CM 2014: Coasta de Fildes invinge Japonia fulgerator

Duminica, 15 Iunie 2014, ora 05:53

Coasta de Fildes a invins Japonia, scor 2-1, in grupa C a Cupei Mondiale, la capatul unui meci in care africanii au intors rezultatul intr-un interval de doar doua minute.

Dupa un prim sfert de tatonare, Japonia a reusit sa deschida scorul in minutul 16, la prima faza de poarta. Proaspatul milanez Keysuke Honda a fost gasit ideal in careu si a sutat puternic spre vinclu, fara nicio sansa pentru Barry.

Coasta de Fildes si-a revenit cu greu din socul primirii acestui gol rapid, astfel ca prima ocazie a venit abia in minutul 35, cand portarul Kawashima a scos cu greu un sut de la peste 30 de metri, insa Wilfried Bony a fost oprit incorect pentru o presupusa pozitie de ofsaid.

Varful ivorienilor a adus in cele din urma egalarea in minutul 64, cand Serge Aurier a centrat perfect din partea dreapta, iar Bony a pus capul din opt metri si a trimis mingea in plasa.

Doua minute mai tarziu, faza s-a repetat, iar Coasta de Fildes a reusit sa treaca in avantaj. O noua centrare perfecta a lui Aurier, dar de aceasta data marcator a fost Gervinho, care a trimis mingea cu capul la coltul scurt.

Pe final de meci, Japonia nu a reusit sa revina pe tabela, ba dimpotriva, putea sa mai primeasca inca un gol, la o ocazie mare a lui Didier Drogba.

Dupa acest rezultat, Coasta de Fildes ocupa locul 2 in grupa C, cu 3 puncte, la egalitate cu Columbia, in timp ce Japonia si Grecia raman fara niciun punct.

Etapa urmatoare, Columbia va intalni Coasta de Fildes pe 19 iunie de la ora 19:00, in timp ce Japonia va infrunta Grecia, pe 20 iunie de la ora 1:00.

Toate stirile despre CM 2014

Program si rezultate CM 2014

COASTA DE FILDES - JAPONIA 2-1

90+4 - Final de meci!

90 - Patru minute suplimentare.

86 - Schimbare Japonia: Kakitani intra in locul lui Kagawa.

85 - Ce ocazie!!! Drogba trage puternic din 14 metri, mingea se duce putin pe langa poarta!

83 - Kawashima scoate cu greu in corner un sut trimis de Drogba din lovitura libera.

78 - Schimbare Coasta de Fildes: Konan intra in locul lui Bony.

75 - Schimbare Coasta de Fildes: Fostul pandur Djakpa intra in locul lui Boka.

68 - Schimbare Japonia: Okubo intra in locul lui Osako.

66 - GOL COASTA DE FILDES! Gervinho puncteaza cu o lovitura de cap din opt metri, dupa o noua centrare perfecta din partea dreapta!

64 - GOL COASTA DE FILDES! Bony inscrie cu o lovitura de cap din sapte metri, dupa o centrare din partea dreapta!

64 - Morisighe vede cartonasul galben.

62 - Schimbare Costa de Fildes: Drogba intra in locul lui Serey.

61 - Joc destul de static in aceste momente, fara faze periculoase.

58 - Zokora vede cartonasul galben.

54 - Bamba vede cartonasul galben.

54 - Schimbare Japonia: Endo intra in locul lui Hasebe.

51 - Hasebe trage pe langa poarta din marginea careului.

46 - Se reia jocul!

45 - Pauza!

43 - Kalou reia modest cu capul peste poarta din sase metri.

37 - Honda patrunde superb, suteaza din marginea careului, dar mingea e deviata putin peste de Bamba.

35 - Prima ocazie a ivorienilor! Kawashima scoate cu greu un sut trimis de la 30 metri, mingea ajunge la Bony, care e oprit incorect pentru o presupusa pozitie de ofsaid!

31 - Boka trage putin peste vinclu de la 18 metri.

30 - Inca o lovitura libera pentru ivorieni din marginea careului.

24 - Yaya Toure trage peste poarta din lovitura libera de la 20 de metri, pozitie centrala.

23 - Yoshida vede cartonasul galben.

20 - Ce ocazie!!! Uchida trage puternic din opt metri, Barry salveaza excelent de la coltul scurt!

16 - GOL JAPONIA! Honda inscrie cu piciorul stang din 10 metri, direct in vinclu, dupa o centrare din partea stanga!

14 - O prima centrare in careul ivorienilor. Barry retine fara probleme.

10 - Un start putin mai bun pentru ivorieni. Se joaca mai mult in jumatatea asiaticilor.

7 - Contraatac periculos pentru ivorieni, mingea ajunge in careu la Bony. Acesta trage din intoarcere, mingea e deviata in corner.

4 - Un prim corner pentru africani. Se bate la prima bara, mingea e respinsa cu usurinta.

1 - Fluier de start!

3:55 - Se intoneaza imnurile celor doua tari.

Info:

Partida se disputa pe Itaipava Arena Peranbuco din Recife si poate fi urmarita in direct pe TVR 1.

In primul meci din Grupa C, Columbia a invins nationala Greciei cu 3-0.