Inter, umilita de Schalke in Liga Campionilor. Chivu, la pamant!

Marti, 05 Aprilie 2011, ora 23:35
8468 citiri
Schalke, ca si calificata in semifinale

Inter Milano a fost umilita, scor 2-5, pe teren propriu, de Schalke 04, intr-o partida jucata marti seara in prima mansa a sferturilor de finala ale Ligii Campionilor.

La gazde, Cristi Chivu a fost titular, dar n-a terminat meciul pe teren, pentru ca a fost eliminat in minutul 62, dupa ce-a primit doua cartonase galbene si, implicit, pe cel rosu.

Detinatoarea trofeului s-a facut de ras intr-o partida pe care nici nu concepea sa n-o castige. Ba chiar, Eto'o si compania vroiau sa transeze calificarea inca de la Milano.

Rezultatul e si mai surpinzator daca e sa ne uitam la desfasurarea meciului, cu gazdele inscriind in secunda 26, prin Stankovici, tocmai de la mijlocul terenului! Avantajul n-a durat, insa, decat 17 minute, pentru ca Matip a readus egalitatea pe tabela de marcaj, cu un sut din careul mic, venit in urma unui corner.

Campioana Europei s-a aruncat in atac si a trecut din nou in avantaj in minutul 34, cand Milito, revenit dupa o lunga accidentare, a inscris dupa o pasa buna primita de la Cambiasso.

6 minute avea sa tina de data aceasta avantajul trupei pregatite de brazilianul Leonardo. Edu a inscris pentru nemti, cu mult noroc, iar 2-2 a fost scorul primei reprize.

Dupa pauza, asa cum era de asteptat, "nerazzurrii" au iesit de la cabine cu gandul de a-i pune la punct pe neobrazatii nemti si au trecut de doua ori pe langa gol, prin Milito, scapat singur cu Neuer dar imprecis, si Eto'o, oprit de bravul portar german. Cei care au inscris au fost insa oaspetii, in minutul 53, prin veteranul Raul, care i-a ridiculizat pe Ranocchia si Chivu, fundasii centrali ai gazdelor.

Peste alte 4 minute, Jurado a centrat in careul lui Cesar, iar Ranocchia, in dorinta de a respinge mingea, si-a inscris un autogol de toata frumusetea. 2-4 si stadionul "Giuseppe Meazza" era redus la tacere.

Ca tacamul sa fie complet, minutul 62 avea sa aduca eliminarea lui Chivu, care a primit cel de-al doilea cartonas galben, dupa un fault la Edu. Primul avertisment l-a vazut in minutul 52, pentru un fault la Farfan. A doua eliminare a fundasului roman in numai trei zile, dupa cea din derbiul cu AC Milan.

Jocul era, practic, rezolvat si Inter n-a mai avut forta de a reveni. S-a mai inscris, totusi, un gol si a fost tot opera oaspetilor, prin acelasi Edu, cu un sut de la 16 metri, care l-a lasat fara replica pe Cesar.

2-5 scor final si doar o minune in returul de saptamana viitoare o mai poate duce pe Inter in semifinalele Ligii Campionilor.

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre Inter Milano si Schalke 04, din prima mansa a sferturilor de finala ale Ligii Campionilor.

Desfasurarea intalnirii:

min.90+3 - FINALUL INTALNIRII !!! Inter - Schalke 2-5 !!!

min.90+3 - Eto'o ia o actiune pe cont propriu, dribleaza doi adversari, suteaza, dar paralel cu poarta.

min.90+2 - Oaspetii trec pe langa golul 6! In cele din urma, cu chiu si vai, aparatorii "nerazzurrilor" resping.

min.90 - Repriza a doua va fi prelungita cu trei minute.

INFO: In cealalta partida a zilei, Real Madrid - Tottenham 4-0

min.87 - Ultima schimbare la Schalke: iese Raul, intra Karimi.

min.86 - Neuer retine un sut trimis de Sneijder.

min.85 - Raul primeste cartonasul galben.

min.83 - Schimba din nou Schalke: iese Jurado, intra Draxler.

min.83 - Neuer retine o minge trimisa cu capul de Cordoba, dupa o lovitura libera a lui Sneijder.

min.81 - Eto'o suteaza in blocajul facut de aparatorii oaspetilor.

INFO: Apararea lui Inter a arata in seara aceata ca una de liga inferioara.

min.76 - Schimba si oaspetii: intra Schmitz, iese Baumjohann.

min.76 - Schimbare la Inter: iese Motta, intra Nagatomo.

min.75 - GOOOL SCHALKE !!! Edu il invinge pe Cesar cu sut de la 16 metri !!!

min.74 - Edu trimite mult peste poarta lui Cesar.

min.71 - Jucatorii lui Schalke se apara eroic si nu le lasa spatii gazdelor.

min.68 - Eto'o trimite mult peste poarta nemtilor, din unghi.

min.67 - Papadopoulos vede cartonasul galben.

min.65 - BARA SCHALKE !!! De la 18 metri, Jurado ia la tinta stalpul dreapt al portii aparate de Cesar !!!

min.63 - Schimbare la Inter: Cordoba ii ia locul lui Kharja.

INFO: Este al doilea meci consecutiv in care Chivu e eliminat, dupa derbiul cu AC Milan.

min.62 - Chivu il faulteaza pe Edu si vede al doilea cartonas galben si, implicit, pe cel rosu!

min.60 - Cartonas galben pentru Sarpei.

min.59 - Milito nu ajunge la un sut-centrare al lui Eto'o.

min.57 - GOOOL SCHALKE !!! Ranocchia inscrie in propria poarta, dupa o centrare a lui Jurado !!!

INFO: Aparatorii centrali ai Interului, Chivu si Ranocchia, au fost la pamant, pana acum, in aceasta seara.

min.53 - GOOOL SCHALKE !!! Raul inscrie dintre Chivu si Ranocchia !!!

INFO: Aparatorul roman va fi suspendat in mansa secunda.

min.52 - Chivu primeste un cartonas galben, dupa un faul la Farfan

min.48 - Neuer are o interventie miraculoasa la un sut trimis de Eto'o!

min.47 - Sneijder il angajeaza perfect pe Milito, insa varful milanezilor rateaza incredibil! Mare ocazie a gazdelor!

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

----------------------------------------

min.45+3 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45+3 - Farfan primeste un cartonas galben.

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu trei minute.

min.40 - GOOOL SCHALKE !!! Edu restabiliste egalitatea, dupa ce-a reusit sa-l invinga pe Cesar din a doua incercare !!!

min.40 - Neuer blocheaza un sut de la distanta al lui Sneijder.

INFO: E primul gol marcat inscris in aceasta editie a Ligii Campionilor de Diego Milito, cel mai bun jucator din sezonul trecut al celei mai importante competitii intercluburi.

min.34 - GOOOL INTER !!! Milito o readuce pe Inter in avantaj, cu un gol inscris din careul oaspetilor, in urma unei pase bune a conationalului sau Cambiasso !!!

min.32 - Motta trimite mult pe langa poarta nemtilor.

min.26 - Neuer retine cu siguranta un sut al lui Eto'o.

min.24 - Schimbare la Inter: iese autorul golului - Dejan Stankovici, accidentat, si intra marocanul Kharja.

min.23 - Milito e semnalizat in offside. De data aceasta n-a fost si Inter a fost privata de o buna oportunitate de a marca.

INFO: Meci senzational pe "Giuseppe Meazza" din Milano.

min.21 - Eto'o inscrie, dupa o centrare a lui Maicon, dar golul e anulat pe motiv de offside. Decizie corecta a centralului.

min.19 - Cesar are o interventie miraculoasa la un sut al ui Jurado.

min.19 - Milito cade in careu, cere penalti, dar arbitrul nu acorda nimic.

min.17 - GOOOL SCHALKE !!! Cesar salveaza incredibil un sut al lui Papadopulos, dar nu mai poate face nimic in fata lui Matip, care punteaza din doi metri !!!

min.13 - Galben pentru autorul golului, sarbul Dejan Stankovici.

min.8 - Milito si Sneijder combina excelent, dar olandezul trimite pe langa poarta nemtilor.

min.6 - Raul, din nou periculos, insa Cesar e la post si retine.

min.4 - Raul trimite cu capul putin pe langa poarta lui Cesar, dupa o centrare a lui Uchida.

min.1 - GOOOL INTER !!! Stankovici deschide scorul dupa 26 de secunde de la startul meciului, cu un sut de la mijlocul terneului !!!

INCEPUTUL INTALNIRII

INFO: De la Inter lipsesc Samuel (accidentat) si Lucio (suspendat), in timp ce Schalke nu-i are la dispozitie pe Metzelder, Kluge si Gavranovici, toti accidentati.

INFO: Mansa retur va avea loc miercurea viitoare, in Germania.

ECHIPELE:

INTER: Cesar - Maicon, Ranocchia, Chivu, Zanetti - Stankovic, Motta, Cambiasso - Sneijder - Eto'o, Milito.

Rezerve: Castellazzi, Materazzi, Cordoba, Nagatomo, Mariga, Kharja, Pandev.

Antrenor: Leonardo.

SCHALKE: Neuer - Uchida, Matip, Howedes, Sarpei - Farfan, Papadopoulos, Jurado, Baumjohann - Raul, Edu.

Rezerve: Schober, Plestan, Escudero, Schmitz, Hao, Draxler, Karimi.

Antrenor: Ralf Rangnick.

Arbitri: Martin Atkinson (central) - Michael Mullarkey, Peter Kirkupp (asistenti) - Michael Jones, Lee Stephen Mason (aditionali) - Andre Marriner (rezerva). Toti sunt din Anglia.

Ciolacu susține că nu există riscul ruperii coaliției: ”Ce voiaţi? Să stau la televizor să spun: "m-am gândit eu că e mai bun Piedone"?”
Marcel Ciolacu nu crede că decizia privind candidaturile separate la Primăria generală a Capitalei va afecta în vreun fel coaliția formată din PSD şi PNL. El susţine că membrii alianţei...
#Inter umilita batuta Schalke, #Inter Schalke live text, #Inter Schalke Liga Campionilor, #Inter Schalke tur sferturi , #stiri Champions League