Japonia a debutat cu victorie la Campionatul Mondial

Luni, 14 Iunie 2010, ora 18:50
2000 citiri

Japonia a castigat prima partida de la Cupa Mondiala din Africa de Sud, invingand Camerunul, scor 1-0.

Cu pretentii mari la Mondialul sud-african, camerunezii nu au aratat ca o pretendenta la calificarea in optimi, avand o prima repriza stearsa, fara faze importante de poarta.

Mai activi in ofensiva, japonezii au reusit sa deschida scorul in minutul 38, cand Honda a punctat la o faza la care a ramas nemarcat in careului africanilor.

Camerunezii s-au mai trezit in partea a doua, insa au avut mari batai de cap cu defensiva riguroasa a asiaticilor. Africanii puteau egala in minutul 50 daca Moting nu trimitea alaturi balonul primit de la Eto'o.

Cea de-a doua faza importanta a africanilor avut loc cu patru minute inainte de final, sutul violent al lui M'bia lovind transversala portii lui Kawashima.

Victoria le aduce japonezilor primele trei puncte la Cupa Mondiala din 2010, urmand a intalni in partida urmatoare selectionata Olandei, in timp ce camerunezii vor da piept cu Danemarca.

Ati putut urmari, in format LIVE Text, desfasurarea partidei Japonia - Camerun, contand pentru Grupa E a Cupei Mondiale din Africa de Sud.

Desfasurarea partidei:

Min.90 Fluier de final. Japonia invinge Camerun cu 1-0.

Min.90 Kawashima intervine senzational la reluarea lui Geremi, insa arbitrul fluierase fault in atac.

Min.88 Ianmoto intra in locul lui Hasebe.

Min.88 Camerunezii incearca cu disperare sa ajunga in careul japonezilor, insa defensiva "samurailor albastri" e de netrecut.

Min.86 Bara pentru Camerun! M'bia suteaza fantastic cu exteriorul din afara careului, dar balonul loveste transversala.

Min.82 Okazaki trimite in bara din interiorul careului, dar arbitrul fluierase deja pozitie de ofsaid.

Min.82 Kisho intra in locul lui Okubo.

Min.80 Camerunezii beneficiaza de o lovitura libera pe partea dreapta. Geremi centreaza excelent in fata portii, dar goalkeeperul japonez boxeaza.

Min.77 Choup-Moting ii lasa locul lui Idrissou.

Min.75 Geremi intra in locul lui Makoun.

Min.72 Endo executa lovitura libera provocata de camerunez, insa trimite total eronat, balonul depasind careul.

Min.72 Nkoulou vede primul cartonas galben al partidei.

Min.69 Okazaki intra in locul lui Matsui.

Min.67 Japonezii par sa renunte la ofensiva, multumindu-se cu rezultatul de pe tabela.

Min.64 Emana intra in locul lui Matip.

Min.62 Ekotto centreaza din lovitura libera si obtine un corner, care ramane insa fara rezultat.

Min.57 Choupo-Mitong suteaza de la mare distanta, dar balonul trece alaturi.

Min.56 Camerunul evolueaza mult mai bine in repriza secunda si cauta sa egaleze situatia pe tabela.

Min.54 Eto'o trimite alaturi cu o lovitura de cap, dupa o centrare buna de pe dreapta.

Min.50 Imensa ratare a camerunezilor! Eto'o patrunde cu lejeritate in careu pe dreapta, paseaza pentru Moting, insa sutul acestuia trece alaturi.

Min.48 Okubo patrunde pe flancul drept si obtine o lovitura libera chiar pe linia careului.

Min.46 A inceput repriza secunda!

-------------------------------------------------------------------------------------

Min.45+2 Final de repriza!

Min.45 Doua minute de prelungiri.

Min.43 Honda este faultat la mijlocul terenului.

Min.41 Camerunezii joaca in continuare haotic si nu gasesc drumul spre poarta. Eto'o a primit foarte putine baloane.

Min.38 GOOOOOOOL Japonia! O centrare il gaseste pe Honda singur in careu si mijlocasul puncteaza fara probleme!

Min.37 O noua faza de atac a camerunezilor, soldata cu un sut aparat de portarul japonez.

Min.36 Ekotto scapa spre poarta, dar isi prelungeste prea mult mingea in careu si nu mai apuca sa traga.

Min.36 Ekotto centreaza excelent de pe flancul stang, dar defensiva Japoniei respinge atacul.

Min.35 Japonezii insista in ofensiva, balonul fiind trimit de mai multe ori spre careul camerunez, fara a reusit sa suteze la poarta insa.

Min.30 Goalkeeperul japonez iese riscant la o centrare si se accidenteaza in cadere, avand nevoie de interventia echipei medicale.

Min.27 Honda incearca o centrare in careu, dar defensiva cameruneza respinge.

Min.25 Camerunezii revin dupa minute bune in preajma careului advers, dar nu reusesc nimic notabil.

Min.22 Goalkeeperul Souleymanou s-a accidentat la faza precedenta, dar poate continua dupa ce a primit ingrijiri medicale.

Min.21 Honda este aproape de o interceptie periculoasa in careu, dupa ce portarul camerunez a scapat balonul, insa asistentul ridicase deja fanionul.

Min.19 Vuvuzelele sunt din nou la datorie si acopera arena cu zgomotul asurzitor.

Min.18 Portarul camerunez iese din nou la rampa, retinand cu siguranta la o centrare periculoasa a japonezilor.

Min.15 Honda patrunde pe flancul drept si intra in careu, insa portarul camerunez iese si retine.

Min.13 Japonezii urca in ofensiva, se incearca o lansare pe dreapta, dar asiaticii scapa mingea in aut de poarta.

Min.11 Camerunezii centreaza periculos in careu, portarul japonez iese pe sub balon, dar arbitrul semnalizeaza un fault in atac.

Min.9 Africanii pleaca in prima faza ofensiva notabila, insa centrarea nu ajunge la destinatar.

Min.6 Japonezii domina la capitolul posesie, dar nu pun in pericol poarta adversa.

Min.4 Lovitura libera pentru camerunezi, insa africanii nu reusesc sa profite.

Min.1 A inceput partida!

Japonia: Kawashima - Nagatomo, Tanaka, Nakazawa, Komano - Hasebe, Abe, Endo, Honda, Matsui - Okazaki;

Antrenor: Takeshi Okada;

Camerun: Souleymanou - Mbia, Nkoulou, Bassong, Assou Ekotto - Matip, Makoun, Eyong - Eto'o, Webo, Choupo-Moting;

Antrenor: Paul Le Guen;

Arbitru: Olegario Benquerenca (Portugalia);

Asistenti: Jose Cardinal, Bertino Miranda (Portugalia);

Al patrulea oficial: Oscar Ruiz (Columbia).

In cealalta partida a Grupei E, Olanda a invins Danemarca, scor 2-0.

Ciucă, la 20 de ani de la intrarea României în NATO: ”Aceste două decenii au fost cea mai bună perioadă din istoria noastră”
Preşedintele Senatului, Nicolae Ciucă, afirmă vineri, la 20 de ani de la admiterea României în NATO, că aceste două decenii au reprezentat cea mai bună perioadă din istoria noastră, pe...
Ciolacu: Apartenenţa României la NATO reprezintă o garanţie de securitate pentru ţara noastră. Vom continua să fim un actor influent şi constructiv FOTO/VIDEO
Marcel Ciolacu, premierul României afirmă, la 20 de ani de la aderarea României la NATO, că apartenenţa României la Organizația Nord Atlantică reprezintă o garanţie de securitate pentru...
#Japonia a invins Camerun, #LIVE text Japonia Camerun, #Japonia Camerun CM 2010, #Japonia Camerun Campionat Mondial , #live