CM 2014: Brazilia invinge spectaculos Columbia si se califica in semifinale

Sambata, 05 Iulie 2014, ora 00:50
11319 citiri

Brazilia s-a calificat in semifinalele Cupei Mondiale 2014 dupa o victorie spectaculoasa, scor 2-1, cu reprezentativa Columbiei.

Gazda turneului final a avut un debut de meci perfect in fata unui Estadio Castelao, din Fortaleza, arhiplin.

Capitanul nationalei "carioca", Thiago Silva, a deschis scorul inca din minutul 7, atunci cand a trimis cu genunchiul in poarta din 4-5 metri, dupa o gafa uriasa a defensivei columbiene.

Oaspetii, daca pot fi numiti astfel, au dat replica dupa numai patru minute, insa sutul periculos expediat de Cuadrado a fost deviat putin pe langa poarta lui Julio Cesar.

Brazilienii au revenit in atac, dar Ospina a facut adevarate minuni intre buturile columbiene in fata lui Hulk si Oscar, pastrand diferenta minima de pe tabela de marcaj.

Columbienii au incercat sa iasa la joc, insa pana la pauza nu au mai avut ocazii clare la poarta lui Julio Cesar. Dupa revenirea de la cabine, ei au fost mult mai decisi, punand probleme serioase.

Thiago Silva a primit un cartonas galben in urma unui gest stupid in minutul 64 si nu va juca in semifinala cu Germania.

Columbia inscrie in minutul 66, prin Yepes, dar reusita fundasului este anulata ca urmare a unei semnalizari de la margine, asistentul vazand o pozitie de offside.

Dupa numai doua minute, David Luiz inscrie golul turneului final, transformand superb o lovitura libera de la aproape 35 de metri, iar Brazilia era cu un pas si jumatate in semifinale.

N-a fost insa un final lipsit de emotii pentru ca, in minutul 78, Rodriguez il gaseste excelent pe Bacca, iar varful Sevillei este faultat de Julio Cesar, scotand lovitura de la 11 metri.

Golgheterul Mondialului, James Rodriguez, a executat si a marcat iar Columbia spera.

In ciuda presiunii pusa in jumatatea adversa, columbienii nu au mai gasit calea spre golul egalizator, astfel ca Brazilia s-a calificat in finala, acolo unde o asteapta Germania.

Partida dintre Brazilia si Columbia a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul acesteia:

Min.90+5 Final de meci! Brazilia e in semifinale!

Min.90+2 Atacuri in valuri ale columbienilor pe acest final de meci.

Min.88 Schimbare Brazilia: Henrique intra in locul lui Neymar. Vedeta Barcelonei este transportata pe targa direct la vestiare, se pare ca accidentarea este una cat se poate de serioasa!

Min.88 Neymar acuza o accidentare dupa ce a fost lovit cu genunchiul in spate de un adversar.

Min.86 Schimbare Brazilia: Hernanes intra in locul lui Paulinho.

Min.82 Schimbare Brazilia: Ramires intra in locul lui Hulk.

Min.81 Schimbare Columbia: Quintero intra in locul lui Cuadrado.

Min.80 GOOOOOOOOOOOOL COLUMBIA! James Rodriguez transforma lovitura de la 11 metri!

Min.78 Cartonas galben pentru Julio Cesar.

Min.77 PENALTI PENTRU COLUMBIA! Rodriguez paseaza bine pentru Bacca, iar atacantul Sevillei este faultat de Julio Cesar.

Min.77 Yepes il blocheaza foarte bine pe Neymar.

Min.73 Neymar suteaza de la marginea careului, dar trimite pe langa vinclu.

Min.72 Cartonas galben pentru Yepes.

Min.69 Schimbare Columbia: Bacca intra in locul lui Teo Gutierrez.

Min.68 GOOOOOOOLLLLLAAAAAAAAZZZZZZOOOOOOOO BRAZILIA!!! David Luiz inscrie un gol fabulos, transformand o lovitura libera de la peste 30 de metri!

Min.67 Cartonas galben pentru James Rodriguez.

Min.66 Centrare in careul brazilian, Yepes reuseste sa inscrie, insa golul este anulat ca urmare a unei semnalizari de la margine.

Min.64 Thiago Silva primeste un cartonas galben dupa ce l-a blocat pe Ospina in momentul degajarii iar capitanul Braziliei nu va juca in semifinale daca echipa sa se va califica.

Min.59 Faza frumoasa a columbienilor finalizata de Guarin cu un sut peste poarta!

Min.52 Centreaza bine Neymar, Zapata respinge din fata lui David Luiz.

Min.50 Sunt parca mai decisi columbienii sa inscrie in acest debut de repriza secunda.

Min.46 Incepe repriza secunda!

Schimbare Columbia: Ramos intra in locul lui Ibarbo.

____________________

Min.45+1 Final de meci!

Min.44 Trimite Neymar din nou din lovitura libera, insa inca o data suteaza pe langa poarta.

Min.38 Joaca destul de bine columbienii, insa nu reusesc sa isi creeze ocazii la poarta adversa.

Min.31 Faza superba a lui David Luiz, care dribleaza patru adversari pana sa fie deposedat.

Min.28 Ospina are o noua interventie excelenta la sutul lui Hulk!

Min.27 Suteaza Marcelo din afara careului, Fred deviaza, insa trimite peste poarta.

Min.25 Ocazie buna pentru brazilieni, dar Paulinho este blocat in ultima clipa.

Min.20 Ospina intervine excelent la suturile lui Hulk si Oscar!

Min.17 Ce ocazie! Hulk recupereaza bine un balon, trimite un sut-centrare in careul mic, de unde un columbian respinge din fata lui David Luiz.

Min.16 Partida ramane foarte intensa, dar nu mai sunt ocazii de poarta.

Min.11 Ce ocazie! Cuadrado suteaza extrem de periculos, balonul este deviat usor pe langa buturile aparate de Julio Cesar!

Min.9 Guarin trimite departe de poarta Braziliei din lovitura libera.

Min.7 GOOOOOOOOOOL BRAZILIA!!! Capitanul Braziliei, Thiago Silva, deschide scorul cu o reluare cu genunchiul din patru metri!

Min.5 Neymar incearca un sut din lovitura libera de la aproape 30 de metri, dar trimite departe de poarta adversa.

Min.1 Incepe partida!!!

23:55 - Se intoneaza imnurile Columbiei si Braziliei.

23:50 - Intra pe teren jucatorii celor doua echipe. Capitanii citesc mesaje impotriva rasismului.

ECHIPELE DE START

Brazilia: Julio Cesar - Thiago Silva, David Luiz, Fernandinho, Marcelo, Hulk, Paulinho, Fred, Neymar, Oscar, Maicon

Rezerve: Jefferson, Victor, Dani Alves, Dante, Maxwell, Henrique, Ramires, Hernanes, Willian, Bernard, Jo

Selectioner: Luiz Felipe Scolari

Columbia: Ospina - Zapata, Yepes, Sanchez, Armero, Teo, James Rodriguez, Cuadrado, Guarin, Ibarbo, Zuniga

Rezerve: Vargas, Mondragon, Arias, Carbonero, Aguilar, Mejia, Balanta, Bacca, Ramos, Jackson Martinez, Valdes

Selectioner: Jose Peckerman

Toate stirile despre CM 2014

Program si rezultate CM 2014

INFO: Partida se disputa pe stadionul Castelao, din Fortaleza, si poate fi urmarita la televizor pe postul TVR 1.

INFO: Echipa care se impune in acest meci va intalni in semifinalele Mondialului invingatoarea sfertului Franta - Germania.

Cătălin Drulă, despre candidatura la prezidențiale: „Eu sunt natural un candidat posibil”. Care sunt obiectivele USR și Dreapta Unită pentru 2024
Președintele USR Cătălin Drulă a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători” și a vorbit despre obiectivele USR și ale Dreptei Unite pentru alegerile din 9 iunie, despre misiunea...
Cîrstoiu răspunde criticilor din ultimele zile: "Nişte lupi în haine de oaie încearcă să transforme oaia în lup"
Atacat în ultimele zile atât de adversarii direcți la alegerile locale, cât și de alți politicieni, dar și de ziariști, Cătălin Cîrstoiu, candidatul susţinut de PSD şi PNL pentru...
#Cm 2014 Brazilia Columbia, #Brazilia Columbia in direct, #CM 2014 meciuri rezultate , #Brazilia