Christoph Daum, primele explicatii dupa remiza Romaniei cu Muntenegru

Luni, 05 Septembrie 2016, ora 00:22
10159 citiri

Selectionerul Christoph Daum a oferit primele explicatii dupa ce nationala Romaniei a obtinut doar o remiza in fata Muntenegrului, in preliminariile Mondialului din 2018.

Tehnicianul german a evitat sa discute prea mult despre greselile din jocul nostru, remarcand in schimb faptul ca "tricolorii" au reusit sa evolueze mai bine in repriza secunda.

"Am avut parte de un sprijin fantastic din partea suporterilor. Imi pare rau pentru jucatori, mai ales pentru evolutia din repriza a doua, cand au jucat bine. Este insa doar primul meci din preliminarii si calificarea nu o obtii din prima partida. Pot sa spun ca in repriza a doua am jucat mai bine, am pus mai multa presiune, ne-am creat mai multe ocazii si am reusit sa si marcam primii. Am crezut ca era golul victoriei, insa a venit acea lovitura libera unde fundasii nostri nu au reactionat. A venit si acel penalti, insa nu am reusit sa obtinem cele trei puncte.

Trebuie sa muncim mai mult pe viitor, trebuie sa depunem mai mult efort. Am vazut insa si multe lucruri bune la echipa noastra. Daca am fi jucat mai ofensiv in aceasta seara putea insemna o sinucidere. Avem nevoie de o echipa echilibrata si apoi sa facem urmatorii pasi. In prima repriza am incercat sa ne asezam, iar in cea de-a doua am atacat", a spus Daum la TVR.

Germanul a remarcat doi dintre jucatorii Romaniei, pe debutantul Benzar si pe veteranul deja Cristi Sapunaru.

"Benzar a fost unul dintre cei mai buni jucatori ai nostri, iar Sapunaru a fost si el sigur in centru. Cu Sapunaru si Hoban in linia mediana putem fi mai flexibili. Vom vedea daca il voi mai folosi pe Sapunaru la mijloc, depinde si de el."

In final, Daum a fost intrebat despre calculele calificarii la Mondiale si, chiar daca a evitat sa se pronunte in privinta sanselor Romaniei, a avertizat ca este o grupa complicata.

"E greu de spus cate puncte ne mai trebuie pentru a ne califica. E clar ca este o grupa complicata, in care fiecare echipa poate castiga puncte cu oricare alta. Era bine pentru noi daca am fi obtinut cele trei puncte de aceasta data."

Citeste mai mult despre meciul dintre Romania si Muntenegru

Romania a debutat cu o remiza in preliminariile Mondialului din 2018, "tricolorii" impiedicandu-se acasa de Muntenegru, scor 1-1.

Accesati acest link pentru a vedea care este situatia din grupa Romaniei

Adi Popa a deschis scorul pentru noi, Jovetic a egalat dupa numai cateva minute, iar Nicusor Stanciu a ratat un penalti in finalul prelungirilor, la ultima faza a partidei.

UDMR propune "Ziua de Curăţenie Naţională". Când ar avea loc noua inițiativă dedicată protecției mediului
A treia zi de sâmbătă din luna septembrie ar putea deveni „Ziua de Curăţenie Naţională”, potrivit unui proiect de lege al UDMR depus la Parlament, având ca scop principal creşterea...
Gabriela Firea jubilează: Situația lui Cătălin Cîrstoiu va fi discutată în coaliție
Preşedinta PSD Bucureşti, Gabriela Firea, a declarat joi, 18 aprilie, că situaţia candidatului susţinut de PSD şi PNL la Primăria Capitalei, Cătălin Cîrstoiu, ar urma să fie discutată...
#Daum Romania rezultat, #Daum declaratie nationala Romania, #Romania Muntenegru rezultat , #Romania