Surpriza de proportii la CM 2014: Uruguay, batuta de Costa Rica

Sambata, 14 Iunie 2014, ora 23:50
6510 citiri

Costa Rica a produs o mare surpriza sambata seara, cand a invins Uruguayul, cu 3-1, in primul meci din Grupa D a Cupei Mondiale din Brazilia.

Nationala din America Centrala pornea ca victima sigura in intalnirea cu Uruguayul lui Cavani si compania, insa a reusit o repriza secunda fantastica si a castigat cat se poate de meritat.

Lipsiti de Luis Suarez, accidentati, uruguayenii au jucat slab, dar totusi s-au aflat in avantaj la pauza. Cavani a transformat, in minutul 26, o lovitura de pedeapsa dictata dupa o tinere in careu la Lugano.

Dupa pauza, costaricanii au prins curaj si au egalat in minutul 54, prin Campbell, cel mai bun jucator al intalnirii. Varful lui Arsenal a finalizat din 10 metri o centrare venita din partea dreapta.

Dupa numai 3 minute, Costa Rica a trecut in avantaj. A marcat Duarte, cu capul, dintr-o pozitie de offside, nesemnalizata insa de la margine.

Pe final, costaricanii au mai punctat odata, prin Ulena, la chiar prima atingere a balonului, in timp ce uruguayenii vor ramane in istoria acestei editii a Cupei Mondiale cu primul "rosu" incasat. Maxi Pereira a cedat nervos si l-a lovit pe Campbell.

3-1 pentru Costa Rica, iar Uruguayul are nevoie de o minune pentru a se mai califica in optimi dintr-o grupa din care mai fac parte Anglia si Italia.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Uruguay si Costa Rica, din Grupa D a Cupei Mondiale ce are loc in aceste zile in Brazilia.

Desfasurarea partidei:

*apasati tasta refresh (F5) pentru actualizarea paginii

min.90+5 - FINALUL PARTIDEI

min.90+4 - Spiritele se incing. Maxi Pereira il loveste pe Campbell si e eliminat.

min.90 - 5 minute de prelungire.

min.88 - Schimbare la Costa Rica: iese Bolanos, intra Barrantes.

min.84 - GOOOL COSTA RICA!!! Urena marcheaza la prima sa atingere de minge, dupa o pasa minunata a lui Campbell!!!

min.83 - Schimbare la Costa Rica: iese Ruiz, intra Urena.

min.81 - Galben pentru Caceres, dupa o intrare dura la Diaz.

min.76 - Ultima schimbare la uruguayeni: intra Abel Hernandez, iese Rodriguez.

min.74 - Schimbare in nationala costaricana: iese Tejeda, intra Cubero.

min.70 - Navas scoate o minge trimisa cu capul de Cavani.

min.69 - Cavani centreaza in fata portii, dar niciun coechipier de-al sau nu se afla acolo.

min.64 - Campbell trimite milimetric de la 30 de metri pe langa vinclul portii. Costa Rica joaca fantastic in aceste minute, in timp ce Uruguay e de nerecunoscut.

min.60 - Dubla schimbare la Uruguay: ies Gargano si Forlan, intra Lodeiro si Gonzalez.

INFO: Duarte se afla intr-o pozitie de offside in momentul in care a plecat centrarea.

min.57 - GOOOL COSTA RICA!!! Duarte marcheaza cu capul dupa o centrare dintr-o lovitura libera de la 30 de metri!!!

min.56 - Gargano faulteaza din spate si vede cartonasul galben.

min.54 - GOOOL COSTA RICA!!! Campbell restabileste egalitatea cu un sut din 10 metri, dupa o centrare din dreapta!!!

min.50 - Duarte nu-l poate invinge din doar cativa metri pe Muslare. Ce sansa a avut Costa Rica!

min.49 - Galben pentru Lugano dupa o interventie dura la Campbell.

STARTUL REPRIZEI SECUNDE

---------------------------------------------------

min.45+2 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45+1 - Campbell reia cu capul peste poarta.

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu doua minute.

min.44 - Navas scoate de sub bara un sut deviat al lui Forlan.

min.43 - Sansa imensa de gol pentru costaricani! Gonzalez trece milimetric cu capul pe langa minge!

min.40 - Forlan suteaza slab de la 20 de metri.

min.37 - Lugano intervine si respinge din fata lui Campbell.

min.31 - Gonzalez trimite milimetric pe langa poarta uruguayenilor.

min.27 - Campbell trimite "o bomba" de la 30 de metri, care trece de putin pe langa poarta aparata de Muslera.

min.24 - GOOOL URUGUAY!!! Cavani transforma cu siguranta lovitura de pedeapsa!!!

min.22 - PENALTI PENTRU URUGUAY! Lugano e tinut in careu cu ambele maini de Diaz si arbitrul dicteaza lovitura de la 11 metri!

min.16 - Cavani rateaza sutul intr-o pozitie foarte buna. Mare ocazie irosita de starul uruguayan.

min.15 - Godin marcheaza, dar de la margine se ridica fanionul. Decizie corecta a tusierului.

min.12 - Ruiz trimite cu capul peste poarta. Inceput curajos de meci al nationalei din America Centrala.

min.10 - Costaricanii cer penalti pentru un hent in careu, dar arbitrul dicteaza fault in atac.

min.9 - O prima actiune periculoasa de atac! Bolanos incearca sa patrunda in careu, dar Rodriguez sta excelent pe picioare si indeparteaza pericolul.

ora 22:00 - STARTUL PARTIDEI

INFO: Partida are loc pe stadionul Governador Placido Aderaldo Castelo din Fortalenza si poate fi urmarita in direct la televizor pe TVR 1.

INFO: Din Grupa D mai fac parte Anglia si Italia.

Toate stirile despre CM 2014

Program si rezultate CM 2014

ECHIPELE:

URUGUAY: Muslera - Caceres, Godin, Lugano, Pereira - Rodriguez, Gargano, Stuani, Rios - Forlan, Cavani.

Antrenor: Oscar Tabarez.

COSTA RICA: Navas - Gonzalez, Unama, Duarte - Borges, Gamboa, Telejda, Diaz - Bolanos, Ruiz, Campbell.

Antrenor: Jorge Luis Pinto.

Arbitru: Felix Bryck (Germania).

Intrarea în Schengen pune sub lupă corupția din România: “Iar ne-a prins ninsoarea nepregătiți”
România intră în spațiul Schengen doar pe cale maritimă și aeriană, la finalul lunii martie 2024. Aderarea va stimula turismul și comerțul și va consolida piața internă. Pe de altă...
„Ne mai gândim”. Nicolae Ciucă s-ar vedea în turul doi la prezidențiale cu Marcel Ciolacu, dacă coaliția nu va avea candidat comun
Discuţiile despre candidaţii la alegerile prezidenţiale vor avea loc, între PNL şi PSD, după alegerile din data de 9 iunie, declara liderul liberal Nicolae Ciucă. Ciucă admite că, dacă...
#rezultat Uruguay Costa Rica, #Costa Rica surpriza victorie Uruguay, #LIVE Uruguay Costa Rica, #Uruguay Costa Rica in direct , #meciuri Cupa Mondiala