CM 2014: Belgia s-a chinuit cu Algeria

Marti, 17 Iunie 2014, ora 20:50
6944 citiri

Belgia a castigat greu, scor 2-1, partida disputata marti cu Algeria, in Grupa H a Cupei Mondiale din Brazilia.

Cotata cu sanse chiar la castigarea turneului, Belgia a castigat prima intalnire jucata la turneul final brazilian, dar a dezamagit.

Nationala pregatita de Mark Wilmots a facut o prima repriza extrem de slaba, in care n-a reusit sa-si creeze nici macar o ocazie importanta de gol, chiar daca i-a avut pe Hazard, Lukaku sau De Bruyne.

Mai mult, belgienii au incasat 25, cand Feghouli a transformat un penalti obtinut tot de el, dupa ce-a fost tinut in careu de Vertonghen.

Dupa pauza, Wilmots i-a aruncat in teren pe Fellaini si Mertens, iar acestia aveau sa intoarca rezultatul.

In minutul 70, mijlocasul lui Manchester United a egalat cu o lovitura superba de cap, venita in urma unei centrari a lui De Bruyne.

Dupa 10 minute, Feghouli a fost deposedat de De Buyne la mijlocul terenului, mingea a ajuns la Mertens, iar acesta a inscris golul victoriei din interiorul careului.

Belgia obtine toate cele 3 puncte, dar n-a aratat ca o echipa ce poate ajunge in fazele avansate ale competitiei.

Toate stirile despre CM 2014

Program si rezultate CM 2014

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Belgia si Algeria, din Grupa H a Cupei Mondiale din Brazilia.

Desfasurarea partidei:

min.90+3 - FINALUL PARTIDEI

min.90 - Partida va fi prelungita cu trei minute.

min.88 - Fellaini aluneca in momentul sutului. Mare ocazie irosita de mijlocasul lui Manchester United.

min.84 - Ultima schimbare la africani: intra Ghilas, iese Medjani.

min.83 - MBolhi scoate de sub bara o lovitura de cap a lui Fellaini.

min.80 - GOOOL BELGIA!!! De Bruyne il deposedeaza la mijlocul terenului pe Feghouli, iar Mertens finalizeaza un contraatac perfect al belgienilor!!!

min.73 - Van Buyten trimite cu capul peste poarta.

min.71 - Schimbare la algerieni: intra Lacen, iese Mahrez.

min.70 - GOOOL BELGIA!!! Nou-intratul Fellaini marcheaza cu o lovitura superba de cap, dupa o centrare a lui De Bruyne!!!

min.67 - Origi ramane singur cu portarul algerian, suteaza, dar MBolhi are o interventie de zile mari cu piciorul.

min.66 - Schimba si algerieni: intra Slimani, iese Soudani.

min.66 - Vertonghen trimite in forta, dar pe langa poarta.

min.65 - Ultima schimbare la belgieni: intra Fellaini, iese Dembele.

min.58 - Inca o modificare la belgieni: iese Lukaku, ca si inexistent, intra Origi.

min.57 - Taider executa un corner, iar Bentaleb trimite cu capul milimetric pe langa poarta.

min.56 - Van Buiten are o interventie salvatoare in fata lui Soudani.

min.51 - Mertens ia o actiune pe cont propriu, patrunde pe dreapta, centreaza, dar goalkeeperul africanilor retine cu siguranta.

min.49 - MBolhi iese pe sub minge, insa Witsel trimite cu capul peste poarta ramasa goala. Cea mai mare ocazie a belgienilor.

min.46 - Schimbare la europeni: intra Mertens, iese Chadli.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

-----------------------------------------------

min.45+1 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Prima repriza, prelungita cu un minut.

min.44 - Hazard iese in sfarsit in evidenta si ii da o pasa frumoasa lui Chadli, dar mijlocasul lui Tottenham suteaza slab din pozitie buna.

min.39 - Vertonghen trimite mult peste poarta dintr-o lovitura libera de la 22 de metri.

min.35 - Un nou sut de la distanta al lui Witsel, dar si de aceasta data MBolhi e la post si respinge.

min.34 - Bentaleb intra tare la Dembele si vede galbenul.

min.32 - De Bruyne patrunde in careu, incearca inca un dribling, dar Ghoulam intervine si indeparteaza pericolul.

min.27 - Dembele trimite slab si pe langa poarta africanilor.

min.25 - GOOOL ALGERIA!!! Feghouli inscrie din penalti!!!

min.23 - Vertonghen primeste cartonasul galben, desi putea primi si foarte usor si pe cel rosu, pentru fault in calitate de ultim aparator.

min.23 - PENALTI PENTRU ALGERIA! Vertonghen il trage in careu pe Feghouli si arbitrul dicteaza lovitura de la 11 metri!

min.21 - MBolhi scoate un sut in forta al lui Witsel.

min.18 - Mahrez are prima ocazie a acestei intalniri. Atacantul algerian profita de o greseala a lui Van Buyten, patrunde in careu si suteaza, dar pe langa poarta.

min.15 - Nicio ocazie de gol in acest prim sfert de ora. Cele doua echipe inca se tatoneaza.

min.8 - Inceput echilibrat de partida. Meciul se joaca la mijlocul terenului in aceste prime minute.

ora 19:00 - INCEPUTUL PARTIDEI

INFO: Intalnirea are loc pe Estadio Mineirao din Belo Horizonte si e transmisa in direct la televizor de TVR 1.

INFO: Din Grupa H mai fac parte Rusia si Coreea de Sud.

ECHIPELE:

BELGIA: Courtois - Alderweireld, Kompany, Van Buyten, Vertonghen - Witsel, Dembele - Hazard, Chadli, De Bruyne - Lukaku.

Antrenor: Mark Wilmots.

ALGERIA: MBolhi - Ghoulam, Bougherra, Mostefa, Halliche - Medjani, Bentaleb, Taider - Feghouli - Mahrez, Soudani.

Antrenor: Vahid Halilhodzic.

Arbitru: Marco Rodriguez (Mexic)

Catalin Cîrstoiu, despre bunurile nedeclarate: „Ce ați fi vrut, să merg cu bicicleta?”
Candidatul PSD-PNL la alegerile pentru Primăria București, medicul Cătălin Cîrstoiu a declarat vineri, 29 martie, că el și soția sa au muncit de „le-au sărit capacele” pentru a avea...
Proiect pentru plafonarea adaosului comercial la 20 la sută pentru produsele românești. „La produsele din import să pună orice adaos doresc ei”
Ministrul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale Florin Barbu a anunţat vineri, 29 martie, că împreună cu echipa de la instituţia pe care o conduce, pregăteşte un proiect legislativ care va...
#rezultat Belgia Algeria, #Belgia a invins Algeria, #LIVE Belgia Algeria, #Belgia Algeria in direct CM 2014 , #rezultate Cupa Mondiala