Dramatism în finala Cupei României. Echipa din Constanța a luat trofeul după două meciuri infernale

Duminica, 14 Mai 2023, ora 21:28
2246 citiri
Constanța a câștigat Cupa României

Echipa de handbal masculin CSM Constanţa a câştigat duminică, la Baia Mare, trofeul Cupa României, după ce a învins în finala Turneului Final Four formaţia Minaur Baia Mare. Medalia de bronz a revenit CSU Suceava, după meciul cu CSM Bucureşti.

Finala Cupei României a fost tranşată de CSM Constanţa, scor 24-23 (12-10).

Minaur Baia Mare a jucat finala Cupei României chiar în ziua în care împlineşte 49 de ani de la înfiinţare.

În finala mică, între învinsele din semifinale, s-a impus CSU Suceava, cu scorul de 35-29 (18-15), în faţa echipei CSM Bucureşti.

În semifinale, disputate sâmbătă, CSM Constanţa a învins CSU Suceava, după patru reprize de prelungiri, cu 42-39 (17-15), iar Minaur Baia Mare a dispus de CSM Bucureşti, scor 22-21 (12-11).

În 2022, Cupa României a fost câştigată de campioana Dinamo Bucureşti, eliminată în această stagiune în sferturi, de CSM Constanţa.

Cupa României din acest an marchează şi împlinirea a 75 de ani de la disputarea primei ediţii, când handbalul se juca în 11. În 1948, primul trofeu a revenit lui Arsenal Sibiu, care a învins cu 2-1 la general echipa Româno-Americană Ploieşti, potrivit FRH.

Programul României la Europeanul din Ungaria. Când putem întâlni țara gazdă
EHF a anunţat, miercuri, programului meciurilor din grupele preliminare la Campionatul European din 2024. România va debuta cu Cehia, în 29 noiembrie, în grupa B, de la Debrecen. Programul...
Amendă uriașă dată de Garda de Mediu unei primării din Constanța pentru că nu și-a ridicat deșeurile depozitate pe mai multe terenuri FOTO
Reprezentanții Gărzii de Mediu din Constanţa au amendat cu 50.000 de lei o primărie din judeţ, deoarece nu a ridicat deşeurile care erau depozitate ilegal pe mai multe terenuri. Comisarii...