CM 2010: Germania castiga finala mica dupa un meci spectaculos

Sambata, 10 Iulie 2010, ora 23:10
4448 citiri

Echipa nationala a Germaniei a castigat, sambata, finala mica a Cupei Mondiale, dupa ce a invins Uruguay, scor 3-2, la capatul unui meci extrem de spectaculos.

Extrem de dezamagit dupa eliminarea in fata Spaniei, Joachim Low a hotarat sa faca mai multe schimbari, trimitand in teren jucatori care au evoluat mai putin la turneul final.

Chiar si asa, nemtii au inceput bine meciul, insa golul lui Cacau din minutul 4 a fost anulat pentru un hent al lui Thomas Muller.

Nemtii au continuat sa atace, iar Friedrich a trimis in transversala cu capul din sase metri, la patru minute dupa golul anulat al lui Cacau.

Minutul 19 a adus deschiderea scorului. Jabulani i-a pus probleme lui Schweinsteiger de la peste 30 de metri, mingea a fost respinsa in fata, iar Muller a inscris fara probleme.

Sud-americanii s-au trezit dupa golul primit si au egalat in minutul 28 prin Cavani, dupa ce in prealabil Schweinsteiger pierduse prea usor o minge la mijlocul terenului.

Echipa lui Oscar Tabarez a avut sansa sa intre in avantaj la cabine, dar Luis Suarez a sutat pe langa poarta in minutul 43, dintr-o pozitie ideala.

Partea a doua a inceput cu un asalt facut de sud-americani la poarta lui Butt. Suarez a ratat o sansa uriasa in minutul 49, insa a fost razbunat trei minute mai tarziu de Forlan.

Varful lui Atletico Madrid a marcat unul dintre cele mai frumoase goluri de la Cupa Mondiala, cu un sut din voleu din 14 metri, la care Butt nu a avut nici o sansa.

Nemtii au egalat extrem de rapid, in minutul 57, pe fondul unei noi gafe a portarului Muslera, care a iesit gresit pe centrare si i-a permis lui Jansen sa inscrie.

Ritmul partidei a fost foarte bun dupa golul nemtilor, cu ocazii la ambele porti, cu un plus pentru sud-americani. Cei care au marcat insa au fost nemtii, in minutul 82, cu o lovitura de cap trimisa de Khedira direct in vinclu.

Sud-americanii au incercat in zadar sa egaleze pe final de meci. Forlan a trimis in bara transversala in ultima secunda. Aceeasi bara transversala care i-a salvat in sferturi cu Ghana. Nemtii s-au impus cu 3-2 si au castigat finala mica, dupa un meci superb.

URUGUAY - GERMANIA 2-3

90+2 - Final de meci

90+2 - Forlan trage in transversala!

90+2 - Friedrich primeste cartonasul galben. Lovitura libera de la 18 metri pentru sud-americani!

90+1 - Tasci intra in locul lui Ozil

90 - Doua minute suplimentare

88 - Abreu intra in locul lui Cavani

88 - Boateng trage puternic cu piciorul stang, dar Muslera retine

86 - Nemtii incearca sa tina de minge pentru a evita un asalt al sud-americanilor

82 - GOL GERMANIA! Nemtii trec in avantaj dupa golul reusit cu capul de Khedira, din sase metri

82 - Kroos intra in locul lui Jansen

81 - Boateng centreaza bine, dar Kiessling trece putin pe langa minge

77 - Gargano intra in locul lui Perez

77 - Kiessling rateaza o sansa uriasa! Muslera apara excelent sutul puternic al lui Kiessling

76 - Schweinsteiger scapa in careu, insa este ajuns din urma si deposedat

73 - Kiessling intra in locul lui Cacau

71 - Cacau scapa intr-o pozitie favorabila, trage peste poarta!

68 - Suarez trimite un sut din marginea careului mult peste poarta

65 - Butt scoate excelent un sut trimis periculos de Forlan

63 - Suarez trage superb de la 20 de metri, Butt respinge spectaculos din vinclu

62 - Perez primeste cartonasul galben

60 - Cacau incearca un gol spectaculos printr-un lob de la 40 de metri, insa nu se alege decat cu o serie de fluieraturi

57 - GOL GERMANIA! Boateng centreaza din banda dreapta, Muslera iese gresit, iar Jansen inscrie cu o lovitura de cap

55 - Uruguayenii raman in ofensiva chiar si dupa golul lui Forlan

52 - GOL URUGUAY! Diego Forlan reuseste un gol de senzatie dintr-un sut excelent de la 14 metri, dupa o centrare a lui Arevalo!

49 - Ratare uriasa pentru Uruguay! Butt il blocheaza pe Cavani, mingea ajunge la Suarez, insa acesta trage slab cu toata poarta in fata si portarul nemtilor respinge in corner

46 - Reincepe jocul!

45+1 - Pauza

45 - Cacau primeste o minge in careu, insa e deposedat in ultimul moment de Fucile

45 - Forlan bate un corner direct pe poarta. Mingea cade pe plasa

43 - Suarez scapa singur in careu, insa trage pe langa poarta!

41 - Fanii nemti sunt nemultumiti de joc. Din tribune se aud fluieraturi

37 - Jansen incearca o patrundere in banda stanga, dar e deposedat

32 - Centrare periculoasa in careul sud-americanilor, respinsa cu greu in aut

28 - GOL URUGUAY! Nemtii pierd o minge la mijlocul terenului, sud-americanii pleaca pe contraatac, iar Cavani egaleza cu un sut la coltul lung din 14 metri

26 - Sutul lui Suarez ricoseaza in fata portii, de unde lovitura de cap a lui Forlan este respinsa excelent de Mertesacker

23 - Khedira centreaza in fata portii, insa Cacau este prea in spate si nu ajunge la minge

19 - GOL GERMANIA! Schweinsteiger trimite un sut bomba de la 30 de metri, Muslera respinge in fata, iar Muller inscrie fara probleme dintr-o pozitie suspecta de ofsaid

18 - Suporterii prezenti in tribune fac valuri mexicane

14 - Ozil trimite un sut de la 25 de metri in blocajul lui Lugano

10 - Ocazie importanta pentru Germania. Friedrich trimite in bara din fata portii, cu o lovitura de cap

8 - Forlan bate o lovitura libera de la 20 de metri, mingea se duce putin peste vinclu

7 - Cacau primeste cartonasul galben pentru un hent la marginea careului

5 - Aogo primeste cartonasul galben pentru un atac cu talpa inainte

4 - Gol anulat pentru nemti. Cacau a inscris cu un sut din 18 metri, insa arbitrul fluierase un hent la Muller

4 - Nemtii se instaleaza in jumatatea adverse cu pase calme la mijlocul terenului