Un fost actionar lui Dinamo lanseaza acuzatii grave: Borcea si Cornel Dinu, implicati in blatul cu Lazio

Miercuri, 14 Ianuarie 2015, ora 11:54
3815 citiri

Un fost actionar al celor de la Dinamo a lansat o serie de acuzatii extrem de grave.

Vladimir Cohn, cel care a ocupat o perioada chiar postul de vicepresedinte al clubului din Stefan cel Mare, sustine ca meciul cu Lazio, din 2007, a fost aranjat de Cristi Borcea si de Cornel Dinu.

"Blaturile sa faceau la Bucuresti, la hotelul unde stateau oaspetii. Cu putina tocmeala, iesea un pret bun. La meciul cu Lazio, aranjamentul a fost facut inainte de meci. La pauza, li s-a spus jucatorilor: Baieti, dati-va la o parte! E posibil sa fi fost si o treaba la pariuri, sa conduca Dinamo la pauza si sa castige Lazio. Dinu si Borcea au tratat cu Lotito de la Lazio.

Pretul a fost vanzarea lui Radu Stefan care nu valora niciodata 4,5 milioane de euro. L-au luat ca pe o muratura, l-au antrenat apoi bine si a iesit din el un jucator bun", a declarat Vladimir Cohn, fost actionar Dinamo, in ProSport.

Cele doua meciuri dintre Dinamo si Lazio din preliminariile Champions League sunt si acum privite cu multa durere de catre fanii "cainilor", care nu isi explica modul in care favoritii lor au ratat calificarea.

"Ros-albii" au facut un meci mare pe "Olimpico" din Roma, obtinand o remiza pretioasa, scor 1-1.

In returul de la Bucuresti, in fata unui stadion "Lia Manoliu" arhiplin, dinamovistii au deschis scorul prin Florin Bratu, conducand la pauza.

Dinamo, blat in Champions League: Cine recunoaste rusinea istorica

Dupa reluarea jocului, Vali Nastase a comis un penalti, iar Lazio a egalat, pentru ca apoi italienii sa mai inscrie de doua ori si sa isi asigure calificarea.

Fundasul a fost considerat responsabil de esec si a parasit imediat echipa, ajungand in Germania, la Eintracht Braunschweig. Un alt fundas dinamovist titular in acel meci, Stefan Radu, parasea si el "haita" dupa numai sase luni, destinatia fiind chiar Lazio Roma.

Prima ședință de Guvern care se desfășoară la Timișoara. Ce proiecte vor fi discutate în întâlnirea de astăzi
Guvernul se reuneşte joi, la Timişoara, într-o şedinţă specială, în cadrul căreia urmează să fie aprobate o serie de proiecte de infrastructură cu impact regional, precum şi plata în...
#Cornel Dinu Borcea blat Dinamo, #Dinamo blat Lazio, #Dinamo Lazio blat , #Dinamo