CM 2014: Algeria, victorie spectaculoasa impotriva Coreei de Sud

Duminica, 22 Iunie 2014, ora 23:50
4893 citiri

Algeria a obtinut o victorie spectaculoasa in al doilea meci de la Cupa Mondiala din Brazilia.

Africanii s-au impus cu 4-2 in fata Coreei de Sud si au luat o optiune importanta pentru calificarea in optimile de finala.

Aflati pe ultimul loc in clasamentul Grupei H dupa primele partide de la turneul final, algerienii erau obligati sa faca o figura frumoasa in fata coreenilor pentru a ramane in ecuatia calificarii.

Iar baietii lui Halilhodzic au "rezolvat" partida in doua minute, Slimani si Halliche marcand la doua faze consecutive si aducand echipei africane un avantaj pe care nu l-a mai pierdut pana la final.

Mai mult, Djabou a punctat pentru 3-0 inainte de pauza si misiunea coreenilor era imposibila.

Chiar si asa Son a redus din diferenta dupa pauza, insa Brahimi a refacut rapid avantajul de trei goluri. Koo a inchis tabela in minutul 72, Coreea de Sud - Algeria fiind unul dintre cele mai spectaculoase meciuri de la acest Mondial.

Algeria a urcat pe pozitia secunda in Grupa H si, in mod normal, are nevoie de doar o remiza in fata Rusiei pentru a se califica in optimi.

Partida dintre Coreea de Sud si Algeria a fost transmisa in direct pe site-ul Ziare.com iar mai jos aveti rezumatul acesteia:

Min.90+3 Final de meci!

Min.89 Schimbare Algeria: Bouguerra iese, Belkalem intra pentru ultimele minute.

Min.87 Preseaza asiaticii pe acest final de joc.

Min.78 Schimbare Coreea: Ji intra in locul lui Han.

Min.77 Schimbare Algeria: Lacen intra in locul lui Brahimi.

Min.73 Schimbare Algeria: Ghilas intra in locul lui Djabou.

Min.72 GOOOOOL Coreea! Koo inscrie cu mult noroc din pasa lui Lee!

min.69 Cartonas galben pentru Han.

Min.67 Cartonas galben pentru Bouguerra.

Min.64 Schimbare Coreea: K H Lee este inlocuit cu C Y Lee.

Min.62 GOOOOOOL ALGERIA!!! Brahimi inscrie dupa o combinatie de efect cu Slimani!

Min.60 Ki suteaza extrem de periculos, Mbolhi scoate in corner!

Min.57 Schimbare Coreea: Iese Park, intra Kim.

Min.54 Cartonas galben pentru Lee Yong.

Min.53 Inca o ocazie mare pentru coreeni, insa Koo este surprins in pozitie de offside.

Min.50 GOOOOOL Coreea! Son receptioneaza un balon in spate, dar are noroc si ramane in posesie, pivoteaza frumos si inscrie cu un sut printre picioarele lui Mbolhi.

Min.48 Coreenii incearca mai mult in aceasta parte secunda.

Min.46 Incepe repriza secunda!

Min.45+2 Finalul primei reprize!

Min.43 Desi au un avantaj confortabil, tot algerienii sunt la conducerea meciului su in continuare ocazii.

Min.38 GOOOOOL ALGERIA! Uriasa gafa a defensivei coreene si Djabou inscrie pentru 3-0!

Min.32 Incearca asiaticii sa revina in meci, insa actiunile lor de atac sunt timide.

Min.28 GOOOL ALGERIA! Halliche dubleaza avantajul africanilor!

Min.26 GOOOOL ALGERIA! Slimani este lansat in adancime, rezista intre doi fundasi adversi si inscrie cu un sut din 8 metri!

Min.18 Djabou incearca si el un sut de la distanta, insa trimite pe langa poarta.

Min.16 Meci echilibrat pana in acest minut.

Min.9 Slimani reia periculos, dar trimite doar in plasa laterala.

Min.2 Prima faza de poarta apartine algerienilor, insa Feghouli suteaza pe langa buturile asiaticilor din interiorul careului.

Min.1 Incepe meciul!

Echipele de start

Coreea de Sud: SR Jung, SY Yun, YG Kim, HM Son, CY Park, Y Lee, JC Koo, KY Han, SY Ki, CY Lee, JH Hongg

Antrenor: Hong Myung-Bo

Algeria: Mbolhi, Bouguerra, Halliche, Mesbah, Feghouli, Brahimi, Medjani, Slimani, Bentaleb, Djabou, Mandi

Antrenor: Vahid Halilhodzic

Toate stirile despre CM 2014

Program si rezultate CM 2014

INFO: Iata cum arata clasamentul Grupei H: 1. Belgia 3p, Coreea de Sud 1p, 3. Rusia 1p, 4. Algeria 0p.

INFO: Partida se disputa pe stadionul Beira-Rio, din Porto Alegre.

INFO: La televizor, meciul poate fi urmarit pe postul TVR 1.

PNL și PSD așteaptă "clarificări" de la Cătălin Cîrstoiu, "în această săptămână". Când va fi anunțată decizia în privința candidatului la Primăria Capitalei
Preşedintele PNL, Nicolae Ciucă, a afirmat, joi seară, că, în acest moment, Cătălin Cîrstoiu este candidatul alianţei PSD-PNL, dar acesta trebuie să clarifice public toate aspectele care...
PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
#Coreea Sud Algeria CM 2014, #CM 2014 meciuri rezultate , #meciuri Cupa Mondiala