Surprize in Liga Campionilor: Manchester United o elimina dramatic pe PSG. AS Roma, eliminata in prelungiri

Joi, 07 Martie 2019, ora 00:40
18877 citiri

Manchester United a reusit surpriza serii in Liga Campionilor, dupa ce a eliminat-o, in deplasare, pe Paris Saint Germain.

Invinsa in tur, pe teren propriu, cu 0-2, United parea condamnata la eliminare, mai ales ca venea la Paris fara 10 jucatori, printre care Pogba, Herrera, Martial, Mata, Matic si Sanchez!

Britanicii s-au impus, insa, cu 3-1 si avanseaza in sferturile de finala gratie golurilor mai multe inscrise in deplasare.

Golul calificarii a venit tocmai in minutul 90+4, atunci cand Rashford a transformat un penalti dictat pentru un hent in careu al lui Kimpembe.

Celelalte goluri ale lui United au fost marcate de belgianul Lukaku, in minutele 2 si 30. Singura reusita a gazdelor a fost reusita de Bernat, in minutul 12.

In celalalt meci al serii, FC Porto a eliminat-o pe AS Roma in prelungiri, cu un gol dictat cu ajutorul VAR-ului si transformat in minutul 117.

A fost 3-1 pentru portughezi, dupa ce in tur Roma s-a impus pe Olimpico cu 2-1.

Rezultatele inregistrate miercuri seara in Liga Campionilor:

PSG - Manchester United 1-3 (Bernat '12 / Lukaku '2 si '30, Rashford '90+4 - penalti)

in tur: 2-0

FC Porto - AS Roma 3-1 (Soares '26, Marega '53, Telles '117 - penalti / De Rossi '37 - penalti)

in tur: 1-2

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, desfasurarea meciurilor programate miercuri seara in mansa secunda a optimilor de finala ale Ligii Campionilor:

FINAL la Porto - Roma: Portughezii inscriu in prelungiri si merg in sferturi.

min.117, GOOOL la Porto - AS Roma: Telles inscrie de la 11 metri si Porto e foarte aproape de calificarea in sferturi.

min.115, penalti la Porto - AS Roma: Florenzi il trage in careu pe Fernando, iar arbitrul dicteaza penalti dupa ce consulta VAR-ul.

PRELUNGIRI la Porto - AS Roma: Portughezii se impun cu 2-1 in timpul regulamentar si vom avea prelungiri.

FINAL la PSG - Manchester United: Britanicii, cu 10 jucatori indisponibili, se impun cu 3-1 la Paris si obtine o calificare la care nimeni nu mai spera!

min.90+4, GOOOL la PSG - Manchester United: Rashford il invinge pe Buffon de la punctul cu var si Manchester United merge in sferturile de finala!

min.90+1, PENALTI la PSG - Manchester United: Arbitrul dicteaza penalti dupa ce consulta VAR-ul, la un hent in propriul careu al lui Kimpembe. Trupa lui Solskjaer e pe punctul de a produce o surpriza uriasa.

min.56, gol anulat la PSG - Manchester United: Di Maria inscrie, insa golul e anulat pentru offside.

min.52, GOOOL la Porto - AS Roma: Gazdele trec din nou in avantaj, Marega marcand din cativa metri dupa o centrare perfecta a lui Corona!

min.37, GOOOL la Porto - AS Roma: De Rossi executa si transforma lovitura de pedeapsa, iar scorul devine egal!

min.36, PENALTI la Porto - AS Roma: Arbitrul arata punctul cu var dupa un fault comis de Militao in propriul careu asupra lui Perotti!

min.30, GOOOL la PSG - Manchester United: Buffon respinge gresit la un sut de la distanta, iar Lukaku ii duce din nou in avantaj pe britanici!

min.26, GOOOL la Porto - AS Roma: Soares deschide scorul cu o reluare din 5 metri!

min.12, GOOOL la PSG - Manchester United: Mbappe centreaza excelent in fata portii, iar Bernat indeplineste o simpla formalitate!

min.2, GOOOL la PSG - Manchester United: Lukaku profita de o eroare a lui Kehrer si deschide scorul la Paris dupa numai cateva secunde!

ora 22:00 - Au inceput cele doua intalniri. Va vom tine la curent cu cele mai importante faze.

PSG: Buffon - Thiago Silva, Kimpembe, Kehrer - Dani Alves, Verratti, Marquinhos, Bernat - Draxler, Mbappe, Di Maria.

Antrenor: Thomas Tuchel.

Manchester United: De Gea - Bailly, Smalling, Lindelof - Young, McTominay, Fred, Pereira, Shaw - Rashford, Lukaku.

Antrenor: Ole Gunnar Solskjaer.

----------

FC Porto: Casillas - Militao, Felipe, Pepe, Alex Telles - Otavio, Danilo, Herrera, Corona - Marega, Soares.

Antrenor: Sergio Conceicao.

AS Roma: Olsen - Karsdorp, Manolas, Marcano, Juan Jesus - Nzonzi, De Rossi - Zaniolo, Perotti, Kolarov - Dzeko.

Antrenor: Eusebio Di Francesco.

Sezonul trecut, trofeul Ligii Campionilor a fost castigat de Real Madrid.

Ungaria dă asigurări că susține aderarea deplină a României la Schengen. Măsurile decise în urma vizitei lui Cătălin Predoiu la Budapesta VIDEO
Ungaria va continua să susţină accederea României în spaţiul Schengen cu frontierele terestre în acest an, a transmis ministrul Afacerilor Interne, Cătălin Predoiu, în urma unei...
Kelemen Hunor, atac la PSD și PNL: "Cu chiu cu vai, au găsit un candidat comun şi acum îl abandonează. O bâlbâială politică de neiertat"
Retragerea candidatului coaliţiei PSD - PNL pentru Primăria Capitalei reprezintă o "bâlbâială politică de neiertat", consideră Kelemen Hunor, preşedintele UDMR. "Este o situaţie din...
#LIVE meciuri Liga Campionilor, #PSG Manchester United rezultat, #Porto Roma rezultat , #rezultate Champions League