Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație

CM 2014: Brazilia s-a calificat in sferturi dupa loviturile de departajare

Sambata, 28 Iunie 2014, ora 21:56
13838 citiri

Brazilia s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Mondiale dupa victoria cu Chile, obtinuta la loviturile de departajare. Pe durata timpului regulamentar, scorul a fost 1-1, iar la penaltiuri brazilienii s-au impus cu 3-2. Scorul final a fost astfel 4-3 in favoarea gazdelor turneului final.

Startul meciului de la Belo Horizonte a fost presarat cu o agresivitate peste medie din partea ambelor echipe, care au apelat la multe faulturi pentru a-si stopa adversarii.

Brazilienii au amenintat poarta in primele minute prin suturi din afara careului, dar in cele din urma o faza fixa avea sa stea la baza deschiderii scorului.

Neymar a batut perfect o lovitura de la coltul terenului, mingea a fost deviata la a doua bara, de unde David Luiz a introdus-o in poarta si a facut 1-0 in minutul 18.

Chilienii s-au asezat in jumatatea adversa dupa primirea golului si nu au asteptat mult pentru a obtine egalarea.

Era minutul 32 si Hulk trata cu superficialitate o minge primita in propria jumatate, pe care chilienii au fructificat-o printr-o reusita a lui Alexis Sanchez la coltul lung.

Finalul primei parti a avut un ritm alert, cu ocazii la ambele porti, insa crisparea din momentul finalizarii a facut ca la pauza sa se intre la egalitate, 1-1.

Brazilienii au introdus din nou mingea in plasa la 11 minute de la reluarea jocului, insa golul lui Hulk a fost anulat de Howard Webb pentru un hent la limita.

Chile a avut si ea o sansa mare, prin Aranguiz, dar pe final brazilienii au fost aproape de victorie in timpul regulamentar, numai ca ratarile lui Neymar si Hulk au facut ca meciul sa se decida in prelungiri.

In prelungiri, ritmul a fost anost, dar finalul nebun. Chile putea da lovitura in minutul 120, insa Pinilla a lovit transversala si a trimis meciul la penaltiuri.

Penaltiurile au fost pline de rasturnari de situatie, insa in cele din urma Brazilia s-a impus cu 3-2 si va intalni in sferturi Columbia.

Pentru brazilieni au inscris Luiz, Marcelo si Neymar, in timp ce ratarile le-au apartinut lui Willian si Hulk.

De partea cealalta, chilienii au inscris prin Aranguiz si Diaz, iar Pinilla, Sanchez si Jara au ratat.

BRAZILIA - CHILE 4-3

4-3 - Jara (Chile) trage in bara! Brazilia e in sferturile de finala!!!

4-3 - Neymar (Brazilia) inscrie fara emotii cu un sut plasat!

3-3 - Diaz (Chile) inscrie din penalti si egaleaza!

3-2 - Hulk (Brazilia) trage in piciorul portarului si rateaza!!!

3-2 - Aranguiz (Chile) suteaza ca din tun si face 3-2!

3-1 - Marcelo inscrie cu noroc, Brazilia are 3-1!!!

2-1 - Julio Cesar apara inca un penalti la sutul slab trimis de Sanchez!!!

2-1 - Willian (Brazilia) suteaza pe langa poarta!!!

2-1 - Julio Cesar apara sutul lui Pinilla (Chile).

2-1 - Luiz inscrie din penalti pentru Brazilia

----

120 - Final! Urmeaza penaltiuri!

120 - Ramires trage putin pe langa poarta!!

120 - Ce ocazie!!! Pinilla suteaza in transversala din 16 metri!!!

118 - Se joaca la trecerea timpului, se asteapta penaltiurile.

113 - Diaz suteaza mult peste poarta din afara careului.

108 - Schimbare Chile: Rojas intra in locul lui Medel.

106 - Se reia jocul!

105 - Willian intra in locul lui Oscar.

105 - Pauza!

105 - Dani Alves vede cartonasul galben.

103 - Hulk trage puternic de la 25 de metri, Bravo respinge!

103 - Pinilla vede cartonasul galben.

100 - Jo primeste in careu, insa se intoarce cu greu si trage in blocaj.

98 - Se joaca mai mult in jumatatea chilienilor in prelungiri, fara faze de poarta insa.

94 - Jo vede cartonasul galben.

94 - Jo se izbeste de Bravo, cei doi se resimt.

90 - Incepe prima repriza de prelungiri.

90+3 - Finalul timpului regulamentar, urmeaza prelungiri!

90 - Trei minute suplimentare.

87 - Schimbare Chile: Pinilla intra in locul lui Vidal.

84 - Ce ocazie!!! Hulk intra bine in careu, trage puternic, dar Bravo scoate uimitor in lateral!

81 - Ce ocazie!!! Neymar primeste ideal in careu, dar lovitura sa de cap se duce fix in Bravo, care retine in doi timpi!

79 - Jocul este foarte precaut, cele doua echipe par ca se pregatesc de prelungiri. Chilienii au o posesie superioara in aceste momente.

74 - Ce ocazie!!! Jo nu reuseste sa ajunga la minge dupa o centrare perfecta a lui Hulk.

73 - Schimbare Brazilia: Ramires intra in locul lui Fernandinho.

71 - Momente mai confuze, cu un joc haotic la centrul terenului.

65 - Ce ocazie!!! Julio Cesar scoate fabulos la un sut Aranguiz din opt metri.

64 - Schimbare Brazilia: Jo intra in locul lui Fred.

60 - Luiz Gustavo vede cartonasul galben.

57 - Schimbare Chile: Gutierrez intra in locul lui Vargas.

56 - GOL ANULAT BRAZILIA! Hulk inscrie, dar Howard Webb anuleaza reusita pentru un presupus hent! Hulk vede si cartonasul galben! Din reluari se pare ca Hulk atinge mingea cu mana.

54 - Mena primeste liber in partea stanga, dar centreaza total imprecis.

50 - Fernandinho suteaza pe langa poarta.

46 - Se reia jocul!

45 - Pauza!

45 - Ocazie periculoasa pentru chilieni, dar brazilienii se arunca la sacrificiu si blocheaza sutul.

44 - Fred primeste intr-o pozitie buna in careu, dar trage lamentabil!

41 - Silva vede cartonasul galben.

40 - Ce ocazie! Neymar preia perfect in careu, are poarta in fata, dar incearca inca un dribling si e deposedat!

36 - Ce ocazie!!! Neymar se inalta si reia superb cu capul, mingea este deviata milimetric pe langa bara in corner.

32 - GOL CHILE! Alexis Sanchez inscrie cu un sut plasat la coltul lung, dupa o minge pierduta de Hulk!

32 - Vidal primeste la marginea careului, dar se incurca in minge si nu reuseste sa traga.

26 - Neymar pleaca pe contraatac, insa trage slab dupa o cursa de 50 de metri.

25 - Chilienii s-au asezat in jumatatea adversa dupa primirea golului.

18 - GOL BRAZILIA! Luiz inscrie cu o reluare din trei metri dupa o faza fixa executata de Neymar.

18 - Hulk bate o lovitura libera, Bravo boxeaza in corner.

17 - Mena vede cartonasul galben.

17 - Neymar recupereaza o minge in jumatatea adversa, intra periculos in careu, dar se incurca in driblinguri si faza se stinge.

15 - Lovitura libera periculoasa din marginea careului. Neymar trimite spre vinclu, Bravo se inalta si retine.

14 - Hulk cade si el in careu si cere penalti, jocul continua din nou.

11 - Chilienii cer penalti dupa o intrare asupra lui Vargas, jocul continua.

8 - Neymar are probleme la genunchi si primeste ingrijiri medicale.

6 - Marcelo trage frumos din marginea careului, mingea trece pe langa poarta.

5 - Inceput extrem de agresiv din partea ambelor echipe, cu multe faulturi.

1 - Fluier de start!

18:50 - La stadionul din Belo Horizonte a avut loc o amenintare cu bomba, dar organizatorii au decis sa nu evacueze arena pe care se afla peste 60.000 de spectatori.

Info: Meciul incepe la ora 19:00 si este televizat de TVR 1.

Brazilia: J. Cesar - Alves, Silva, David Luiz, Marcelo - Fernandinho, L. Gustavo - Hulk, Oscar, Neymar - Fred

Chile: Bravo - Silva, Medel, Jara - Isla, Aranguiz, Diaz, Mena - Vidal - Sanchez, Vargas

Partida are loc pe Estadio Mineirao din Belo Horizonte.

Toate stirile despre CM 2014

Program si rezultate CM 2014

Brazilia a castigat Grupa A, formata din Mexic, Croatia si Camerun, in timp ce Chile a terminat pe locul doi in grupa cu Olanda, Spania si Australia.

Cele doua echipe s-au intalnit de 68 de ori. Brazilienii au 48 de victorii, 13 meciuri s-au terminat la egalitate, iar Chile s-a impus doar de 7 ori.

Castigatoarea acestui duel va intalni in sferturile de finala invingatoarea dintre Columbia si Uruguay.

Candidatul USR la Primăria Sectorului 5 a depus o plângere la DIICOT împotriva lui Cristian Popescu Piedone
Avocatul şi liderul consilierilor USR din Sectorul 5, Alexandru Dimitriu, a depus joi dimineaţă, 25 aprilie, o plângere la DIICOT împotriva primarului Cristian Popescu Piedone şi ”a...
BEC vine în sprijinul PSD și PNL. Decizia surpriză care le permite să aibă candidați separați la Primăria Capitalei
Biroul Electoral Central (BEC) a adoptat miercuri, 24 aprilie, o hotărâre prin care permite desființarea unei alianțe electorale până la data de 26 aprilie,astfel că PSD și PNL vor putea...
#Brazilia Chile, #Brazilia Chile Live, #Brazilia Chile direct, #rezultat Brazilia Chile , #meciuri Cupa Mondiala