CM 2010: Remiza fara goluri intre Portugalia si Coasta de Fildes

Marti, 15 Iunie 2010, ora 18:50
2309 citiri

Portugalia si Coasta de Fildes au incheiat la egalitate, scor 0-0, in prima partida a Grupei G de la Campionatul Mondial din Africa de Sud.

Partida s-a anuntat inca din start a fi una foarte animata si cu multe faze de poarta, dar, prestatia celor doua formatii s-a redus la un joc dominat de foarte multe greseli la finalizare, care au mentinut tabela alba pana la final.

Una din cele mai importante faze ale primei reprize s-a petrecut in minutul 11, cand Cristiano Ronaldo a sutat violent de la aproximativ 35 de metri, trimitand balonul direct in bara.

Ivorienii au fost superiori in repriza secudna, domanand statistic aproape la orice capitol, dar n-au reusit sa puncteze decisiv, atacantii africani impotmolindu-se mereu in preajma portii.

Pe masura ce meciul s-a apropiat de final, cele doua formatii au dat de inteles ca se multumesc cu un singur punct, fazele de atac fiind din ce in ce mai slabe si previzibile. Ivorienii puteau castiga in minutele de prelungire, insa Drogba nu a reusit sa inscrie din numai 6 metri.

Ati urmarit pe site-ul Ziare.com, in format LIVE Text, desfasurarea partidei Coasta de Fildes - Portugalia, contand pentru Grupa G a Cupei Mondiale din Africa de Sud.

Desfasurarea partidei:

Min.90+3 Final de meci! Portugalia si Coasta de Fildes se declara multumite de punctul obtinut.

Min.90+3 Ivorienii au tabarat in careul portughezului, dar nu reusesc sa gaseasca drumul spre gol.

Min.90+2 Didier Drogba primeste excelent la 6 metri de poarta, dar nu reuseste sa trimita spre poarta.

Min.90 Trei minute de prelungire.

Min.89 Amorim incearca un sut de la 25 de metri, dar balonul trece cu mult peste poarta.

Min.88 Romaric intra in locul lui Eboue.

Min.85 Iese Meireles, intra Amorim.

Min.85 Cele doua formatii par multumite de rezultatul inregistrat pe tabela.

Min.83 Kader Keita intra in locul lui Gervinho.

Min.80 Cristiano Ronaldo trimite peste poarta dintr-o lovitura libera de la aproape 30 de metri.

Min.79 Raul Meireles suteaza puternic din afara careului, dar balonul trece pe langa poarta lui Barry.

Min.75 Probleme mari pentru ivorieni la finalizare, africanii irosind fazele in preajma careului.

Min.71 Portughezii introduc balonul in poarta, insa centralul fluierase un fault in atac.

Min.70 Raul Meireles suteaza din marginea careului si obtine un corner.

Min.67 Portughezii acorda corner dupa o centrare a lui Tiene.

Min.64 Schimbarea mult asteptata se produce: Intra Didier Drogba, iese Kalou.

Min.62 Intra Tiago, iese Deco.

Min.61 Centrare excelenta pentru Gervinho, insa executia ivorianului lasa de dorit si balonul trece mult peste poarta.

Min.60 Gervinho patrunde pe stanga, intra in unghi si suteaza, insa balonul este resping in corner.

Min.59 Barry retine o lovitura de cap trimisa din interiorul careului.

Min.58 Salomon Kalou este faultat la marginea careului, insa centralul uruguayan nu fluiera.

Min.56 Iese Danny, intra Simao.

Min.55 Kalou suteaza din marginea careului, insa Eduardo retine.

Min.53 Dindane incearca o patrundere pe flancul drept, dar este blocat.

Min.50 Kalou, aproape de o reluare frumoasa in careu, dupa o centrare de pe partea dreapta.

Min.48 Lovitura de colt pentru ivorieni, dar Tiote loveste balonul total aiurea.

Min.46 Incepe repriza secunda!

--------------------------------

Min.45+1 Se incheie prima repriza!

Min.45 Un minut de prelungire.

Min.39 Dueluri destul de dure intre jucatorii celor doua echipe.

Min.38 Eduardo intervine decisiv la o lansare in adancime a africanilor.

Min.37 Multe pase inapoi ale celor doua formatii.

Min.34 Lansare in adancime pentru Liedson, insa Barry este pe faza si retine.

Min.32 Ritmul partidei s-a mai domolit, cele doua formatii disputandu-si suprematia la mijlocul terenului.

Min.28 Eboue se resimte dupa ce a fost calcat pe tibie, la un fault nesemnalizat de arbitru.

Min.25 Lovitura libera de pe 30 de metri pentru ivorieni, dar Tiene trimite slab si Eduardo retine.

Min.23 Gervinho patrunde in careu printre doi adversari, dar portughezii reusesc in cele din urma sa respinga in corner.

Min.19 Ronaldo este faultat clar in marginea careului, dar arbitrul nu acorda nimic. Portughezul se enerveaza si se ia la harta cu Demel, ambii jucatori fiind avertizati cu cartonas galben de uruguayanul Jorge Larrionda.

Min.16 Tiote incearca un sut in diagonala de pe stanga, dar balonul trece peste poarta.

Min.14 Sutul lui Tiene trece putin alaturi.

Min.13 Africanii obtin o lovitura libera la aproximativ 25 de metri de porarta lui Eduardo.

Min.11 Sut incredibil al lui Cristiano Ronaldo de la 35 de metri, care loveste violent bara portii ivoriene.

Min.9 Portughezii s-au instalat in jumatatea adversa.

Min.7 Primul cartonas galben al partidei este incasat de Zokora. Portughezii primesc o lovitura libera de la peste 30 de metri.

Min.5 Ivorienii patrund in careul portughez, insa pericolul este indepartat. Europenii pot pleca pe contraatac, dar o pasa gresita opreste faza.

Min.4 Africanii construiesc primul atac, insa sunt opriti in apropierea careului portughez.

Min.2 Inceput promitator de partida, portughezii manifestandu-si intentiile ofensive.

Min.1 A inceput partida!

Coasta de Fildes: Barry - Demel, Kolo Toure, Zokora, Tiene - Eboue, Y.Toure, Tiote - Dindane, Gervinho, Kalou;

Antrenor: Sven Goran Eriksson;

Portugalia: Eduardo - Ferreira, Carvalho, Bruno Alves, Coentrao - Deco, Mendes, Meireles - Ronaldo, Liedson, Danny;

Antrenor: Carlos Queiroz;

Arbitru: Jorge Larrionda (Uruguay).

In cealalta partida a grupei se vor intalni Brazilia si Coreea de Nord, de la ora 21:30.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...