Liga Campionilor: PSG castiga la limita in fata lui Chelsea

Marti, 16 Februarie 2016, ora 23:33
5824 citiri

Paris Saint Germain a obtinut o victorie la limita in fata celor de la Chelsea in turul optimilor de finala ale Ligii Campionilor.

Francezii s-au impus pe teren propriu cu scorul de 2-1 si au, cel putin teoretic, prima sansa la calificare.

Trupa lui Blanc a inceput disputa cu londonezii lui Hiddink lasand impresia unei noi Barcelone. Posesie prelungita, incursiuni in adancime, pase filtrante. A lipsit doar golul pentru 20 de minute perfecte.

Chelsea s-a trezit destul de greu, insa putea lovi decisiv atunci cand a facut-o, balonul trimis cu capul de Diego Costa fiind scos cu emotii de Trapp in transversala si apoi in corner.

Ibrahimovici a rupt echilibrul in finalul primei reprize, atunci cand a executat pe jos o lovitura libera, Obi Mikel a deviat nefericit si balonul s-a dus in plasa.

La ultima faza inainte de pauza, acelasi Mikel a restabilit egalitatea cu un sut din sapte metri.

Repriza secunda a fost si ea destul de spectaculoasa, PSG continuand sa domine jocul si sa isi creeze ocazii destul de mari.

Golul victoriei a venit pe final, in minutul 77, atunci cand Di Maria a ridicat un balon peste defensiva engleza, iar Cavani a sutat superb din unghi.

O victorie muncita si meritata pentru PSG, care are insa nevoie de un meci mare la Londra pentru a se califica in sferturi.

Partida dintre Paris Saint Germain si Chelsea a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com, iar mai jos aveti rezumatul:

Min.90 Final de meci!

Min.79 Schimbare PSG: Raboit intra in locul lui Verratti, iar Pastore ii ia locul lui Matuidi.

Min.77 GOOOL PSG! Cavani inscrie dupa o faza superba a francezilor!

Min.76 Oscar scapa singur cu Trapp, insa se pierde si iroseste o sansa mare.

Min.73 Blanc il arunca in lupta pe Cavani si il scoate pe Lucas Moura.

Min.70 Lucas vede si el cartonasul galben.

Min.66 Di Maria trimite frumos din lovitura libera, Courtois respinge inca o data.

Min.65 Galben pentru Pedro.

Min.63 Inca o ocazie! Zlatan ii aseaza mingea lui Matuidi in careul advers, insa sutul sau este blocat de interventia disperata a doi jucatori de la Chelsea.

Min.60 Ce ocazie! Courtois blocheaza excelent sutul lui Lucas!

Min.52 Courtois blocheaza bine sutul lui Zlatan.

Min.50 Di Maria suteaza de la 20 de metri, Courtois scoate in corner.

Min.46 Incepe repriza secunda.

____________________

Min.45+1 Pauza la Paris.

Min.45 GOOOL CHELSEA! Gafeaza nepermis defensiva lui PSG si Mikel inscrie pentru 1-1 cu un sut din sapte metri!

Min.39 GOOOL PSG! Zlatan deschide scorul din lovitura libera, cu un balon deviat de zid!

Min.38 Galben pentru Mikel.

Min.35 Atac rapid al lui PSG irosit de Di Maria cu un sut mult pe langa poarta.

Min.31 Ivanovic se trezeste cu mingea la picior in careul advers si suteaza in plasa laterala.

Min.26 Ce ocazie! Pedro centreaza bine in careul francez, insa Azpilicueta lufteaza incredibil.

Min.23 BARA CHELSEA! Baba Rahman centreaza bine, Costa reia cu capul, insa Trapp intervine si balonul izbeste transversala. Reluarile au aratat ca atacantul lui Chelsea a plecat din offside.

Min.19 Cartonas galben pentru Ibrahimovici.

Min.13 Maxwell e lansat excelent in adancime, paseaza in fata portii pentru Di Maria, insa Courois retine.

Min.11 Ibrahimovici trimite bine din lovitura libera, dar balonul se duce pe langa vinclu.

Min.6 Gazdele domina copios in acest debut de meci, insa ameninta poarta adversa numai cu suturi din afara careului.

Min.1 Incepe partida!

INFO: Partida incepe la ora 21:45

ECHIPELE DE START

PSG: Trapp - Marquinhos, Silva, Luiz, Maxwell - Verratti, Motta, Matuidi - Lucas, Di Maria, Ibrahimovic.

Chelsea: Courtois - Azpilicueta, Cahill, Ivanovic, Baba Rahman - Fabregas, Mikel - Pedro, Willian, Hazard - Costa

INFO: Partida poate fi urmarita la TV pe postul Sport.ro.

Cătălin Drulă, despre candidatura la prezidențiale: „Eu sunt natural un candidat posibil”. Care sunt obiectivele USR și Dreapta Unită pentru 2024
Președintele USR Cătălin Drulă a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători” și a vorbit despre obiectivele USR și ale Dreptei Unite pentru alegerile din 9 iunie, despre misiunea...
Cîrstoiu răspunde criticilor din ultimele zile: "Nişte lupi în haine de oaie încearcă să transforme oaia în lup"
Atacat în ultimele zile atât de adversarii direcți la alegerile locale, cât și de alți politicieni, dar și de ziariști, Cătălin Cîrstoiu, candidatul susţinut de PSD şi PNL pentru...