CM 2010: Spania trece la limita de Portugalia

Marti, 29 Iunie 2010, ora 23:20
3477 citiri

Spania s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Mondiale din Africa de Sud, dupa o victorie la limita in fata Portugaliei, scor 1-0.

Fara gol primit in faza grupelor, portughezii au pornit partida cu acelasi gand, punand accent pe faza defensiva, fara a lipsi insa din atac.

Cele doua formatii au oferit o prima repriza animata, chiar daca au oferit putine faze de poarta, ibericii dominand la capitolul posesie.

Campioana europeana a inscris unicul gol al partidei in minutul 63, David Villa marcand dupa un joc de pase excelent al coechipierilor sai.

Condusi pe tabela, portughezii au replicat timid, tot spaniolii fiind cei care au trecut in mai multe randuri pe langa majorarea scorului. Lusitanii au incheiat meciul in 10 oameni, Ricardo Costa fiind eliminat in minutul 89.

Spania se califica astfel in sferturile competitiei, unde va intalni selectionata Paraguayului.

Ati urmarit, in format LIVE Text, desfasurarea partidei Spania - Portugalia din optimile Cupei Mondiale din Africa de Sud.

Desfasurarea partidei:

Min.90+3 Final de meci! Spania merge in sferturi unde va intalni nationala Paraguayului!

Min.90+2 Marchena intra in locul lui Alonso.

Min.90 Se dicteaza 3 minute de prelungire.

Min.89 Ricardo Costa este eliminat pentru un cot aplicat in figura unui adversar.

Min.88 Pedro intra in locul lui David Villa.

Min.87 Spaniolii trec pe langa 2-0 prin Llorente, a carui lovitura de cap trece putin pe langa poarta.

Min.83 Portughezii pot pleca pe contraatc dupa un balon pierdut de Iniesta, dar lusitanii nu reusesc sa profite.

Min.80 Tiago este avertizat.

Min.77 Villa suteaza excelent de la 30 de metri, dar Eduardo plonjeaza si respinge.

Min.74 Xabi Alonso vede primul cartonas galben al Spaniei la acest mondial.

Min.73 Liedson intra in locul lui Simao.

Min.72 Mendes intra in locul lui Pepe.

Min.70 Ocazie imensa pentru Spania: Sergio Ramos patrunde pe cont propriu in careu, suteaza in diagonala, dar balonul este devia de Eduardo.

Min.67 Spaniolii continua sa domine, desi portughezii sunt cei care trebuie sa inscrie.

Min.63 GOOOL Spania! David Villa deschide scorul in urma unui joc de pase excelent al ibericilor! Portugalia incaseaza primul gol la Cupa Mondiala din 2010!

Min.62 Sut periculos al lui Villa din marginea careului, dar balonul trece pe langa poarta.

Min.61 Noul intrat Llorente are cea mai mare ocazie a partidei de pana acum, lovitura sa de cap din 6 metri fiind respinsa de Eduardo.

Min.59 Llorente intra in locul lui Torres.

Min.58 Danny intra in locul lui Almeida.

Min.57 Casillas iese inspirat si boxeaza o centrare periculoasa a lui Meireles.

Min.55 Simao scapa fara cartonas galben dupa o intrare dura la Ramos.

Min.52 Puyol rateaza milimetric un autogol, deviind un balon sutat din marginea careului.

Min.46 Cele doua formatii incep repriza secunda in aceeasi formula.

Min.46 Incepe repriza secunda!

-------------------------------

Min.45 Final de repriza!

Min.45 Cristiano Ronaldo poate declansa un contraatac, dar se impiedica de balon ca un incepator.

Min.44 Tiago trimite alaturi dupa o centrare inalta.

Min.43 Casillas iese mult dintre buturi pentru a respinge din fata lui Simao.

Min.39 Ratare imensa pentru Portugalia, Tiago trimitand cu capul peste poarta la o centrare a lui Meireles.

Min.37 Ramos declanseaza un atac pentru spanioli, dar acestia pierd balonul in preajma careului.

Min.36 Ronaldo cade la centru terenului, cere o lovitura libera, dar nu primeste nimic.

Min.33 Portughezii au probleme din ce in ce mai mari cu presingul ibericilor.

Min.31 Xavi suteaza de la 30 de metri, dar sutul sau trece alaturi.

Min.29 Villa trece de Costa si suteaza peste poarta din unghi inchis.

Min.28 Ronaldo executa periculos o lovitura libera, Casillas respingand cu emotii dupa ce mingea a luat o traiectorie ciudata.

Min.23 Ronaldo sutaza din afara careului, dar trimite peste poarta.

Min.21 Spania domina din punctul de vedere al posesiei cu 60%.

Min.20 Torres patrunde in careu, dar este blocat in tentativa sa de a trece printre doi fundasi.

Min.18 Ronaldo suteaza de la 30 de metri, dar Casillas retine fara probleme.

Min.16 Spaniolii preseaza excelent, portughezii iesind cu greu din defensiva.

Min.13 Partida are un ritm bun, cele doua formatii respectandu-si blazonul.

Min.10 Vuvuzelele acapareaza din nou fundalul sonor.

Min.9 Portughezii urca si ei in atac, dar nu reusesc sa treaca de apararea iberica.

Min.6 Luft al lui Ronaldinho, provoca de gazonul umed.

Min.2 Torres primeste pe flancul stang, patrunde si suteaza din alergare, dar Eduardo respinge.

Min.1 Incepe meciul!

Spania: Casillas - Capdevila, Puyol, Pique, Ramos - Iniesta, Alonso, Sergio, Xavi - David Villa, Torres;

Antrenor: Vicente del Bosque;

Portugalia: Eduardo - Costa, Carvalho, Alves, Coentrao - Tiago, Pepe, Meireles - Simao, Almeida, Ronaldo;

Antrenor: Carlos Queiroz;

Arbitru: Hector Baldassi (Argentina).

Parlamentarii PNL vor participa miercuri, 20 octombrie, la votul din Parlament pentru Guvernul Cioloş, însă nu vor vota, potrivit unei decizii a Biroului Executiv, a anunţat secretarul general...
Dan Barna îl compară pe Cioloș cu Leonidas: „Cei 300 de la Sparta nu aveau nicio șansă dar faptul că au stat acolo şi au luptat pentru cetatea lor a făcut să fie respectaţi”
Fostul președinte USR Dan Barna a vorbit luni seara, 18 octombrie, despre șansele ca guvernul Cioloș să fie votat în Parlament. Acesta l-a comparat pe actualul lider al USR cu Leonidas și a...