CM 2014: Elvetia invinge clar Honduras si merge in optimi

Joi, 26 Iunie 2014, ora 00:50
3416 citiri

Elvetia s-a calificat in optimile de finala ale Cupei Mondiale dupa ce a invins Honduras, scor 3-0, in ultima etapa a Grupei E.

Elvetienii au inceput meciul in forta si nu le-au dat nicio sansa adversarilor din America Centrala.

Dupa o ocazie ratata in minutul 3, Shaqiri s-a revansat trei minute mai tarziu si a deschis scorul cu un sut fabulos, ce a trimis mingea direct in vinclu.

Mijlocasul lui Bayern a fost omul numarul unu de pe teren, astfel ca in minutul 32 a facut 2-0 dintr-o pasa perfecta a lui Drmici.

Hondurienii au inceput mai bine partea secunda, au ratat o sansa uriasa prin Bengtson, iar apoi au avut si un penalti neacordat.

Totusi, cei care au marcat au fost tot elvetienii, prin acelasi Shaqiri, in minutul 72, dintr-o noua pasa a lui Drmici.

In urma acestui rezultat, Elvetia a terminat pe locul secund in grupa E si va intalni Argentina in optimi. Franta, cealalta echipa calificata din grupa, va intalni Nigeria.

HONDURAS - ELVETIA 0-3

90+3 - Final de meci! Elvetia e in optimi!

87 - Schimbare Elvetia: Zemaili intra in locul lui Shaqiri.

85 - Rodriguez rateaza o ocazie uriasa, dar se ridica fanionul pentru ofsaid.

80 - Bengtson reia cu capul din sase metri, pozitie ideala, dar mingea e respinsa!

77 - Schimbare Honduras: Najar intra in locul lui Garcia.

77 - Schimbare Elvetia: Lang intra in locul lui Xhaka.

75 - Seferovici intra in locul lui Drmici.

Info: Franta si Elvetia merg in optimi in acest moment.

72 - GOL ELVETIA! Shaqiri inscrie cu un sut pe jos din pasa lui Drmici!

65 - Jerry Palacios vede cartonasul galben.

62 - Jerry Palacios cade in careu si cere penalti, jocul continua. Trebuia acordat penalti.

59 - Shaqiri patrunde periculos in careu, dar greseste pasa decisiva.

52 - Ce ocazie!!! Rodriguez salveaza de pe linia portii un gol ca si facut dupa sutul lui Bengtson.

50 - Bengtson reia cu capul din plonjon putin pe langa poarta.

46 - Se reia jocul!

46 - Chavez intra in locul lui Espinoza la Honduras.

45 - Pauza!

39 - Schimbare Honduras: J.Palacios intra in locul lui Costly, accidentat.

32 - GOL ELVETIA! Contraatac pentru elvetieni, Drmici paseaza exxcelent la Shaqiri, iar acesta inscrie cu stangul din 14 metri.

30 - Mehmedi ia o actiune pe cont propriu in banda stanga, dar e deposedat.

21 - Shaqiri trage slab din 20 de metri.

13 - Honduras incearca sa construiasca atacuri periculoase dupa primirea golului.

6 - GOL ELVETIA! Shaqiri inscrie cu un sut bomba direct in vinclu de la 25 de metri!

3 - Ocazie mare pentru elvetieni. Drmici centreaza periculos, Shaqiri reia insa slab din sase metri!

1 - Fluier de start!

*incepe la ora 23:00

INFO: Inaintea ultimei etape, clasamentul Grupei E se prezinta astfel: 1. Franta - 6 puncte, 2. Ecuador - 3 puncte, 3. Elvetia - 3 puncte si 4. Honduras - 0 puncte.

INFO: Partida are loc pe Arena Amazonia din Manaus si e transmisa in direct la televizor de TVR 2.

INFO: Tot miercuri si tot in Grupa E mai are loc disputa dintre Ecuador si Franta.

Toate stirile despre CM 2014

Program si rezultate CM 2014

ECHIPELE:

HONDURAS: Valladares - Beckeles, Figueroa, Bernardez, J. Garcia - O. Garcia, W. Palacios, Claros, Espinoza - Costly, Bengtson

ELVETIA: Benaglui - Lichtsteiner, Djourou, Schar, R. Rodriguez - Behrami, Inler - Shaqiri, Xhaka, Mehmedi - Drmic

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...
#Honduras Elvetia, #Honduras Elvetia Live, #Honduras Elvetia direct , #meciuri Cupa Mondiala