CM 2014: Olanda invinge la penaltiuri Costa Rica

Duminica, 06 Iulie 2014, ora 01:48
13133 citiri

Olanda s-a calificat sambata seara in semifinalele Cupei Mondiale din Brazilia dupa ce-a invins greu Costa Rica, la penaltiuri, scor 4-3.

Costaricanii au facut un nou meci mare, dupa ce-au incurcat Uruguayul, Italia si Anglia, si au fost la un pas sa produca o adevarata bomba.

Batavii au dominat intalnirea si si-au creat ocazii mari, insa s-au lovit de un excelent goalkeeper. Navas a facut miracole in poarta nationalei din America Centrala si a impins meciul in prelungiri.

Olandezii pot da, insa, vina si pe ghinion, dupa ce au avut nu mai putin de trei bare!

In timpul regulamentar, Costa Rica n-a avut niciun sut pe spatiul portii lui Cillessen, insa in prelungiri puteau da lovitura, cand Urena a fost blocat doar de o interventie miraculoasa cu piciorul a goalkeeperului batav.

La penaltiuri, inspiratia lui Van Gaal a fost decisiva. Cu doar cateva inainte de finalul prelungirilor, a schimbat portarul: Krul in locul lui Cillesse. Iar portarul lui Newcastle a parat doua lovituri de la 11 metri si si-a dus echipa in careul celor mai bune nationale de la acest turneu final.

Olanda merge in semifinale, pentru un duel de foc cu Argentina, in timp ce Costa Rica pleaca spre casa. O face insa cu capul sus, chiar foarte sus.

Ati putut urmari, in direct pe site-ul Ziare.com, partida dintre Olanda si Costa Rica, din sferturile de finala ale Cupei Mondiale din Brazilia.

Desfasurarea intalnirii:

Olanda - Costa Rica 4-3

- Krul apara penaltiul lui Umana (Costa Rica) si Olanda merge in semifinale.

- Borges (Costa Rica) executa primul si transforma cu ceva emotii;

*Incep loviturile de departajare, cu Costa Rica prima care executa.

---------------------------------------------------

min.120+1 - FINALUL PRELUNGIRILOR! VOM AVEA PENALTIURI!

min.120 - Van Gaal schimba portarul: iese Cillessen, intra Krul. Schimbare pentru penaltiuri.

min.119 - BARA OLANDA! A 3-a bara pentru batavi, a doua a lui Sneijder! Mijlocasul lui Galatasaray trimite superb de la marginea careului, dar mingea izbeste bara transversala!

min.117 - Ocazie monumentala pentru Costa Rica! Urena se descurca excelent, patrunde in careu si suteaza, dar Cillessen respinge cu piciorul!

min.115 - Costaricanii sunt din ce in ce mai periculos, iar Vlaar il blocheaza pe Bolanos in ultimul moment.

min.113 - Bolanos se distreaza in careul olandez si e blocat cu greu de Vrij.

min.111 - Navas iese bine si retine din fata lui Huntelaar, care vede si un cartonas galben pentru ca a sarit cu mana in sus si l-a lovit pe goalkeeperul costarican.

min.109 - Huntelaar reia cu capul peste poarta.

min.107 - Acosta il faulteaza pe Robben si vede cartonasul galben.

min.106 - Schimbare la batavi: iese Indi, intra Huntelaar.

INCEPUTUL REPRIZEI SECUNDE DE PRELUNGIRI

------------------------------------------

min.105+2 - FINALUL PRIMEI REPRIZE DE PRELUNGIRI

min.104 - Urena nu ajunge la o pasa a lui Ruiz.

min.102 - Robben patrunde in careul costaricanilor, dar suteaza in blocaj.

min.97 - Schimbare la Costa Rica: intra Cubero, iese Tejeda.

min.94 - Navas intervine bine la o minge trimisa cu capul de Vlaar.

INCEPUTUL PRIMEI REPRIZE DE PRELUNGIRI

-------------------------------------------

min.90+4 - FINALUL TIMPULUI REGULAMENTAR! VOM AVEA PRELUNGIRI

min.90+2 - BARA OLANDA! O noua bara a batavilor, la un sut al lui Van Persie, respins de Tejeda!

min.90 - Repriza a doua va fi prelungita cu patru minute.

min.88 - Sneijder centreaza perfect pentru Van Persie, care da insa pe langa minge. Uriasa ocazie irosita de atacantul lui Manchester United!

min.85 - Van Persie preia gresit intr-o pozitie buna.

min.84 - Navas intervine din nou superb la un sut al lui Van Persie.

min.82 - BARA OLANDA! Sneijder suteaza in bara dintr-o lovitura libera de la 20 de metri!

min.81 - Gonzalez il faulteaza pe Robben la marginea careului si primeste un cartonas galben.

min.78 - Mutare si in nationala statului Costa Rica: intra Myrie, iese Gamboa.

min.76 - Schimbare in nationala Olandei: iese Depay, intra Lens.

min.74 - Vlaar reia cu capul peste poarta costaricana.

min.68 - Tejeda intervine excelent si respinge din fata lui Robben.

min.66 - Schimbare la costaricani: iese Campbell, intra Urena.

min.65 - Gonzalez reia cu capul peste poarta.

min.64 - Indi il faulteaza pe Ruiz si vede cartonasul galben.

min.62 - Bolanos suteaza mult peste poarta batavilor dintr-o lovitura libera de la aproximativ 30 de metri.

min.60 - Campbell cere penalti dupa ce-a fost impins in careu de Indi, insa arbitrul lasa jocul sa continue.

min.53 - Combinatie intre Robben si Sneijder, incheiata cu sutul ultimului mult peste poarta.

min.52 - Umana intra tare la Robben si vede cartonasul galben.

min.48 - Cillessen prinde o centrare a lui Bolanos.

STARTUL REPRIZEI SECUNDE

-------------------------------------------------

min.45+1 - FINALUL PRIMEI REPRIZE

min.45 - Un minut suplimentar pentru prima repriza.

min.42 - Navas iese din poarta si retine din fata lui Van Persie.

min.39 - Navas plonjeaza si scoate de langa bara un sut trimis dintr-o lovitura libera de la 25 de metri de Sneijder.

min.37 - Diaz vede un cartonas galben pentru proteste.

min.34 - Uriasa ocazie pentru Costa Rica! Van Persie scoate din fata portii goala o reluare pe spate a lui Borges!

min.29 - Navas scoate excelent la un sut al lui Depay.

min.28 - Borges nu ajunge la o centrare a lui Bolanos.

min.21 - Mare ocazie pentru Olanda! Van Persie, singur in careu, suteaza direct in Navas!

min.19 - Vlaar respinge o centrare a lui Acosta.

min.15 - Desi e mare favorita, Olanda n-a reusit sa intre in careul costaricanilor in acest prim sfert de ora.

min.10 - Inceput echilibrat de meci, lipsit de faze de poarta.

ora 23:00 - STARTUL PARTIDEI

INFO: Partida are loc pe Arena Fonte Nova din Salvador si e transmisa in direct la televizor de TVR 1.

INFO: In optimi, Olanda a trecut cu 2-1 de Chile, in timp ce Costa Rica a invins la penaltiuri Grecia.

Toate stirile despre CM 2014

Program si rezultate CM 2014

ECHIPELE:

OLANDA: Cillessen - Indi, Vlaar, De Vrij, Blind - Kuyt, Wijnaldum - Depay, Sneijder, Robben - Van Persie.

Antrenor: Louis Van Gaal.

COSTA RICA Navas - Gamboa, Navas Acosta, Gonzalez - Bolanos, Diaz, Tejeda - Umana, Campbell, Ruiz.

Antrenor: Jorge Luis Pinto.

Arbitru: Ravshan Irmatov (Uzbekistan).

Cum exploatează Piedone strategia „omului din popor”. Politolog: ”Dejunul cu muncitori este de manual”
Primarul de la Sectorul 5, Cristian Popescu Piedone, este cotat cel mai bine în majoritatea sondajelor de opinie pentru a câștiga Primăria Capitalei. El este văzut adesea „pe teren”,...
România a depășit 1.091 km de autostradă şi drum expres în circulaţie. Anunțul ministrului Transporturilor despre viitoarele proiecte
Ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, a anunțat joi, 28 martie, că sunt implementate - proiectare şi execuţie contracte pentru construirea a încă 729 km de drum de mare viteză....
#Olanda invinge penaltiuri Costa Rica, #Olanda semifinale Cupa Mondiala, #LIVE Olanda Costa Rica, #Olanda Costa Rica in direct, #Olanda Costa Rica sferturi CM 2014 , #rezultate Cupa Mondiala