CM 2014: Argentina invinge spectaculos Nigeria

Miercuri, 25 Iunie 2014, ora 20:50
6245 citiri

Argentina a incheiat spectaculos grupa F de la Cupa Mondiala printr-o victorie cu 3-2 in fata Nigeriei. Cele doua echipe s-au calificat in optimile de finala.

Deja calificata in optimi, Argentina a aliniat formula de baza si a avut nevoie de doar trei minute pentru a deschide scorul.

Sutul lui Angel di Maria a intalnit bara laterala, insa mingea a revenit in teren, pana la Messi, iar acesta a fost necrutator din 12 metri.

Dupa doar doua minute, nigerienii au reusit sa egaleze, prin Musa, care l-a executat pe Romero cu un sut frumos la coltul lung.

Aceste doua goluri au inregistrat doua premiere in istoria Cupei Mondiale. Niciodata nu s-a intamplat ca ambele echipe sa inscrie atat de rapid si niciodata o echipa nu a avut nevoie de atat de putin timp pentru a egala.

Argentina nu a fortat dupa ce a fost egalata, iar Messi a adus-o in avantaj inainte de pauza cu un sut superb din lovitura libera, ce a trimis mingea in vinclu.

Nigerienii au egalat extrem de rapid, la doua minute de la pauza, prin acelasi Musa, dar nu s-au bucurat prea mult.

O faza fixa l-a gasit nemarcat pe Rojo in careul nigerienilor, iar acesta a facut 3-2 printr-o reluare cu genunchiul.

Argentina a castigat meciul si, totodata, grupa F, cu punctaj maxim, iar in optimi va intalni ocupanta locului doi din Grupa E, ce va fi stabilita miercuri noapte. Nigeria va intalni, probabil, Franta.

NIGERIA - ARGENTINA 2-3

90+3 - Final de meci! Argentina si Nigeria merg in optimi!

90 - Schimbare Argentina: Biglia intra in locul lui Higuain.

85 - Di Maria scapa singur cu portarul, dar sutul sau este respins in lateral.

Info: In celalalt meci, Bosnia conduce Iran cu 3-1.

81 - Schimbare Nigeria: Owofor intra in locul lui Odemwingie.

80 - Garay reia putin pe langa poarta cu capul.

78 - Enyeama scoate un sut pe care scria gol trimis de Lavezzi din sase metri.

73 - Nigerienii domina in aceste momente, fara a produce insa mare pericol.

66 - Schimbare Nigeria: Uchebo intra in locul lui Babatunde.

63 - Schimbare Argentina: Alvarez intra in locul lui Messi.

Info: In celalalt meci, Bosnia conduce Iran cu 2-0.

55 - Higuain scapa singur cu portarul, insa este blocat in ultimul moment.

52 - Oshaniwa vede cartonasul galben.

51 - GOL ARGENTINA! Rojo inscrie cu genunchiul din 6 metri, dupa un corner din partea stanga!

50 - Omeruo vede cartonasul galben.

48 - GOL NIGERIA! Musa inscrie cu un sut din centrul careului pe langa portar!

46 - Se reia jocul!

46 - Pauza!

45 - GOL ARGENTINA! Messi inscrie cu un sut magnific de la 25 de metri, din lovitura libera, direct in vinclu!

44 - Messi bate periculos o lovitura libera, Eneyama scoate din vinclu!

38 - Schimbare Argentina: Lavezzi intra in locul lui Aguero, accidentat.

30 - Di Maria trage superb de la 30 de metri, Eneyama scoate de langa bara in corner.

30 - Ritmul jocului este in scadere dupa un start fulminant. Argentina domina copios.

25 - Di Maria trimite un sut in diagonala, mingea trece mult pe langa poarta.

Info: In celalalt meci, Bosnia deschide scorul cu Iran. Argentina si Nigeria sunt calificate la aceste scoruri.

20 - Messi bate o lovitura libera, Obi Mikel deviaza spre propriul portar.

15 - Argentina preseaza in jumatatea adversa dupa primirea golului.

9 - Higuain primeste de la Messi in careu, preia bine, dar trage in plasa laterala.

9 - Di Maria trage puternic dar pe centru de la 30 de metri, mingea e respinsa.

5 - GOL NIGERIA! Musa inscrie cu un sut din unghi, excelent plasat langa bara! O executie superba!

3 - GOL ARGENTINA! Messi inscrie cu o reluare din 12 metri, dupa ce sutul lui Di Maria lovise bara!

1 - Fluier de start!

*incepe la ora 19:00

INFO: Argentina este deja calificata, in timp ce Nigeria are nevoie de un egal pentru a fi sigura de prezenta in optimi.

INFO: Partida are loc pe Estadio Beira-Rio din Porto Alegre si e transmisa in direct la televizor de TVR 2.

INFO: Tot miercuri si tot in Grupa F mai are loc intalnirea dintre Bosnia si Iran.

Toate stirile despre CM 2014

Program si rezultate CM 2014

ECHIPELE:

NIGERIA: Enyeama - Ambrose, Yobo, Oshaniwa, Omeruo - Onazi, Obi Mikel - Musa, Odemwingie, Babatunde - Emenike

ARGENTINA: Romero - Zabaleta, Garay, F. Fernandez, Rojo - Gago, Mascherano, Di Maria - Messi, Higuain, Aguero

Cătălin Drulă, despre candidatura la prezidențiale: „Eu sunt natural un candidat posibil”. Care sunt obiectivele USR și Dreapta Unită pentru 2024
Președintele USR Cătălin Drulă a fost invitatul rubricii „Cu fața la alegători” și a vorbit despre obiectivele USR și ale Dreptei Unite pentru alegerile din 9 iunie, despre misiunea...
Cîrstoiu răspunde criticilor din ultimele zile: "Nişte lupi în haine de oaie încearcă să transforme oaia în lup"
Atacat în ultimele zile atât de adversarii direcți la alegerile locale, cât și de alți politicieni, dar și de ziariști, Cătălin Cîrstoiu, candidatul susţinut de PSD şi PNL pentru...
#Nigeria Argentina, #Nigeria Argentina Live, #Nigeria Argentina direct , #meciuri Cupa Mondiala