Primele declaratii ale lui Christoph Daum, dupa un nou meci mediocru pe banca Romaniei

Luni, 27 Martie 2017, ora 00:22
7398 citiri

Germanul Christoph Daum, selectionerul echipei nationale de fotbal a Romaniei, a oferit primele explicatii dupa un nou meci mediocru facut de echipa noastra in preliminariile CM 2018, 0-0 cu Danemarca, meci care ne-a indepartat si mai mult de Mondialul din Rusia.

Chiar daca echipa nu a excelat deloc, mai ales in ofensiva si mai ales in partea secunda, atunci cand Romania nu si-a creat mai deloc ocazii de gol, Daum s-a aratat optimist la final, spunand ca o victorie in Polonia ar duce la reintrarea in calculele calificarii:

"Am pregatit echipa pentru a castiga trei puncte, am castigat doar unul. Trebuia sa fructificam ocaziile de gol din prima repriza, jucatorii au fost motivati sa dea totul pentru cele trei puncte. In repriza a doua trebuia sa jucam la fel ca in prima. Trebuie sa spun ca inca e totul posibil daca ne uitam la clasament. Trebuie sa continuam! Daca ne uitam la prima repriza vedem ca e o problema de mentalitate, trebuie sa jucam pana in minutul 90. Data viitoare poate vom face o surpriza! Se spune ca suntem iesiti din lupta, dar mai avem sanse. Daca ne uitam la clasament vedem ca un meci poate schimba totul", a declarat la final de partida Daum, selectionerul Romaniei.

Echipa nationala are acum 6 puncte, ca si Armenia, dupa 5 jocuri, sansele de calificare putand fi doar la locul 2, care duce la meci de baraj.

In mandatul sau, Daum are o singura victorie si 3 rezultate de egalitate, plus infrangerea de acasa cu Polonia, scor 0-3.

De altfel, viitorul joc va fi chiar cu Polonia, pe 10 iunie, in deplasare la Varsovia.

D.A.

Ultimul mesaj al lui Piedone despre posibila retragere din cursa pentru Capitală: ”Îi las pe contracandidaţi să facă campanie când cerurile sunt deschise”
Cristian Popescu Piedone a anunțat joi, 25 aprilie, că rămâne în cursa pentru Primăria Bucureștiului, în ciuda tuturor zvonurilor. "Haideţi să închidem odată... Retragere, mesaje,...
Orban acuză Biroul Electoral Central că favorizează alianța PSD-PNL: ”Le-a dat voie să desfacă alianţa împotriva firii”
Liderul Forţa Dreptei, Ludovic Orban, a acuzat joi, 25 aprilie, Biroul Electoral Central că ar fi modificat „în mod ilegal” o hotărâre de guvern şi că instituţia ar fi...
#declaratii Daum despre Romania Danemarca, #Daum reactie meci mediocru Romania, #Daum dupa Romania Danemarca reactie , #stiri Christoph Daum