Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație

Părăsită de Abramovic, Chelsea a evitat o rușine în Cupa Angliei. Emoții mari pentru deținătoarea Ligii Campionilor

Joi, 03 Martie 2022, ora 10:13
1992 citiri
Chelsea s-a calificat în sferturile Cupei Angliei

Echipele Chelsea Londra şi FC Liverpool, două dintre favoritele la câştigarea actualei ediţii a Cupei Angliei la fotbal, s-au calificat în sferturile de finală ale acestei competiţii, în urma meciurilor disputate miercuri.

Chelsea, grupare pusă în vânzare de proprietarul său rus, Roman Abramovic, pe fondul războiului din Ucraina, s-a impus la limită în deplasare, cu 3-2, în faţa formaţiei de divizie secundă Luton Town, după ce gazdele au condus cu 2-1 la pauză.

Golurile au fost marcate de Saul (27), Timo Werner (68) şi Romelu Lukaku (78) pentru deținătoarea Ligii Campionilor, respectiv Reece Burke (2) şi Harry Cornick (40).

FC Liverpool, cu un singur titular obişnuit în unsprezecele de start, a dispus cu 2-1 pe Anfield de formaţia Norwich City, "lanterna roşie" din Premier League, graţie dublei atacantului japonez Takumi Minamino (27, 39). Oaspeţii au redus din handicap cu un sfert de oră înainte de finalul jocului, prin Lukas Rupp.

Într-o altă partidă din optimile de finală disputată miercuri, Southampton a învins pe teren propriu, cu 3-1, formaţia West Ham United. Au marcat: Romain Perraud (31), James Ward-Prowse (69 - penalty) şi Armando Broja (90+5) pentru învingători, respectiv Michail Antonio (61).

Chelsea, Liverpool şi Southampton se alătură astfel echipelor Manchester City, Crystal Palace şi Middlesbrough, învingătoare în meciurile disputate marţi în Cupa Angliei.

(+) FC Liverpool - Norwich City 2-1

Joi este programată partida Everton - Boreham Wood (D5).

Ultimul meci din această fază a competiţiei, Nottingham Forest (D2) - Huddersfield (D2), va avea loc pe 7 martie.

Arsenal și-a distrus rivala în derby, iar lupta pentru titlu în Premier League devine pasionantă
Formaţia Arsenal a învins, marţi, pe teren propriu, cu scorul de 5-0, echipa Chelsea, în meci restanţă din etapa a 29-a a campionatului Angliei. Pentru Arsenal au marcat Trossard, în...
Meci fabulos în semifinala Cupei Angliei. Ce-a pățit Manchester United, după ce a condus cu 3-0 contra unei echipe din liga a doua
Echipa engleză Manchester United s-a calificat în finala Cupei Angliei, după ce a învins-o la lovituri de departajare pe divizionara secundă Coventry City, scor 4-2. În timpul regulamentar,...