Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație

CM 2014: Portugalia s-a salvat in minutul 95 de la eliminare!

Luni, 23 Iunie 2014, ora 02:50
11200 citiri

SUA si Portugalia au terminat la egalitate, scor 2-2, intalnirea jucata duminica seara in Grupa G a Cupei Mondiale din Brazilia.

Lusitanii au fost la doar cateva secunde de o eliminare rusinoasa suferita inca din faza grupelor. Varela a egalat in minutul 90+5 si mentine in viata sperantele de calificare ale portughezilor. Chiar asa mici cum sunt.

Dupa 0-4 cu Germania, din prima etapa, Portugalia a jucat din nou slab, chiar daca a deschis scorul in minutul 5, prin Nani, dupa o greseala a aparatorului Cameron.

Statele Unite n-au abandonat lupta si au reusit egaleze in partea secunda. In minutul 64, Jones l-a invins pe Beto cu un sut bine plasat de la 25 de metri.

Fara sa fie intimidati de mult mai cunoscutii lor adversari, americani au continuat sa atace si Dempsey a inscris in minutul 81 dintr-o pasa a lui Zusi. 2-1 si SUA erau in optimi, in timp ce portughezii se pregateau de plecare.

A venit insa minutul 90+5 si centrare perfecta a lui Ronaldo, aflat la inca un meci dezamagitor. A marcat Varela, cu capul, iar portughezii spera la o minune in ultima etapa.

Mai exact, Portugalia trebuie sa invinga la scor Ghana, iar SUA sa piarda cu Germania.

Clasamentul Grupei G, inaintea ultimei etape:

1. Germania - 4 puncte (6-2 golaveraj)

2. SUA - 4 puncte (4-3 golaveraj)

----------------------------------

3. Ghana - 1 punct (3-4 golaveraj)

4. Portugalia - 1 punct (2-6 golaveraj)

Ultima etapa e programata pe 26 iunie, de la ora 19.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre SUA si Portugalia, din Grupa D a Cupei Mondiale ce are loc in Brazilia.

Desfasurarea intalnirii:

min.90+5 - FINALUL PARTIDEI

min.90+5 - GOOOL PORTUGALIA!!! Varela marcheaza cu capul dintr-o centrare perfecta a lui Ronaldo!!!

min.90+3 - Ronaldo trimite din nou cu capul pe langa poarta.

min.90 - Vor fi 5 minute de prelungire.

min.90 - Ultima schimbare si la SUA: intra Gonzalez, iese Zusi.

min.90 - Bruno Alves trimite in plasa laterala.

min.89 - Ronaldo reia cu capul pe langa poarta americanilor.

min.87 - Schimbare la americani: iese Dempsey, intra Wondolowski.

min.81 - GOOOL SUA!!! Dempsey inscrie din doar cativa metri, in urma unei pase excelente a lui Zusi!!!

min.80 - Nani trimite peste poarta.

min.75 - Jones intra tare la Moutinho si vede cartonasul galben.

min.72 - Muta si Klinsmann: iese Bedoya, intra Wedlin.

min.68 - Ultima schimbare la portughezi: iese Meireles, intra Varela.

min.66 - Howard are o interventie de zile mari in fata lui Meireles.

min.64 - GOOOL SUA!!! Jones marcheaza un gol superb, cu un sut de la 25 de metri!!!

min.62 - Pe contraatac, dintr-o pozitie buna, Ronaldo suteaza din nou dezamagitor. Evolutie foarte modesta pentru detinatorul Balonului de Aur.

min.55 - URIASA OCAZIE PENTRU SUA! Costa scoate de pe linia portii un sut al lui Bradley din doar cativa metri!

min.48 - Eder reia peste poarta de la 15 metri.

min.46 - O noua schimbare la lusitani: intra William, iese A.Almeida.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE

---------------------------------------------------

min.45+2 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Prima repriza va fi prelungita cu doua minute.

min.45 - Ce ocazie pentru Portugalia! Mai intai, Nani trimite in bara de la 30 de metri, pentru ca apoi Howard sa scoata miraculos sutul lui Eder.

min.43 - Cristiano Ronaldo executa dezamagitor o lovitura libera de la 25 de metri.

min.42 - Mare ocazie pentru portughezi! Pe contraatac, Ronaldo ii paseaza lui Nani, acesta suteaza din prima de la marginea careului, insa Howard plonjeaza si respinge.

min.36 - Ronaldo isi incearca sutul de la distanta, dar mingea se duce direct in bratele lui Howard.

min.35 - Beto prinde un sut al lui Jones.

min.32 - Johnson suteaza de la 25 de metri, iar mingea trece aproape de poarta europenilor.

min.28 - Bradley trimite putin pe langa poarta aparata de Beto.

min.24 - O noua actiune periculoasa de atac a americanilor, incheiata cu un sut putin peste poarta al lui Bradley.

min.22 - Moutinho trimite slab de la distanta pe langa poarta lui Howard.

min.18 - Acelasi Dempsey suteaza putin peste poarta lusitanilor.

min.17 - Beto intervine excelent cu piciorul la un sut al lui Dempsey.

min.16 - Schimbare la portughezi: iese Postiga, accidentat, intra Eder.

min.13 - Dempsey trimite putin peste poarta dintr-o lovitura libera de la 25 de metri.

min.10 - Bruno Alves blocheaza un sut al lui Johnson.

min.5 - GOOOL PORTUGALIA!!! Nani marcheaza dupa o mare gafa a fundasului Cameron!!!

ora 01:00 - STARTUL PARTIDEI

INFO: Daca pierd in seara aceasta, lusitanii nu mai au nicio sansa la calificarea in optimi. De altfel, si un egal ar reprezenta un dezastru pentru portughezi, care au un golaveraj dezastruos, dupa infrangerea (scor 0-4) suferita in fata Germaniei.

INFO: Intalnirea are loc pe Arena Amazonia din Manaus si poate fi urmarita in direct la televizor pe TVR 1.

INFO: Clasamentul in Grupa G se prezinta astfel: 1. Germania - 4 puncte (2 jocuri), 2. SUA - 3 puncte (1 joc), 3. Ghana - 1 punct (2 jocuri) si 4. Portugalia - 0 puncte (1 joc).

Toate stirile despre CM 2014

Program si rezultate CM 2014

ECHIPELE:

SUA: Howard - Beasley, Cameron, Johnson, Besler - Bedoya, Bradley, Beckerman, Jones, Zusi - Dempsey.

Antrenor: Jurgen Klinsmann.

PORTUGALIA: Beto - Pereira, Bruno Alves, Costa, A.Almeida - Moutinho, Veloso, Meireles - Ronaldo, Postiga, Nani.

Antrenor: Paulo Bento.

Arbitru: Nestor Pitana (Argentina).

Ce n-a văzut CTP în 34 de ani de alegeri libere: ”Doar Ceaușescu îl poate egala pe Ciociu. Ca pe o turmă de mancurți...”
Retragerea lui Cătălin Cîrstoiu din cursa pentru Primăria Capitalei a fost comentată acid de jurnalistul Cristian Tudor Popescu, care i-a criticat dur pe președinții PSD și PNL, Marcel...
Candidatul USR la Primăria Sectorului 5 a depus o plângere la DIICOT împotriva lui Cristian Popescu Piedone
Avocatul şi liderul consilierilor USR din Sectorul 5, Alexandru Dimitriu, a depus joi dimineaţă, 25 aprilie, o plângere la DIICOT împotriva primarului Cristian Popescu Piedone şi ”a...
#rezultat SUA Portugalia, #SUA Portugalia egal, #LIVE SUA Portugalia, #SUA Portugalia in direct CM 2014 , #rezultate Cupa Mondiala