Ce "țeapă" și-a luat Guardiola! A lăsat să plece fotbalistul care face furori la Chelsea

Marti, 16 Aprilie 2024, ora 07:30
1986 citiri
Cole Palmer (dreapta), cu patru goluri, a fost eroul lui Chelsea

Echipa engleză Chelsea a învins luni seara, pe teren propriu, scor 6-0, formaţia Everton, în etapa a 33-a din Premier League. Mijlocaşul ofensiv Cole Palmer a înscris patru goluri.

Pe Stamford Bridge Chelsea a avut o primă repriză foarte bună, la capătul căreia a condus cu 4-0. Eroul zilei a fost Cole Palmer, autor a patru goluri. Palmer a deschis scorul în minutul 13 şi l-a majorat în minutul 18, iar în minutul 29 a reuşit hat-trick-ul. Nicolas Jackson a stabilit scorul primei reprize, în minutul 44, iar Cole Palmer a înscris al patrulea său gol în minutul 64.

Rezultatul final a fost stabilit de Alfie Gilchrist, în minutul 90, şi a fost 6-0 pentru londonezi, care îşi continuă seria meciurilor fără înfrângere din campionat şi se află pe locul 9, cu 47 de puncte.

Everton este pe poziţia a 16-a, cu 27 de puncte.

Cole Palmer a crescut la Manchester City și a marcat un gol pentru cetățeni în 19 apariții în campionat. Guardiola a refuzat să îl împrumute și i-a pus lui Cole Palmer două variante în față: fie rămâne, fie va fi vândut! Întrucât juca prea puțin, Cole Palmer a plecat la Chelsea, semnând pe șapte sezoane.

De la începutul sezonului, a dat 20 de goluri pentru Chelsea în campionat.

Quarterly Report - Editia 4

Pep Guardiola a primit o distincție importantă. Ce premiu a câștigat spaniolul
Pentru a cincea oară de la sosirea sa în Anglia, în 2016, Pep Guardiola a fost ales, marţi, antrenorul sezonului în Premier League. Cu 11 premii de cel mai bun antrenor, Sir Alex Ferguson...
Surpriză mare în finala Cupei Angliei! Guardiola, învins de rivala din oraș
Echipa Manchester United s-a impus sâmbătă în finala Cupei Angliei, câştigând trofeul după ce a învins cu 2-1 rivala concitadină, Manchester City. Echipa lui Erik ten Hag a condus cu...
#cole palmer, #Chelsea, #manchester city, #guardiola, #everton , #Premier League