Bariera care oprește traficul spre Cota 1.400 din Sinaia, atunci când stratul de zăpadă este mare, ar fi fost tăiată cu flexul duminică, 20 februarie, de un șofer nemulțumit de măsura luată de autorități.
Se pare că unii șoferi sunt nemulțumiți că nu pot urca pe munte cu mașinile și trebuie să ia telecabina, se arată pe pagina de Facebook Info Trafic RO & UE.
„Bariera care oprește traficul spre cota 1400, în caz de vreme nefavorabila sau vânt puternic a fost tăiatā astāzi cu flexul, de către un sofer.
Autoritățile spun că Drumul spre Cota 1400 este blocat de Primăria Sinaia atunci când ninge abundent sau e vânt puternic pentru protejarea șoferilor.
Gurile rele spun însā că această barieră este pusā abuziv, pentru ca turistii să nu urce cu mașinile, și să fie obligați să ia telecabina, cu costurile aferente, și proprietarul telecabinei nu ar fi strāin de aceastā "acțiune", bariera fiind nemişcatā, fie varā fie iarnā, de circa 2 ani”, se arată în postare.