CM 2010: Ghana elimina dramatic SUA si merge in sferturi

Duminica, 27 Iunie 2010, ora 00:03
4116 citiri

Ghana, singura reprezentanta a Africii in faza eliminatorie de la Cupa Mondiala, s-a calificat in sferturile de finala ale intrecerii dupa ce a trecut dramatic de Statele Unite, cu scorul de 2-1.

Africanii au inceput meciul excelent si, in minutul 5, omul refuzat de germani, Kevin Prince Boateng, a deschis scorul in urma unei actiuni personale de toata frumusetea.

Americanii au acuzat socul primirii unui gol atat de rapid si nu au avut solutii in prima repriza. Bob Bradley a mutat insa bine la pauza si presiunea "yankeilor" s-a intensificat, fortandu-i pe ghanezi sa greseasca.

In minutul 61 Dempsey trece frumos de un fundas advers si este faultat in careu de Jonathan, Landon Donovan transformand apoi lovitura de la 11 metri. Americanii au atacat in continuare, insa nu au reusit sa inscrie si golul victoriei, astfel ca s-a ajuns la prelungiri.

In aceasta faza a meciului Ghana a punctat din nou Rapid, Gyan profitand de o indecizie a fundasilor adversi si punctand decisiv. Baietii lui Bradley au cazut psihic din acest moment si nu au fost capabili sa revina din nou pe tabela si sa trimita meciul catre loviturile de departajare.

Partida dintre SUA si Ghana a fost transmisa in format LIVE Text pe Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul intalnirii.

Desfasurarea meciului:

Finalul partidei, Ghana e in sferturi !!!

INFO: 3 minute de prelungire ale prelungirilor.

Min.119 Sutul lui Gomez este deviat in corner.

Min.116 Kingson retine un nou balon.

Schimbare Ghana: Muntari intra in locul lui Inkoom.

Min.109 Kingson respinge centrarea lui Donovan.

Min.108 Bradley incearca sa profite de o greseala a ghanezilor, insa este blocat.

Incepe a doua repriza de prelungiri.

_________

Finalul primei parti a prelungirilor

Min.101 Ghanezii incearca sa pastreze posesia cat de mult se poate.

Min.96 Dempsey suteaza in blocajul lui Ayew.

Min.93 GOOOL Ghana !!! Gyan reuseste sa se strecoare printre fundasii americani si inscrie cu un sut in forta, sub transversala !!!

A inceput prima repriza a prelungirilor!

Schimbare SUA: Gomez intra in locul lui Altidore.

__________________

Min.93 Finalul timpului regulamentar de joc. Vom avea doua reprize de cate 15 minute de prelungiri!

Min.90 Ne indreptam catre prelungiri.

Min.85 Donovan este blocat de Jonathan.

Min.81 Altidore rateaza una din cele mai mari ocazii ale meciului, sutand din cadere pe langa poarta.

Schimbare Ghana: Appiah intra in locul lui Boateng.

Min.76 Bradley ramane singur cu Kingson, insa sutul este slab si ghanezul retine.

Min.75 Gyan reia cu capul peste poarta lui Howard.

Schimbare Ghana: Addy intra in locul lui Sarpei

Min.68 Howard retine sutul lui Asamoah.

Min.67 Kingson intervine excelent in fata lui Altidore.

Min.62 GOOOL SUA !!! Landon Donovan transforma penaltiul!

Min.61 Penalti pentru SUA !!! Dempsey este faultat in careu de Jonathan si arbitrul arata punctul de la 11 metri!!!

Min.58 Ayew patrunde bine, centreaza in fata portii, insa Demerit reuseste sa respinga.

Min.54 Donovan centreaza bine iar Dempsey si Altidore trec pe langa balon.

Min.53 Gyan incearca un sut de la distanta, pe langa poarta.

Min.47 Altidore e gasit bine, paseaza la Feilhaber care suteaza bine, innsa Kingson respinge.

A inceput partea secunda a partidei !!!

Schimbare SUA: Feilhaber intra in locul lui Findley.

_________________

Finalul primei reprize !!!

Min.45 Cherundolo centreaza, Dempsey nu ajunge la balon.

Min.41 Ghanezii se apara in continuare precis.

Min.36 Asamoah "fura" un balon fundasilor americani si suteaza puternic, insa Howard respinge.

Min.34 Findley scapa spre poarta lui Kingson, insa suteaza in portarul ghanez.

Schimbae SUA: Edu intra in locul lui Clark.

Min.30 Boateng suteaza de la distanta, Howard retine.

Min.27 Asamoah scapa pe partea dreapta, dar rateaza sutul.

Min.23 Bradley patrunde bine in careul africanilo, dar Kingson retine centrarea acestuia.

Min.18 Howard boxeaza sutul lui Gyan.

Min.18 Cherundolo este avertizat cu cartonas galben.

Min.12 Boateng suteaza de la 20 de metri, peste poarta.

Min.10 Ghanezii domina autoritar partida, inchizandu-le americanilor culoarele spre poarta lui Kingson.

Min.6 Clark primeste un cartonas galben.

Min.5 GOOOL Ghana !!! Kevin Prince Boateng ia o actiune pe cont propriu si il invinge pe Howard cu un sut la coltul scurt!

Min.4 Inkoom incearca un sut centrare, dar balonul se duce pe langa poarta.

Min.1 A inceput partida !!!

SUA: Howard - Bocanegra, Bradley, Cherundolo, Dempsey, Donovan, Bornstein, Clark, Demerit, Altidore, Findley.

Rezerve: Spector, Onyewu, Beasley, Gomez, Holden, Buddle, Torres, Guzan, Edu, Goodson, Feilhaber, Hahnemann.

Antrenor: Bob Bradley.

Ghana: Kingson - Sarpei, Gyan, Pantsil, Mensah, Annan, Inkoom, Jonathan, Ayew, Asamoah, Prince.

Rezerve: Agyei, D.Boateng, Appiah, Muntari, Tagoe, Amoah, Ahorlu, I.Ayew, Adiyiah, Addy, Owusu Abeyie.

Antrenor: Milovan Rajevac.

Burduja (PNL) anunță o propunere legislativă prin care liderii de sindicat să nu mai fie și membri de partid: ”E de bun simț”
Deputatul PNL Sebastian Burduja anunţă, în contextul protestului spontan de la STB, depunerea unei propuneri legislative care prevede că liderii de sindicat nu vor mai putea fi membri de...
Nicușor Dan, după perchezițiile DNA: ”Prima oară a fost mai greu, când m-a sunat la 6 dimineaţa Poliţia să spună că este la Primărie”
Primarul Capitalei, Nicușor Dan, a făcut joi seară, 20 ianuarie, precizări în legătură cu perchezițiile care au avut loc la sediul instituției. Edilul a declarat că le-a dat...