O firmă din Japonia a anunțat că acordă angajaților concediu medical pentru mahmureală. Măsura vine pe fondul unei crize a forței de muncă, dar și pentru a atrage tinerii.
O companie japoneză de IT oferă angajaților săi beneficii atipice precum concediu medical pentru mahmureală și timp liber pentru știri cu vedetele preferate înaintea clasicului bonus al creșterii salariului considerând că astfel vor crește astfel eficiența și ratele de reținere a personalului, scriu publicațiile South China Morning Post, fortune.com, business-standard.
Măsura vine să atragă tinerii pe fondul deficitului de candidați pe piața muncii, scriu Știrile Pro TV. Țara Soarelui-Răsare s-a confruntat în ultimii ani de o criză a scăderii forței de muncă: mai mult de 60% dintre întreprinderile mici și mijlocii au raportat dificultăți în a găsi angajații potriviți, arată The Japan Times.
O altă măsură, mai obișnuită de această dată, a firmelor japoneze, a fost dublarea salariilor oferite pentru atragerea de angajați. Salariul mediu lunar pentru noii angajați din firmele nipone a fost de 237.300 de yeni (7.435 lei) în 2023, potrivit Ministerului Sănătății, Muncii și Bunăstării din țară. Iar acum, în 2025, companiile și-au mărit oferta la 300.000 (9.400 lei) și chiar la 400.000 de yeni (12.500 lei), mai notează sursele citate.