CM 2010: Germania a fost invinsa de Serbia

Vineri, 18 Iunie 2010, ora 16:20
6271 citiri
Sursa foto: daylife.com

Germania a fost invinsa de Serbia, cu 1-0, intr-un meci din Grupa D a Campionatului Mondial din Africa de Sud, disputat vineri.

Intalnirea de jucata la Port Elizabeth a inceput slab, ambele echipe fiind mai preocupate sa nu primeasca gol decat sa marcheze.

Ritmul jocului avea, insa, sa se schimbe incepand cu minutul 36, cand Miroslav Klose l-a faultat din spate pe Dejan Stankovici si a primit cel de-al doilea cartonas galben si, implicit, pe cel rosu.

La nici doua minute dupa ce-au ramas in 10, jucatorii antrenati de Joachim Loew au primit gol. Marcator a fost Milan Jovanovici, care a inscris din 3 metri, in urma unei pase cu capul a uriasului Nikola Zigici.

Scorul la pauza a fost 1-0, dar, in minutul 45, germanii au ratat o ocazie monumentala. Sami Khedira a trimis a trimis in bara de la 15 metri, iar apoi sutul lui Podolski a fost scos de pe linia porti.

Dupa pauza, nemtii, desi cu un om mai putin pe teren, s-au aflat la carma partidei si-au ratat doua ocazii uriase, prin Lukas Podolski.

Varful lui Koln avea sa rateze si o lovitura de la 11 metri, in minutul 60. Penaltiul a fost acordat dupa un hent al lui Vidici.

Au urmat apoi doua bare ale sarbilor, prin Milan Jovanovici si Niola Zigici. Ambele faze au fost create de Milos Krasici, poate cel mai activ jucator de pe teren.

Pana la final, germanii au atacat, dar n-au reusit sa inscrie si, astfel, sarbii mai spala din rusinea primului meci de la acest Mondial, cand au fost invinsi de Ghana.

Ati putut urmari, in format LIVE text, pe site-ul Ziare.com, intalnirea dintre nationalele de fotbal ale Germaniei si Serbiei, din Grupa D a Campionatului Mondial din Africa de Sud.

Desfasurarea partidei:

min.90+3 - FINALUL INTALNIRII !!! Germania - Serbia 0-1 !!!

min.90+3 - Loew are o criza de nervi pe banca de rezerve.

min.90 - Partida va fi prelungita cu trei minute.

min.87 - Centrare lui Kacar trece prin fata portii germane, fara a fi insa ajunsa de vreun coechipier.

min.86 - Zigici greseste pasa si iroseste o buna oportunitate a sarbilor de a majora scorul.

min.84 - Podolski, de la 25 de metri, trimite pe langa poarta aparata de Stojkovici.

min.81 - Din pozitie buna, Kacar trage peste.

min.79 - Antici face si el ultima mutare: intra Lazovici, iese autorul golului, Jovanovici.

min.77 - Ultima schimbare la nemti: intra Gomez, iese Badstuber.

min.75 - O noua schimbare la sarbi: iese Kuzmanovici, intra Petrovici.

min.74 - BARA SERBIA !!! Krasici centreaza perfect de pe dreapta, Zigici reia cu capul, insa mingea loveste bara si iese afara !!!

min.73 - Galben pentru Schweinsteiger.

min.70 - Schimba si nemtii: ies Ozil si Muller, intra Cacau si Marin.

min.70 - Schimbare in nationala Serbiei: iese Ninkovici, intra Kacar.

min.69 - De la marginea careului, Podolski trimite peste poarta sarbilor.

min.66 - BARA SERBIA !!! Krasici il depaseste usor pe Badstuber, ii paseaza lui Jovanovici, care trage in bara !!!

min.60 - Stojkovici apara penaltiul lui Podolski !!!

min.59 - Galben pentru Vidici.

min.59 - PENALTY PENTRU GERMANIA !!! Vidici comite un hent stupid si arbitrul acorda lovitura de la 11 metri !!!

min.59 - Acelasi Podolski suteaza in plasa laterala a portii sarbilor, din pozitie buna.

min.57 - MARE OCAZIE PENTRU GERMANIA !!! Podolski este angajat excelent, patrunde in caruel sarbilor, insa suteaza pe langa poarta !!!

min.57 - Galben pentru Subotici.

min.54 - Stoijkovici balbaie un o minge trimisa de la vreo 20 de metri de Schweinsteiger. In cele din urma, scapa cu fata curata.

min.47 - Din unghi, Podolski trimite departe de poarta aparata de Stojkovici.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

-----------------------------------------------

min.45+1 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45+1 - OCAZIE MONUMENTALA A GERMANIEI !!! Khedira a trimis in bara de la 15 metri, iar apoi sutul lui Podolski a fost scos de pe linia portii !!!

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu un minut.

min.45 - Muller ia o actiune pe cont propriu, intra in careul sarbilor, dar este blocat.

min.38 - GOOOL SERBIA !!! Jovanovici inscrie din 3 metri, dupa ce a primit o pasa cu capul de la Zigici !!!

min.36 - Cartonas galben pentru Klose. Este al doilea si, implicit, il vede si pe cel rosu!

min.33 - Kolarov bate o lovitura libera de la 25 de metri putin pe langa poarta aparata de Neuer.

min.32 - Galben pentru Lahm.

min.32 - Posesia mingii: Germania - 57% / Serbia - 43%.

min.31 - Klose inscrie, insa golul e anulat pe motiv de offside.

min.25 - Ivanovici face o cursa fenomenala de vreo 40 de metri, ii paseaza, la marginea careului, lui Zigici, dar acesta pierde mingea.

min.22 - Mallenco mai arata un cartonas galben: lui Khedira.

min.19 - Si Kolarov primeste cartonasul galben.

min.18 - Galben pentru Ivanovici.

min.15 - Executa Jovanovici, dar mingea trece peste toti jucatorii aflati in careul Germaniei.

min.14 - Krasici scoate o lovitura libera in partea dreapta.

min.12 - Klose vede primul cartonas galben al partidei.

min.12 - Krasici centreaza din dreapta, iar Ninkovici suteaza din voleu, dar mingea trece departe de poarta nemtilor.

min.7 - Podolski trimite putin pe langa poarta aparata de Stoijkovici.

min.3 - Din voleu, Khedira trimite mult peste poarta sarbilor.

min.2 - De la 30 de metri, Kuzmanovici trage departe de poarta aparata de Neuer.

INCEPUTUL PARTIDEI

INFO: Partida are loc pe stadionul Nelson Mandela Bay din Port Elizabeth.

INFO: In primele meciuri ale Grupei D, Germania a invins Australia, cu 4-0, iar Serbia a pierdut, scor 0-1, cu Ghana.

INFO: In celalalt meci al etapei a 2-a a Grupei D se vor intalni Ghana si Australia, vineri, de la ora 17:00.

Echipele:

Germania: Neuer - Lahm, Friedrich, Metesacker, Badstuber - Schweinsteiger, Khedira - Ozil, Muller, Podolski - Klose.

Antrenor: Joachim Loew.

Serbia: Stojkovici - Ivanovici, Vidici, Subotici, Kolarov - Ninkovici - Krasici, Stankovici, Kuzmanovici, Jovanovici - Zigici.

Antrenor: Radomir Antici.

Arbitru: Alberto Undiano Mallenco din Spania.

CTP, după ce a văzut conferința lui Cătălin Cîrstoiu: ”I s-a mai rărit zâmbetul iliescoid...”
Candidatul PSD-PNL la Primăria Capitalei, medicul Cătălin Cîrstoiu a susținut vineri, 19 aprilie, o conferinţă de presă pentru a răspunde acuzaţiilor de incompatibilitate în condiţiile...
De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#Germania invinsa de Serbia, #LIVE text Germania Serbia, #Germania Serbia CM 2010, #Campionat Mondial Africa Sud , #Grupa D