CM 2014: Calificare controversata pentru Grecia

Miercuri, 25 Iunie 2014, ora 00:50
9390 citiri

Grecia s-a calificat dramatic in optimile de finala de la Cupa Mondiala, dupa ce a castigat, scor 2-1, cu Coasta de Fildes, la capatul unui meci decis de un penalti controversat in prelungiri. Grecii au lovit de trei ori bara in aceasta partida.

Pornita cu ultima sansa la calificare inaintea rundei, Grecia a fost fortata sa renunte la jocul defensiv ce o caracterizeaza si a atacat inca din primul minut.

Elenii au fost nevoiti sa faca doua schimbari in primele 25 de minute, insa chiar si asa au fost mai periculosi la poarta ivorienilo.

Cholebas a sutat fulgerator in transversala in minutul 33, amanand deschiderea scorului pentru minutul 42.

Intrat dupa doar 12 minute de joc, Samaris a profitat de o gafa mare a lui Tiote, care a pierdut mingea in propria jumatate, iar apoi a punctat cu un sut plasat.

La 1-0, Grecia era deja calificata, astfel ca ivorienii s-au aruncat in atac. Au ramas numeroase spatii in defensiva africanilor, de care grecii nu au stiut sa profite.

Karagounis putea sa-si faca o retragere superba, dar sutul bomba trimis de la 30 de metri in minutul 69 a lovit transversala.

In cele din urma, ivorienii au profitat de un gol in defensiva elenilor, iar Bony a egalat in minutul 74 din pasa lui Gervinho.

Grecii au revenit in atac, dar ghinionul i-a lovit din nou, Torosidis lovind si el bara.

In cele din urma, calificarea a fost decisa de un penalti controversat acordat in prelungiri, dupa o presupusa interventie asupra lui Samaras. La aceasta faza exista contact, dar din reluarile televizate se pare ca grecul ar fi simulat.

Acelasi Samaras a transformat penaltiul si a trimis Grecia in optimi, unde va intalni Costa Rica. Coasta de Fildes este eliminata, in timp ce Columbia castiga grupa.

GRECIA - COASTA DE FILDES 2-1

90+3 - Final de meci! Grecia e in optimi!

90+2 - GOL GRECIA! Samaras inscrie din penalti!

90+1 - Penalti pentru Grecia dupa o interventie asupra lui Samaras, ce naste mari dubii. Faza este foarte controversata!

90 - Trei minute suplimentare.

87 - Atac periculos al grecilor, se centreaza in fata portii, dar nu este nimeni acolo!

83 - Schimbare Coasta de Fildes: Sio intra in locul lui Gervinho.

Info: Columbia inscrie din nou cu Japonia.

80 - Grecia loveste din nou bara, de aceasta data in urma unei centrari a lui Torosidis.

78 - Schimbare Grecia: Gekas intra in locul lui Karagounis.

Info: Coasta de Fildes e in optimi la acest scor!

74 - GOL COASTA DE FILDES! Bony inscrie din 10 metri din pasa lui Gervinho!

71 - Lazaros trage putin peste din lovitura libera.

70 - Serey vede cartonasul galben.

69 - Karagounis trimite un sut bomba de la 30 de metri, mingea loveste transversala!

68 - Kalou intra in careu, trage cu efect, dar mingea se duce mult pe langa.

62 - Kalou vede cartonasul galben.

61 - Schimbare la ivorieni: Bony intra in locul lui Tiote.

59 - Salpingidis trage puternic din marginea careului, mingea e boxata in corner.

Info: Columbia conduce Japonia cu 2-1 in celalalt meci.

54 - Lazaros patrunde superb in careu, dar trage pe langa.

51 - Kalou patrunde in viteza in careu, dar centrarea sa e respinsa.

46 - Se reia jocul!

45 - Pauza!

Info: Scorul in meciul Japonia - Columbia este 1-1.

Info: la acest scor, Grecia este in optimi.

42 - GOL GRECIA! Samaris inscrie cu un sut pe langa portar dupa o gafa a ivorienilor, care pierd mingea in propria jumatate prin Tiote!

37 - Drogba vede cartonasul galben.

33 - Contraatac fulgerator al grecilor, Cholebas primeste la marginea careului, dar trage in transversala!

32 - Corner pentru ivorieni, mingea e respinsa de la prima bare de Maniatis.

24 - Schimbare Grecia: Glykos intra in locul lui Karnezis.

21 - Ritm destul de anost in aceste momente.

14 - Yaya Toure se descurca frumos in banda dreapta, centreaza periculos, dar portarul grecilor retine din fata lui Drogba.

12 - Schimbare Grecia: Samaris intra in locul lui Kone.

10 - Gervinho patrunde in viteza in careu, insa este ajuns din urma e deposedat.

4 - Kalou centreaza imprecis din banda stanga.

1 - Fluier de start!

*incepe la ora 23:00

INFO: Cu o etapa inainte de final, clasamentul in Grupa C se prezinta astfel: 1. Columbia - 6 puncte, 2. Coasta de Fildes - 3 puncte, 3. Japonia - 1 punct si 4. Grecia - 1 punct.

Toate stirile despre CM 2014

Program si rezultate CM 2014

INFO: Intalnirea are loc pe Estadio Castelazo din Fortaleza si e transmisa in direct de TVR 2.

INFO: Tot in Grupa C si tot de la ora 23:00 are loc intalnirea dintre Japonia si Columbia.

ECHIPELE:

GRECIA: Karnezis - Maniatis, Manolas, Sokratis, Torosidis - Kone, Salpingidis, Lazaros, Cholevas - Karagounis - Samaras.

Antrenor: Fernando Santos.

COASTA DE FILDES: Barry - Aurier, Bamba, K.Toure, Boka - Y.Toure, Tiote, Serey - Gervinho, Drogba, Kalou.

Antrenor: Sabri Lamouchi.

PNL ar putea avea propriul candidat în cursa pentru Primăria Capitalei. Cum s-a ajuns la această concluzie
Eventualitatea retragerii lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Bucureşti ar complica lucrurile pentru cei din Alianța PSD-PNL. Nicolae Ciucă, preşedintele PNL, a afirmat, joi...
Primar bătăuș, susținut în continuare de PNL după ce a fost filmat cum agresa un cetățean. ”A fost sub imperiul unei mari emoții” VIDEO
Cazul primarului din comuna Spermezeu, cercetat penal după ce a agresat fizic un cetăţean, în luna februarie, va fi discutat în forurile de conducere ale PNL Bistriţa-Năsăud, a declarat...
#Grecia Coasta de Fildes, #Grecia Coasta de Fildes live, #Grecia Coasta de Fildes Cupa Mondiala , #rezultate Cupa Mondiala