CM 2014: Columbia merge in sferturi dupa "dubla" lui James Rodriguez

Duminica, 29 Iunie 2014, ora 00:50
7351 citiri

Columbia s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Mondiale dupa ce a invins Uruguay cu 2-0, prin dubla superba reusita de James Rodriguez, cel mai bun marcator de la turneul final.

Ramasi fara Luis Suarez, suspendat pentru acte de canibalism, Uruguay a fost de nerecunoscut. La jumatatea primei reprize, posesia era de 70-30 in favoarea columbienilor, iar deschiderea scorului nu a mirat pe nimeni.

James Rodriguez, considerat cel mai bun jucator de la turneul final, a marcat un gol superb in minutul 28, cu un sut din intoarcere ce a catapultat mingea sub bara trasversala.

Uruguay nu a fost capabila sa dea o replica pe masura, desi a mai echilibrat balanta jocului, iar la cinci minute de la reluare a incasat un nou gol.

Autor a fost acelasi James Rodriguez, care a ajuns la a cincea reusita de la turneul final, din pasa lui Cuadrado.

Uruguay a mutat imediat ofensiv, prin introducerea lui Stuani si Ramirez, insa acestia nu au reusit sa contribuie la rasturnarea scorului.

Columbia a castigat cu 2-0 si merge in sferturile de finala, unde va intalni Brazilia.

COLUMBIA - URUGUAY 2-0

90 - Trei minute suplimentare!

85 - Schimbare Columbia: Ramos intra in locul lui James Rodriguez.

84 - Ospina scoate un sut foarte bun al lui Cavani de langa bara!

81 - Schimbare Columbia: Guarin intra in locul lui Cuadrado.

80 - Ospina intervine excelent in fata lui Pereira si salveaza un gol ca si facut.

78 - Lugano si Armero vad cartonasul galben.

75 - Ospina scoate cu greu de sub bara un sut al lui Stuani.

68 - Schimbare Columbia: Mejia intra in locul lui Gutierrez.

67 - Schimbare Uruguay: Hernandez intra in locul lui Gonzalez.

64 - Rodriguez trimite un sut bomba de la 30 de metri, aparat cu greu!

61 - Uruguay s-a aruncat in atac, sunt spatii tot mai mari de contraatac pentru columbieni.

55 - Jimenez vede cartonasul galben.

52 - Schimbari Uruguay: Stuani si Ramirez intra in locul lui Forlan si Pereira.

50 - GOL COLUMBIA! James Rodriguez reia din fata portii dupa o recentrare perfecta a lui Cuadrado!

46 - Se reia jocul!

45 - Pauza!

45 - Un minut suplimentar.

39 - Ocazie mare pentru Uruguay, Ospina salveaza, dar asistentul ridicase eronat fanionul pentru o presupusa pozitie de ofsaid.

34 - Cavani trage putin peste poarta din lovitura libera de la 20 de metri.

32 - Sanchez respinge excelent la o centrare periculoasa trimisa de Cavani.

28 - GOL COLUMBIA! James Rodriguez inscrie cu un sut fabulos de la 25 de metri, sut din intoarcere sub bara transversala!!!

23 - Raportul posesiei este 70-30 in favoarea Columbiei.

19 - Cavani reia defectuos dupa o pasa perfecta a lui Godin.

14 - Forlan trage mult peste poarta de la mare distanta.

12 - Zuniga suteaza pe jos de la 30 de metri, Muslera retine in doi timpi.

10 - Forlan centreaza din lovitura libera, mingea e respinsa de columbieni fara probleme.

6 - Muslera boxeaza un sut centrare din lovitura libera.

1 - Fluier de start!

Info: Meciul incepe la ora 23:00 si este televizat de TVR 1.

Partida are loc pe Estadio Maracana din Rio de Janeiro

Columbia: Ospina - Zuniga, Zapata, Yepes, Armero - Cuadrado, Sanchez, Aguilar, James Rodriguez - Jackson Martinez, Teo Gutierrez

Uruguay: Muslera - Maxi Pereira, Godin, Gimenez, Caceres, Alvaro Pereira - Arevalo Rios, Al. Gonzalez, Cr. Rodriguez - Forlan, Cavani

Toate stirile despre CM 2014

Program si rezultate CM 2014

Columbia a castigat Grupa C, din care au mai facut parte Grecia, Coasta de Fildse si Japonia, in timp ce Uruguay a terminat pe doi in Grupa D, din care au mai facut parte Costa Rica, Italia si Anglia.

Cele doua echipe s-au intalnit de 38 de ori. Columbienii au 11 victorii, 9 meciuri s-au terminat la egalitate, iar Uruguay s-a impus de 18 ori.

Castigatoarea acestui duel va intalni in sferturile de finala invingatoarea dintre Brazilia si Chile.

Piedone, despre „mazilirea doctorului Cârstoiu” de către Coaliție: „Blat politic prin care PSD şi PNL îl susţin pe Nicuşor Dan”
Candidatul PUSL la Primăria Capitalei, Cristian Popescu Piedone, a declarat marţi, 23 aprilie, că mazilirea doctorului Cârstoiu este blat politic prin care PSD şi PNL îl susţin pe Nicuşor...
Nicușor Dan, prima reacție după ce PSD și PNL au renunțat la candidatura lui Cîrstoiu. „Decizie grea pentru mafia imobiliară”
Primarul Capitalei Nicuşor Dan a reacţionat marți, 23 aprilie, printr-o postare ironică, după ce coaliţia PSD-PNL a renunţat la candidatura lui Cătălin Cîrstoiu pentru Primăria...
#Columbia Uruguay, #Columbia Uruguay Cupa Mondiala, #Columbia Uruguay direct, #rezultat Columbia Uruguay , #meciuri Cupa Mondiala