CM 2010: Germania umileste Argentina si se califica in semifinale

Sambata, 03 Iulie 2010, ora 18:50
4353 citiri

Nationala Germaniei s-a calificat en-fanfare in semifinalele Cupei Mondiale di Africa de Sud, dupa ce a invins Argentina cu scorul de 4-0.

Nemtii au inceput perfect meciul, incriind inca din minutul 3 prin Muller, la o centrare perfecta a lui Schweinsteiger. Argentinienii nu au aratat nimic in prima repriza, ofensiva elevilor lui Maradona fiind mai degraba timida.

Sud-americanii au dat semne de revenire in repriza secunda, dar s-a dovedit a fi doar un foc de paie. Nemtii s-au jucat cu defensiva argentiniana si au inscris pentru 2-0 in minutul 68, prin Klose, iar Friedrich a asigurat calificarea 7 minute mai tarziu.

Klose a inchis tabela cu un minutul inainte de final, parafand o infrangere umilitoare pentru nationala pregatita de Diego Armando Maradona.

In semifinale, Germania va intalni invingatoarea din partida Spania - Paraguay.

Ati putut urmari, in format LIVE Text, desfasurarea partidei Argentina - Germania, din sferturile de finala ale Cupei Mondiale din Africa de Sud.

Desfasurarea partidei:

Min.90 Final de meci! Germania merge in semifinale!

Min.90 Argentinienii incearca sa inscrie golul de onoare, dar Neuer retine.

Min.89 GOOOOL Germania! Klose primeste o pasa in centrul careului si inscrie din prima pe langa Romero! Umilinta Argentinei este completa!

Min.88 Neuer retine un sut slab din afara careului expediat de Messi.

Min.84 Trochowski intra in locul lui Muller.

Min.80 Mascherano primeste galben pentru un fault din spate.

Min.78 Argentina este la pamant. Aproape ca nu mai conteaza in atac, iar defensiva este facuta svaiter de nemti.

Min.78 Kroos intra in locul lui Khedira.

Min.76 Di Maria ii lasa locul lui Aguero.

Min.75 GOOOOL Germania! Schweinsteiger patrunde pe stanga, dribleaza patru adversari si ii paseaza lui Friedrich in fata portii care inscrie fara probleme! Este prima reusita a lui Friedrich la nationala!

Min.72 Jansen intra in locul lui Boateng.

Min.70 Pastore intra in locul lui Otamendi.

Min.68 GOOOOL Germania! Contraatac taios al nemtilor cu Podolski in prim plan, care il gaseste excelent pe Klose in fata portii si atacantul indeplineste o formalitate!

Min.67 Di Maria suteaza din marginea careului, dar executia este slaba si Neuer retine.

Min.65 Phillip Lahm intervine excelent si respinge un balon care putea fi trimis in poarta de Higuain.

Min.62 Lahm patrunde pe flancul drept, dar centrarea sa este retinuta de Romero.

Min.56 Romero boxeaza din fata lui Klose, la o centrare a lui Boateng.

Min.55 Higuain patrunde in careu de pe dreapta si trimite in fata porti, unde Neuer scapa mingea, dar este salvat de coechipieri.

Min.53 Tevez este lansat pe dreapta, dar pierde balonul.

Min.48 Di Maria trage de la distanta, dar balonul trece pe langa.

Min.48 Argentina pare mai hotarata in aceasta repriza secunda.

Min.46 Incepe repriza secunda!

----------------------------------

Min.45 Final de repriza!

Min.45 Messi suteaza peste poarta de la marginea careului.

Min.43 Contraatac periculos al nemtilor, Lahm ii paseaza lui Muller in careu, dar sutul atacantului este deviat in corner.

Min.39 Podolski trage de la distanta, dar mingea ocoleste poarta.

Min.37 Argentina inscrie, insa golul este anulat pentru pozitie de ofsaid. Nu mai putin de 4 sud-americani au fost surprinsi afara din joc.

Min.36 Muller este avertizat pentru un hent si va rata semifinalele daca Germania se va califica.

Min.34 Argentina a reusit sa echilibreze cat de cat partida, dar are in continuare probleme in a ajunge in careul advers.

Min.31 Sut al lui Messi de la 30 de metri, dar balonul ocoleste vinclul portii.

Min.29 Heinze incearca un sut de la distanta, dar trimite alaturi.

Min.27 Messi patrunde frumos pe flancul drept, dar cetrarea sa depaseste linia terenului.

Min.23 Ratare uriasa a Germaniei, Klose sutand peste poarta din pozitie centrala, la o pasa a lui Muller.

Min.22 Prima faza de atac Argentinei, Tevez fiind blocat in careu de Neuer.

Min.20 Contraatac al nemtilor, insa pasa spre Podolski e prea lunga.

Min.19 Nemtii se inchid excelent in defensiva, argentinienii avand probleme serioase la constructie.

Min.15 Di Maria patrunde excelent pe flancul stang si paseaza in careu, dar nemtii intercepteaza.

Min.13 Argentinienii ies cu greu din propria jumatate, germanii conduc autoritar partida.

Min.11 Otamendi vede primul galben al partidei.

Min.8 Nemtii beneficiaza de primul corner al partidei.

Min.6 Schweinsteiger suteaza peste poarta din afara careului.

Min.5 Presiunea nemtilor continua.

Min.3 GOOOOL Germania! Schweinsteiger centreaza pentru Muller care deschide scorul!

Min.3 Lovitura libera pentru Germania din lateral stanga.

Min.1 A inceput partida!

Argentina: Romero - Otamendi, Demichelis, Burdisso, Heinze - Maxi Rodriguez, Mascherano, Di Maria - Tevez, Higuain, Messi;

Antrenor: Diego Maradona;

Germania: Neuer - Lahm, Friedrich, Mertesacher, Boateng - Khedira, Ozil, Schweinsteiger - Podolski, Klose, Muller;

Antrenor: Joachim Low;

Arbitru: Ravshan Irmatov (Uzbekistan).

Candidații PSD din București strâng din nou semnături. Firea: Este o situație nouă. Avem alte protocoale
Candidatul PSD pentru Primăria Capitalei, Gabriela Firea, a afirmat, joi, 25 aprilie, că protocoalele semnate de PSD cu PNL pentru candidaturi comune la primăriile de sector şi la Primăria...
Lovitură pentru Clotilde Armand. Primărița Sectorului 1, trimisă în judecată în ziua în care și-a depus candidatura pentru un nou mandat
Procurorii au anunțat joi, 25 aprilie, trimiterea în judecată a primăriței Sectorului 1, Clotilde Armand, pe care o acuză de ”folosirea funcţiei pentru favorizarea unor persoane”. Ea...