CM 2010: Brazilia se califica in ritm de samba in sferturi

Luni, 28 Iunie 2010, ora 23:20
3017 citiri

Nationala Braziliei s-a calificat in sfeturile Cupei Mondiale din Africa de Sud, dupa o victorie lejera cu Chile, scor 3-0.

Chilienii au fost sufocati in propria jumatate inca din primul minut, dar au rezistat presiunii pana in minutul 35, cand Juan a punctat cu o lovitura de cap in urma unui corner.

Brazilienii au inscris rapid pentru 2-0, Luis Fabiano trimitand balonul in plasa trei minute mai tarziu dupa ce l-a driblat pe goalkeeperul Bravo.

Desi au parut mai hotarati in prima parte a reprizei secunde, chilienii au incasat cel de-al treilea gol in minutul 60, Robinho punand capat campaniei elevilor lui Marcelo Bielsa la aceasta Cupa Mondiala.

Brazilia se impune astfel la scor de neprezentare si se pregateste pentru sfertul de finala cu Olanda, care a trecut de Slovacia in optimi, cu scorul de 2-1.

Ati urmarit, in format LIVE Text, desfasurarea partidei Brazilia - Chile, contand pentru Cupa Mondiala din Africa de Sud.

Desfasurarea partidei:

Min.90+2 Final de meci! Brazilia va intalni Olanda in sferturi!

Min.90 De la margine se arata doua minute suplimentare.

Min.88 Fanii brazilieni jubileaza in tribune in asteptarea fluierului final care ii trimite pe sud-americani in sferturi.

Min.83 Sansa buna pentru Nilmar, dar lovitura de cap a brazilianului trece mult peste poarta.

Min.81 Kleberson intra in locul lui Kaka.

Min.80 Nilmar primeste galben.

Min.77 Brazilienii inscriu din nou, dar reusita lui Robinho este anulata pentru o pozitie de ofsaid.

Min.76 Nilmar intra in locul lui Luis Fabiano.

Min.74 Brazilienii par sa se joace in acest final de partida, plimband balonul la trecerea timpului.

Min.70 Kaka ajunge intr-o pozitie buna, dar suteaza peste poarta.

Min.67 Valvidia suteaza putin peste transversala.

Min.64 Lovitura de la 25 de metri a chilienilor este respinsa in corner.

Min.60 GOOOL Brazilia! Robinho inscrie cu un sut la coltul lung dupa o faza creata de Ramires.

Min.57 Chilienii incearca sa revina pe tabela, dar actiunile ofensive sunt oprite rapid de brazilieni.

Min.53 Kaka incearca o pasa spre Robinho, dar atacantul nu mai ajunge balonul.

Min.52 Contraatac pe dreapta al brazilienilor, dar Fuentes il blocheaza pe Dani Alves.

Min.50 Start linistit de repriza, fara ocazii la cele doua porti.

Min.46 Doua schimbari pentru chilieni: Valvidia si Tello au intrat in locul lui Gonzalez si Contreras.

Min.46 Incepe repriza secunda!

--------------------------------

Min.45 Final de repriza!

Min.43 Jocul s-a mai calmat, brazilienii par multumiti de rezultatul de pe tabela.

Min.40 Chilienii incearca sa dea replica rapid, dar Sutul lui Gonzalez trece cu mult pe langa poarta.

Min.38 GOOOOOL Brazilia! Luis Fabiano duce scorul la 2-0 cu o reluare superba din apropierea portii, dupa ce la driblat pe Bravo!

Min.35 GOOOOL Brazilia! Juan se inalta perfect la un corner si reia in plasa cu o lovitura de cap!

Min.30 Kaka vede galben dupa un fault la Vidal.

Min.28 Brazilienii au pus din nou stapanire pe careul chilian, dar fazele decisive continua sa intarzie.

Min.24 Beausejur suteaza de la distanta, dar balonul trece peste.

Min.22 Sanchez primeste in preajma careului, dar suteaza in blocajul brazilian.

Min.20 Chilienii revin usor usor in jumatatea adversa.

Min.16 Ramirez suteaza de la distanta, dar Bravo retine fara probleme.

Min.11 Brazilia preseaza puternic in jumatatea adversa, dar chilienii rezista.

Min.9 Bravo plonjeaza la un sut al lui Gilberto Silva si respinge in corner.

Min.5 Luis Fabiano primeste o pasa de la Alves, dar sutul sau trece pe langa poarta.

Min.1 A inceput partida!

Brazilia: Julio Cesar - Bastos, Juan, Lucio, Maicon - Ramires, Silva, Kaka, Alves - Robinho, Fabiano;

Antrenor: Carlos Dunga;

Chile: Bravo - Isla, Contreras, Jara, Fuentes - Vidal, Carmona, Beausejour - Sanchez, Suazo, Gonzalez;

Antrenor: Marcelo Bielsa.

”Nu am ce să-mi reproșez. Mandatul rămâne pe masa coaliției”. Cîrstoiu a făcut declarații în faţa Spitalului Universitar. Explicaţii privind acuzaţiile de incompatibilitate
Dan Tănasă, candidatul AUR la Primăria Brașov: ”Braşovenii nu mai sunt nevoiţi să aleagă răul cel mai mic”
Alianţa pentru Unirea Românilor, filiala Braşov, a prezentat, vineri, candidatul pentru funcţia de primar al Municipiului Braşov în persoana deputatului Dan Tanasă. Acesta a declarat...
#Brazilia invinge Chile, #Brazilia Chile Cupa Mondiala, #rezultate Cupa Mondiala , #live