Ghana incepe cu o victorie impotriva Serbiei

Duminica, 13 Iunie 2010, ora 18:55
1802 citiri

Ghana a debutat cu dreptul la Cupa Mondiala, castigand meciul cu Serbia din grupa D, scor 1-0.

Doua dintre cele mai spectaculoase echipe din lume, Serbia si Ghana, s-au aflat fata in fata la meciul de deschidere al grupei D, unde toata lumea poate merge mai departe.

Partida a inceput sub semnul echilibrului, cele doua formatii impartindu-si minutele de dominare.

In prima repriza, ghanezii au pus in pericol poarta lui Stojkovici doar in minutul 22, cand un sut inteligent al lui Boateng a fost deviat prea slab pentru a le da emotii sarbilor.

De partea cealalta, omul dorit de Mourinho la Real Madrid, Kolarov, a fost aproape de un eurogol in minutul 30, dintr-o lovitura libera care a trecut putin pe langa vinclu.

Sapte minute mai tarziu, Dejan Stankovici s-a aflat si el aproape de gol, insa Kingston a retinut in doi timpi un sut de la 30 de metri.

Ghanezii au fost mult mai prezenti in joc in repriza a doua si au rata o sansa importanta de a deschide scorul in minutul 61, cand lovitura de cap a lui Asamoah a sters bara.

Misiunea sarbilor a fost ingreunata din minutul 75, dupac e Lukovici a vazut al doilea cartonas galben si a fost eliminat. Sarbii au avut o tresarire de orgoliu, ratand doua sanse bune prin Krasic si Ivanovici, insa in cele din urma s-au recunoscut infranti.

Cu cinci minute inainte de final, Kuzmanovici a comis penalty dupa un hent, iar Gyan a transformat fara emotii pentru victoria africanilor.

SERBIA - GHANA 0-1

90+4 - Final de meci!

90+2 - Gyan scapa singur, dar trimite in bara!

90 - Patru minute de prelungire

89 - Sarbii arunca mingi inalte in careul ghanezilor, fara a crea deocamdata

85 - GOL GHANA! Gyan transforma penaltiul!

84 - Penalty pentru Ghana dupa un hent al lui Kuzmanovici!

83 - Ivanovici face o cursa fabuloasa pe care o incheie cu un sut superb care se duce pe langa vinclu!

80 - Ocazie monumentala pentru Serbia! Pantelici da pe langa minge dintr-o pozitie excelenta, faza continua, dar Krasici suteaza pe centrul portii!

77 - Schimbare Serbia: Subotici in locul lui Jovanovici

75 - Cartonas rosu pentru Lukovici!

73 - Schimbare Ghana: Apiah in locul lui Asamoah

70 - Schimbare Serbia: Lazovici in locul lui Zigici

67 - Ghanezii sunt mai periculosi in partea a doua, dar sarbii rezista

64 - Schimbare Serbia: Kuzmanovici intra in locul lui Milijas

61 - Asamoah trimite periculos cu capul! Mingea loveste bara si iese in aut!

59 - Pantelici scapa intr-o pozitie buna in careu, insa centreaza gresit

57 - Ayew patrunde in viteza prin centrul defensivei sarbilor, dar trage defectuos

55 - Lukovici primeste cartonasul galben

55 - Boateng se inalta frumos si reia cu capul pe langa poarta

53 - Start de parte secunda destul de fragmentat, cu multe faulturi de ambele parti

50 - Jovanovici patrunde superb in careu, insa trage defectuos

46 - Se reia jocul!

45 - Pauza

41 - Stankovici suteaza puternic din afara careului. Kingston retine cu greu, in doi timpi

37 - Centrare periculoasa in careul sarbilor. Lukovici reuseste sa respinga

34 - Minge la bataie catre Pantelici, insa Kingston iese din careu si degajeaza

30 - Kolarov executa o lovitura libera de la 30 de metri, mingea cade la o palma de vinclu!

27 - Cartonas galben pentru Vorsah

25 - Asamoah se resimte si are nevoie de ingrijiri medicale

22 - Asamoah deviaza prea moale un sut centrare al lui Boateng

19 - Zigic primeste cartonasul galben

15 - Asamoah suteaza periculos paralel cu poarta. Sarbii reusesc sa respinga

13 - Sarbii s-au instalat in jumatatea adversa. Ghanezii spera sa dea lovitura pe contraatac.

9 - Sarbii bat inteligent o lovitura libera. Faza este oprita de o interventie excelenta a lui Pantsil

7 - Zigici lupta pentru o minge la marginea careului advers, insa nu reuseste sa pastreze posesia