauza cu 2-1, dupa ce Thiago Alcantara a marcat din cativa metri, in urma unei centrari a lui Boateng.

In repriza secunda, tot gazdele au fost mai periculoase, iar Jackson Martinez a facut 3-1 in minutul 65. Boateng a sarit pe sub minge, atacantul columbian a preluat excelent, l-a depasit pe Neuer si a marcat.

Pe final, Guardiola a facut surprinzator doua schimbari defensive si a parut ca trage de timp. Un 3-1 pentru Porto, care anunta un retur incendiar peste o saptamana, in Germania.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre FC Porto si Bayern Munchen, din prima mansa a sferturilor Ligii Campionilor.

Desfasurarea partidei:

min.90+3 - FINALUL PARTIDEI

min.90+2 - Dante trimite cu capul, dar Fabiano retine fara probleme.

min.90 - Repriza secunda va fi prelungita cu trei minute.

INFO: Surprinzator, dar Bayern da senzatia ca joaca la trecerea timpului, chiar daca e condusa cu 3-1. Nemtii abia daca reusesc sa se apropie de poarta lusitanilor.

min.85 - Ultima schimbare la Porto: iese eroul Quaresma, intra Evandro.

min.83 - Danilo vede un galben si nu va juca in retur.

min.79 - O noua mutare in tabara gazdelor: iese Brahimi, intra Hernani.

min.75 - Schimba si Porto: iese Oliver Torres, intra Ruben Neves.

min.74 - O noua schimbare la Bayern: iese Xabi Alonso, intra Badstuber.

min.71 - Rode vede si el cartonasul galben dupao intrare prin alunecare la Herrera.

min.67 - Fabiano prinde un sut de la distanta al lui Rode.

min.65 - GOOOL PORTO!!! Boateng sare pe sub minge, Jackson Martinez preia bine, il dribleaza pe Neuer si marcheaza in poarta goala!!!

min.57 - Ce ocazie pentru Porto! Neuer scoate de sub bara la un sut din 6 metri al lui Herrera!

min.56 - Prima schimbare a meciului e facuta de Guardiola: iese Gotze, intra Rode.

min.55 - Casemiro incearca sa-l surprinda pe Neuer cu un sut de la mijlocul terenului, dar campionul mondial retine.

STARTUL REPRIZEI SECUNDE

-----------------------------------------

min.45+1 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.44 - Casemiro reia peste poarta dintr-o pozite buna, dupa o centrare a lui Quaresma.

min.38 - Carlos Velasco mai arata un cartonas galben, de aceasta data in tabara lui Bayern. Capitanul Lahm il vede dupa un fault la mijlocul terenului.

min.37 - Alex Sandro il faulteaza pe Muller si primeste cartonasul galben. Va fi suspendat in mansa secunda.

min.34 - BARA PORTO! Sandro trimite un sut surprinzator, iar Neuer scapa mingea in bara!

min.31 - Casemiro il faulteaza pe Alcantara si e avertizat cu un cartonas galben.

min.28 - GOOOL BAYERN!!! Boateng centreaza perfect din partea dreapta, iar Thiago Alcantara marcheaza din cativa metri!!!

INFO: In celalalt meci al serii, Barcelona a deschis scorul la Paris, prin Neymar.

PSG vs Barcelona - LIVE

min.16 - Bernat il poate opri pe Quaresma doar prin fault si vede cartonasul galben.

INFO: Inceput incredibil de meci la Porto, echipa gazda avand 2-0 in numai 10 minute, dupa doua erori uriase in defensiva bavarezilor.

min.10 - GOOOL PORTO!!! Quaresma ii fura mingea lui Dante si realizeaza dubla in doar 10 minute!!!

min.9 - Ocazie mare pentru Bayern. Lewandowski trimite din cativa metri cu capul milimetric peste poarta lusitanilor.

INFO: Ce inceput de meci. Cei 50.000 de fani portughezi prezenti pe Dragao sunt in extaz.

min.3 - GOOOL PORTO!!! Quaresma transforma cu siguranta lovitura de la 11 metri!!!

min.2 - Neuer scapa doar cu un cartonas galben.

min.2 - PENALTI PENTRU PORTO! Jackson Martinez ii fura mingea lui Xabi Alonso, ramane singur cu Neuer, iar goalkeeperul neamt il blocheaza prin fault.

ora 21:45 - STARTUL INTALNIRII

INFO: Intalnirea are loc la Porto si e transmisa in direct de Digi Sport 2 si Dolce Sport 2.

INFO: Mansa retur va avea loc saptamana viitoare, la Munchen.

ECHIPELE:

FC PORTO: Fabiano - Danilo, Maicon, Martins Indi, Alex Sandro - Herrera, Casemiro, Oliver Torres - Quaresma, Jackson Martinez, Brahimi.
Rezerve: Helton, Reyes, Evandro, Ruben Neves, Quintero, Hernani, Aboubakar.
Antrenor: Julen Lopetegui.

BAYERN MUNCHEN: Neuer - Rafinha, Boateng, Dante, Bernat - Lahm, Xabi Alonso, Thiago Alcantara - Muller, Lewandowski, Gotze.
Rezerve: Reina, Lucic, Badstuber, Gaudino, Rode, Weiser, Pizarro.