CM 2010: Germania spulbera Anglia si merge in sferturile de finala

Duminica, 27 Iunie 2010, ora 19:10
4682 citiri

Echipa nationala a Germaniei s-a calificat in sferturile de finala ale Campionatului Mondial, dupa ce a invins Anglia, scor 4-1. La 2-1, englezii au avut un gol perfect anulat.

Cel mai asteptat duel din optimile de finala a inceput fara timpi morti, cu nemtii gata de revansa pentru finala pierduta in 1966 chiar in fata Angliei.

Mesut Ozil a ratat prima sansa de gol in minutul 6, cand James a inchis bine orice culoar catre coltul scurt si a respins sutul celui poreclit "Messi al Germaniei".

Englezii nu s-au regasit in startul meciului si au incasat primul gol in minutul 21, dupa o gafa in lant a defensivei adverse, pe care Klose a speculat-o cu un sut pe langa James.

Nemtii au profitat din plin de caderea echipei lui Fabio Capello si s-au desprins la 2-0 datorita unei reusite de exceptie a lui Podolski, in minutul 33, printr-un sut din unghi.

Simtind ca risca sa fie umiliti, englezii s-au mobilizat si au redus din diferenta in minutul 38, datorita unui gol cu capul al lui Upson.

Imediat la reluarea jocului, englezii au mai inscris o data, prin Gerrard, al carui sut a atins transversala si apoi a cazut in poarta. Reusita nu a fost insa validata, desi mingea a intrat clar in poarta, deoarece arbitrii nu au vazut.

Englezii au revenit de la cabine convinsi sa egaleze cat mai rapid, iar Lampard a trimis un sut bomba in minutul 53, din lovitura libera de la 30 de metri, direct in transversala.

Nemtii nu s-au speriat deloc de atacurile oaspetilor si s-au aparat organizat, preferand sa astepte contraatacurile din care sa rezolve calificarea.

Au avut nevoie de doar trei minute si doua actiuni de atac pentru a obtine biletele catre sferturi.

Mai intai, in minutul 68, Mueller a fost deschis excelent in careu si a punctat cu un sut in forta, pentru ca pest alte trei minute tot el sa rezolve definitiv soarta calificarii, din pasa lui Mesut Ozil.

Golul cu numarul patru i-a terminat definitiv pe englezi, care se vad si de aceasta data obligati sa paraseasca un turneu final extrem de rapid.

In sferturile de finala, pe 3 iulie, nemtii vor intalni castigatoarea meciului dintre Argentina si Mexic.

GERMANIA - ANGLIA 4-1

90+2 - Final! Germania merge in sferturi!

72 - Heskey intra in locul lui Defoe

71 - GOL GERMANIA! Inca un contraatac fabulos pentru nemti! Mesut Ozil paseaza perfect in fata portii si Mueller face 4-1!

70 - Mueller suteaza din marginea careului, putin pe langa poarta

68 - GOL GERMANIA! Contraatac letal al nemtilor, pasa buna spre Mueller, iar acesta finalizeaza cu un sut in forta!

67 - Joe Cole intra in locul lui Milner

65 - Boateng suteaza de la 30 de metri mult peste poarta

64 - Schweinsteiger trage bine in diagonala, mingea trece pe langa bara

64 - Defoe patrunde frontal, Friedrich are o interventie foarte buna

61 - Sutul lui Mueller de la marginea careului e deviat in corner. Asistentul nu vede nici de aceasta data

59 - Neuer iese foarte bine si il blocheaza pe Defoe

56 - Terry greseste la mijlocul terenului, insa alearga si acorda un corner

53 - Lampard prinde un sut bomba de la 30 de metri, mingea loveste transversala!

51 - Gerrard patrunde in centru si trage pe langa poarta de la 20 de metri

48 - Cartonas galben pentru Friedrich

46 - Reincepe jocul

45+1 - Pauza

45 - Un minut de prelungire

42 - Ritmul s-a mai calmat dupa cateva minute exceptionale

39 - Faza absolut uluitoare, cum rar se vede in fotbal! Gerrard trimite un sut lobat de la marginea careului, mingea loveste transversala, cade in poarta, loveste iar transversala si revine in teren! Gol perfect valabil pentru englezi, pe care arbitrii nu il acorda!

38 - GOL ANGLIA! Upson reduce din diferenta cu o lovitura de cap din centrarea lui Gerrard! Neuer a iesit gresit pe centrare si a fost invins

37 - Germania, la un pas de 3-0! Klose dribleaza superb doi adversari in careul mic, dar James are o interventie salvatoare

35 - Lampard trage din sase metri dupa o centrare a lui Milner, dar sutul sau e scos din fata portii

33 - GOL GERMANIA! Actiune de contraatac pentru nemti, Mueller centrea perfect spre Podolski, iar acesta inscrie cu un sut puternic, din unghi!

32 - Defoe reia cu capul in transversala din centrarea lui Johnson, de la margine se ridica fanionul pentru offside

31 - James scoate formidabil un sut din centrul careului trimis de Ozil dupa o actiune colectiva superba

30 - Englezii au posesia, dar nu se pot apropia de poarta lui Neuer

26 - Barry trimite un sut bun din afara careului, Neuer retine fara probleme

24 - Rooney patrunde din banda stanga, dar finalizeaza faza cu un sut modest, in tribune

21 - GOL GERMANIA! Klose profita de o gafa in defensiva englezilor si inscrie cu un sut plasat din opt metri!

19 - Lampard suteaza de la 28 de metri in zid

15 - Lahm centreaza bine in careu, dar James se inalta si retine

13 - Mueller se resimte si are nevoie de ingrijiri medicale. Fanii englezi il huiduie

11 - Contraatac patru contra trei pentru Germania. Podolski trage in blocaj de la 20 de metri

9 - Nemtii au un start mai bun de partida, dominand mijlocul terenului

6 - Ocazie mare pentru nemti! Ozil primeste o minge in careu, dar sutul sau este respins de James de la coltul scurt