CM 2010: Spania invinge Paraguay si merge in semifinale

Sambata, 03 Iulie 2010, ora 23:20
3377 citiri

Spania a obtinut calificarea in careul de asi al Cupei Mondiale din 2010, invingand in sferturi nationala Paraguayului, scor 1-0.

Spaniolii au dominat usor in prima repriza, dar au fost blocati de fiecare data in preajma careului de apararea solida a sud-americanilor.

Repriza secunda a fost cu mult mai animata, oferind 4 minute de foc in care s-au executat trei lovituri de la 11 metri fara ca macar una din ele sa conteze pe tabela de marcaj.

Paraguayenii au scos un penalti in minutul 58, dar l-au ratat prin Cardozo, pentru ca spaniolii sa obtina o lovitura de pedeapsa cateva secunde mai tarziu, pe contraatac.

Alonso a inscris in prima faza, insa arbitrul a cerut reexecutarea loviturii, Villar reusind sa apere de aceasta data, la o faza la care ibericii puteau primi un nou penalti.

Golul victoriei iberice a fost inscris de David Villa, in minutul 83, dupa ce mingea a lovit de trei ori bara portii lui Villar. Paraguayenii puteau egala in minutul 89, daca Iker Casillas nu intervenea salvator la sutul lui Santa Cruz.

Spania merge astfel in semifinale unde va da piept cu Germania, care a zdrobit Argentina in sferturi, scor 4-0.

Ati putut urmari, in format LIVE Text, desfasurarea partidei Paraguay - Spania, din sferturile Campionatului Mondial din Africa de Sud.

Desfasurarea partidei:

Min.90+3 Final de meci! Spania se califica in semifinale!

Min.90 Trei minute aditionale.

Min.90 Spania trece pe langa 2-0, Villar retinand cu emotii sutul lui David Villa.

Min.89 Sansa imensa pentru Paraguay: Barrios patrunde in careu, suteaza, Casillas scapa balonul in fara, dar isi repara greseala respigand in extremis sutul lui Santa Cruz!

Min.88 Santana primeste cartonasul galben.

Min.86 Ibericii se mentin in atac, incercand sa tina balonul cat mai departe de propria poarta.

Min.83 GOOOOOL Spania! Pedro suteaza in bara, balonul ricoseaza la Villa, care inscrie dupa ce balonul a lovit din nou atat bara din dreapta, cat si bara din stanga!

Min.78 Alcaraz respinge o centrare a lui Capdevila.

Min.76 Pedro intra in locul lui Xabi Alonso.

Min.73 Spaniolii ataca in valuri, dar paraguayenii se baricadeaza in propriul careu.

Min.73 Santa Cruz intra in locul lui Valdez.

Min.71 Morel primeste galben pentru un fault la Iniesta.

Min.70 Iniesta suteaza imprecis din marginea careului, la capatul unei actiuni frumoase a Spaniei.

Min.67 Villar se resimte dupa contactul de la penalti si primeste ingrijiri medicale.

Min.65 Vera intra in locul lui Barreta.

Min.65 Busquets primeste galben.

Min.64 Reluarea confirma protestele ibericilor, Spania trebuia sa primeasca inca un penalti la fara ratarii lui Alonso!

Min.64 Villar intervine incredibil si respinge un sut al spaniolilor.

Min.62 Villar apara sutul lui Alonso! Spaniolii aproape de a inscrie la respingere, dar fundasii sud-americani resping!

Min.61 Alonso inscrie, dar arbitrul cere reexecutarea loviturii!

Min.60 Incredibil! Spaniolii ajung in careul advers si primesc penalti la un fault comis de Alcaraz. Paraguayanul primeste si el galben!

Min.59 Casillas apara penaltiul executat de Cardozo!

Min.58 Pique este avertizat.

Min.58 Penalti pentru Paraguay la un fault comis de Pique!

Min.57 Fabregas intra in locul lui Torres.

Min.55 Xabi Alonso il cauta pe pe Capdevila, dar pasa iese in afara terenului.

Min.51 David Villa patrunde pe flancul drept, dar rateaza centrarea.

Min.48 Spaniolii s-au instalat in jumatatea adversa, dar paraguayenii stau bine in aparare.

Min.46 Incepe repriza secunda!

---------------------------------------

Min.45 Final de prima repriza!

Min.41 Tusierul a semnalizat eronat pozitie afara din joc!

Min.40 Valdes inscrie in poarta lui Casillas, dar arbitrul fluiera pozitie de ofsaid.

Min.35 Fanii spanioli din tribune par dezamagiti de evolutia favoritilor.

Min.32 Spaniolii beneficiaza de o lovitura libera din marginea careului, dar sutul este deviat si ajunge in bratele lui Villar.

Min.29 Sut superb al lui Xavi de la 20 de metri, balonul trecand putin peste poarta.

Min.27 Villa patrunde pe flancul stang, dar centrarea sa este respinsa de Alcaraz.

Min.24 Busquets patrunde central, dar este nevoit sa paseze inapoi si faza se stinge.

Min.22 Spania urca in ofensiva, balonul ajunge la Villa care suteaza in blocaj.

Min.20 Meci foarte echilibrat intre cele doua formatii.

Min.17 Vilar iese si respinge o centrare inalta care il cauta pe Fernando Torres.

Min.15 Iniesta ii trimite lui Torres pe flancul drept, dar atacantul iberic nu poate controla balonul.

Min.11 Morel suteaza in forta din lovitura libera, dar balonul trece mult peste poarta.

Min.10 Riveros reia peste poarta cu o lovitura de cap.

Min.6 Torres primeste pe dreapta, incearca un dribling, dar este deposedat.