Pugilista Claudia Nechita a pierdut lupta pentru medalie la JO 2020. Decizie discutabilă a arbitrilor în favoarea țării-gazdă, Japonia

Miercuri, 28 Iulie 2021, ora 11:15
4800 citiri
Claudia Nechita

Claudia Nechita, singura reprezentantă a României în concursul de box feminin, a luptat miercuri pentru o medalie olimpică, în sferturile de finală ale categoriei 57 de kilograme.

Claudia Nechita a avut o misiune dificilă, cu atât mai mult cu cât adversara a fost favorita gazdelor din Japonia, pugilista Sena Irie.

În cazul unei victorii și a unei calificări în semifinale, Claudia Nechita ar fi avut asigurată medalia de bronz, la box neexistând confruntări pentru locurile 3-4.

Din păcate, deși n-a fost deloc inferioară adversarei, Nechita a trebuit să se recunoască învinsă (2-3), decizia arbitrilor fiind una extrem de discutabilă, în special în ceea ce privește prima repriză.

Desfășurarea LIVE:

*Românca e mai bună în repriza a treia, dar nu e de-ajuns. Decizia finală a arbitrilor e 3-2 pentru japoneză.

*Arbitrii i-au dat 5-0 japonezei în repriza secundă.

*Claudia pierde prima repriză, 2-3 în preferințele arbitrilor.

Medalii pentru România la Campionatele Europene de box
Pugilistele române Lăcrămioara Perijoc şi Claudia Nechita şi-au asigurat medalii la Campionatele Europene de box de la Belgrad, marţi, după ce s-au calificat în semifinale. Perijoc,...
Campioana Dinamo, victorie uriașă într-o atmosferă electrizantă. Când se decide calificarea în Final 4
Campioana Dinamo Bucureşti a învins marţi, pe teren propriu, într-o atmosferă electrizantă, formaţia daneză Skjern Handbold, scor 28-27 (14-15), în turul sferturilor de finală ale...