Tottenham a invins AC Milan chiar pe San Siro, in Liga Campionilor

Marti, 15 Februarie 2011, ora 23:35
3857 citiri

Formatia engleza Tottenham Hotspur s-a impus la limita, scor 1-0, in meciul disputat in deplasare cu AC Milan, in optimile de finala ale Ligii Campionilor.

Partida de pe San Siro din Milano a oferit doua reprize diametral opuse. Daca primul mitan a apartinut oaspetilor, cea de-a doua parte a fost dominata, pana spre final, de gazde.

Englezii au dovedit o mai buna organizare ofensiva si au amenintat constant poarta italiana in primele 45 de minute. Centrarile lui Lennon au semanat panica in defensiva milaneza, insa Crouch n-a fost suficient de agil la finalizare.

Van der Vaart a incercat mai multe suturi de la distanta, dar n-a pus in pericol poarta aparata aparata de Abbiati si de Amelia, dupa ce primul a iesit accidentat in minutul 18.

"Diavolii" au iesit cu alta atitudine de la cabine si pareau decisi sa ia o optiune serioasa pentru calificarea in sferturi. Introducerea lui Pato a mai animaat jocul ofensiv al gazdelor, insa determinarea lui Gattuso si urcarile in careu ale lui Yepes nu au fost de ajuns.

Minutul 81 a adus si unicul gol al intalnirii, atacantul Peter Crouch indeplinind o formalitate la capatul unui contra-atac scoala sustinut de Lennon.

Italienii au avut o ultima tresarire de orgoliu in minutul 94 si au introdus balonul in poarta lui Gomes, insa reusita a fost anulata pentru un fault in atac.

Tottenham Hotspur pleaca astfel cu prima sansa in mansa secunda programata pe 9 martie la Londra.

Ati urmarit, in format LIVE Text, pe site-ul Ziare.com, desfasurarea partidei AC Milan - Tottenham, din cadrul optimilor de finala ale Ligii Campionilor.

LIVE Text

*Folositi tasta F5 (Refresh) pentru actualizarea paginii;

Min.95 Final de meci! Tottenham se impune pe San Siro.

Min.94 AC Milan egaleaza la ultima faza, dar golul este anulat pentru un fault in atac.

Min.92 Milanezii revin totusi in careul advers, dar nu reusesc sa treaca de apararea britanicilor.

Min.87 Englezii joaca relaxat, milanezii par sa nu mai aiba resursele necesare pentru a reveni.

Min.84 Italienii nu au nicio reactie dupa incasarea golurilor. Suporterii englezi canta "When the Spurs go marching in".

Min.81 GOOOOOOOOOOL Tottenham! Crouch primeste in fata portii goale, dupa un contra-atac superb orchestrat de Lennon, si inscrie fara probleme la coltul lung!

Min.77 Ultima schimbare la Tottenham: Kranjcar intra in locul lui Pienaar.

Min.75 Gattuso este avertizat pentru un fault comis asupra lui Pienaar. Italianul va lipsi meciul urmator.

Min.70 Yepes apare din nou in careul lui Gomes, insa trimite alaturi.

Min.66 Milanezii fortea in ofensiva, Yepes apare din nou la finalizare.

INFO: Raul a restabilit egalitatea in celalalt meci al serii: Valencia - Schakle 1-1.

Min.62 Schimbare la Tottenham: Modrici intra in locul lui Van der Vaart.

Min.61 Yepes vede galben dupa ce l-a incomodat pe Gomes in momentul degajarii.

Min.61 Yepes se apropie periculos de poarta engleza, dar Gomes retine.

Min.60 Gattuso ii baga mana in gat asistentului lui Harry Redknapp, dar scapa nepedepsit, dupa ce arbitrul nu a fost sesizat.

Min.58 Schimbare la Tottenham: Corluka nu mai poate continua si este schimbat cu Woodgate.

Min.56 Flamini vede galben pentru un fault comis asupra lui Corluka.

Min.54 Portarul milanez retine sutul olandezului Van der Vaart.

Min.52 Un nou sut al lui Van der Vaart trece pe langa poarta lui Amelia.

Min.50 AC Milan arata cu totul altfel in repriza secunda. Yepes rateaza o ocazie importanta, dupa centrarea lui Gattuso.

Min.49 Van der Vaart pune din nou in pericol poarta lui Amelia, sutul sau de la 16 metri trecand milimetric pe langa bara.

Min.46 Schimbare pentru AC Milan: Pato intra in locul lui Seedorf.

Min.46 Incepe repriza secunda!

----------------------------------

Min.45 Se incheie prima repriza!

Min.45 Robinho suteaza slab pe langa poarta englezilor.

Min.44 Sutul lui Abate este retinut fara probleme de Gomes.

Min.42 Amelia respinge cu un reflex spectaculos sutului bun al lui Van der Vaart.

Min.41 Lennon patrunde superb pe flancul drept. Sutul centrare nu pune in pericol poarta lui Amelia.

Min.39 Arbitrul fluiera fault la o interventie a lui Ibrahimovici asupra lui Palacios. Tribunele huiduie.

Min.34 Nesta respinge un balon care il viza pe Crouch.

Min.31 Robinho obtine o lovitura libera la 25 de metri, insa Ibrahimovici trage mult pe langa poarta.

Min.28 Milan preseaza in apropierea careului advers, dar englezii indeparteaza pericolul.

Min.23 Ibrahimovici cade in careul francez si publicul explodeaza, cerand penalti. Centralul Lannoy lasa jocul sa continue.

Min.20 Ibrahimovici centreaza pentru Robinho, Gallas respinge.

INFO: In celalalt meci al serii, Valencia conduce pe Schalke 04 cu 1-0, dupa golul inscris de Soldado in minutul 17.

Min.18 Schimbare la AC Milan: Abbiati nu mai poate continua si este inlocuit de Amelia.

Min.16 Abbiati se resimte dupa un duel cu Crouch.

Min.13 Englezii continua sa domine: Sutul lui van der Vaart este deviat si portarul italian retine.

Min.11 Lennon centreaza periculos de pe dreapta, Abbiati iese si respinge cu mari emotii.

Min.9 O noua centrare buna pentru Crouch. Abbiati respinge cu dificultate in lateral.

Min.7 Seedorf incearca sa-si puna echipa in atac pentru prima data in acest meci. Faza se stinge in preajma careului englez.

Min.5 Tottenham ataca din nou poarta lui Abbiati, insa goalkeeperul milanez retine lovitura de cap a lui Peter Crouch.

Min.1 Prima actiune de atac apartine englezilor, sutul lui Lennon fiind respins in corner.

Min.1 Incepe partida!

INFO: Absenta de marca in primul 11 a lui Tottenham: Gareth Bale.

INFO: Se intoneaza imnul Champions League.

INFO: Cele doua echipe patrund pe teren.

AC Milan: Abbiati - Antonini, Yepes, Nesta, Abate - Flamini, Thiago Silva, Gattuso, Seedorf - Ibrahimovici, Robinho;

Rezerve: Amelia, Pato, Papastathopoulos, Oddo, Jankulovski, Merkel, Legrottaglie;

Antrenor: Massimiliano Allegri;

Tottenham Hotspur: Gomes - Corluka, Gallas, Dawson, Assou-Ekotto - Lennon, Palacios, Sandro, Pienaar - Van der Vaart, Crouch;

Rezerve: Cudicini, Pavliucenko, Modrici, Defoe, Bassong, Kranjcar, Woodgate;

Antrenor: Harry Redknapp.

Arbitru: Stephane Lannoy;

Asistenti: Eric Dansault, Laurent Ugo;

Arbitru de rezerva: Clement Turpin;

Arbitrii aditionali: Antony Gautier, Ruddy Buquet.

Intalnirea s-a joaca pe stadionul Giuseppe Meazza din Milano.

In celalalt meci al serii se vor intalni Valencia CF si Schalke 04.

CTP, după ce a văzut conferința lui Cătălin Cîrstoiu: ”I s-a mai rărit zâmbetul iliescoid...”
Candidatul PSD-PNL la Primăria Capitalei, medicul Cătălin Cîrstoiu a susținut vineri, 19 aprilie, o conferinţă de presă pentru a răspunde acuzaţiilor de incompatibilitate în condiţiile...
De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Tottenham Milan Liga Campionilor, #Rezultate Liga Campionilor , #rezultate Champions League