25 Martie 2024 - Edi Iordanescu: "Columbia e cea mai in forma nationala"

Nationala Romaniei disputa marti, de la ora 21.30, un amical cu Columbia, la Madrid, pe stadionul lui Atletico, "Wanda Metropolitano". Selectionerul Edi Iordanescu a prefatat meciul de meciul de

25 Martie 2024 - Fotbal: Didier Deschamps, ingrijorari rau prevestitoare

"Albastrii", care se considera mari favoriti la Euro 2024, au revenit sambata seara cu picioarele pe pamant, dupa infrangerea administrata (0-2) de Mannschaft. Daca nu ei cu siguranta Didier

25 Martie 2024 - Squadra Azzurra a castigat amicalul cu Ecuador

Campioana europeana en-titre, nationala Italiei, a castigat cu 2-0 amicalul disputat la New Jersey (SUA) cu reprezentativa Ecuadorului. Squadra Azzurra a punctat in debutul partidei, prin capitanul

24 Martie 2024 - SCMU Craiova: Esecul dramatic al voleibalistilor a stricat week-end-ul perfect

Putea fi un week-end ideal pentru echipele de sala ale Craiovei, dar esecul neverosimil al voleibalistilor dupa un adevarat thriller a stricat seria perfecta pentru SCMU. In primul meci din seria de

24 Martie 2024 - Surpriza pe Wembley: Brazilia s-a descurcat neasteptat de bine

Favorita la Euro, reprezentativa Angliei s-a vazut invinsa (0-1) sambata seara pe Wembley de reprezentativa Braziliei, prin golul lui Endrick (17 ani), viitor jucator al lui Real Madrid, in urma unui

24 Martie 2024 - Intr-un meci amical, francezii raman uluiti

Vicecampioana lumii, reprezentativa Frantei, s-a vazut invinsa (0-2) de reprezentativa Germaniei, chiar pe Groupama Stadion, in cautare de voce. Un adevarat naufragiu colectiv, la care Kylian Mbappe

22 Martie 2024 - Fotbal: Anglia fara Bukayo Saka in cele doua amicale

Atacantul lui Arsenal internationalul englez Bukayo Saka a parasit lotul reprezentativ al Angliei fara a mai participa la antrenamentul echipei invocand o accidentare. Nicio inlocuire nu este

22 Martie 2024 - In meci amical: Italia se impune in fata Venezuelei

Italia s-a impus (2-1) cu dificultate in fata Venezuelei, intr-un meci amical disputat in Florida, pe stadionul din Fort Lauderdale, gratie dublei lui Mateo Retegui (min. 40, 80), atacantul lui Genoa

22 Martie 2024 - Tricolorii joaca azi primul meci al anului

Primul meci al nationalei de fotbal a Romaniei in 2024 are loc in seara aceasta, de la ora 21.45, pe Arena Nationala, amicalul cu Irlanda de Nord, arbitrat de suedezul Kristoffer Karlsson. Tricolorii

22 Martie 2024 - Coreea de Nord nu va gazdui meciul cu Japonia

Coreea de Nord nu va gazdui meciul cu Japonia, din preliminariile CM 2026, programat initial pentru saptamana viitoare la Phenian. Anuntul a fost facut de oficialii niponi, dupa disputarea partidei

22 Martie 2024 - Finalistele barajelor pentru Euro 2024

Castigatoarea meciului dintre Ucraina si Islanda va completa grupa Romaniei la EURO 2024. In semifinale, Ucraina a revenit spectaculos in deplasare, la Zenica, in fata Bosniei-Hertegovina, gratiei

21 Martie 2024 - In vizita la Parlamentul European de la Bruxelles...si nu numai

O delegatie destul de consistenta formata din ziaristi craioveni si reprezentanti ai Consiliului Judetean Dolj, in frunte cu presedintele institutiei, Cosmin Vasile, a descins la Bruxelles, in cadrul

21 Martie 2024 - Bogdan Burcea a plecat de la SCMU Craiova

Bogdan Burcea nu mai este antrenorul echipei de handbal feminin a Craiovei, pe care a dus-o spre castigarea Cupei EHF in urma cu 6 ani. Colaborarea a durat nu mai putin de 8 sezoane iar separarea se

21 Martie 2024 - CM 2026 (preliminarii): Astazi, la Tokyo, Japonia - Coreea de Nord

Dupa o eliminare dezamagitoare si surprinzatoare, in sferturile de finala ale Cupei Asiei pe Natiuni, din Qatar, reprezentativa de fotbal a Japoniei intalneste astazi, la Tokyo reprezentativa Coreei

21 Martie 2024 - Premier League: Liverpool isi aduce un nou director sportiv

Deloc surprinzator, si asta fiindca imparte acelasi agent cu Xavi Alonso, dar Richard Hughes este noul director sportiv al clubului FC Liverpool. Cu putin timp in urma Fenway Sports Group (FSG) a

20 Martie 2024 - Euro 2024 (meciuri de baraj): Maine sunt programate semifinalele

Pentru ultimele 3 locuri vacante, la turneul final Euro 2024 din Germania, maine sunt programate semifinalele, care arata astfel: Georgia - Luxemburg, Bosnia - Ucraina, Grecia - Kazakhstan, Israel -

20 Martie 2024 - Real Madrid: Dezastru pentru Thibaut Courtois

Internationalul belgian Thibaut Courtois, de la Real Madrid, este blestemat in actualul sezon competitional. Accidentat din luna august a anului trecut la genunchiul stang portarul belgian era pe

20 Martie 2024 - JO 2024: Sportivii rusi si belarusi exclusi de la ceremonia de deschidere

Sportivii rusi si belarusi, admisi sub steag neutru la Jocurile Olimpice de la Paris in 2024, nu vor defila, alaturi de celelalte delegatii, la ceremonia de deschidere din 26 iulie a.c., dar nici la

20 Martie 2024 - Tenis: Simona Halep pierde primul meci la revenirea pe teren

6-1, 4-6, 3-6 cu Paula Badosa (26 ani, 73 WTA) in turul I la turneul WTA 1000 de la Miami. Dupa aproximativ 19 luni in care nu a concurat, Simona Halep a resimtit emotiile unui nou inceput, cat si

19 Martie 2024 - Euro 2024 (meciuri de pregatire): Germania va intalni Ucraina si Grecia

Germania, tara gazda a Euro, va disputa doua meciuri amicale, cu Ucraina la Nurenberg (3 iunie) si Grecia, la Monchengladbach (7 iunie), premergator turneului final. La Euro, Germania va intalni in

19 Martie 2024 - Superliga: FCU Craiova a pierdut unul din "duelurile supravietuirii"

Cu un moral subred, care se resimte, in prestatia echipei, FCU Craiova a cedat, la limita (0-1) in fata Petrolului Ploiesti pe stadionul "Ilie Oana". Unicul gol al gazarilor a apartinut brazilianului

19 Martie 2024 - Lumea tenisului socata de decesul partenerului Arynei Sabalenka

Fostul jucator belarus de hochei pe gheata Konstantin Koltsov, partenerul jucatoarei de tenis Aryna Sabalenka, a incetat din viata la varsta de 42 de ani. Federatia de specialitate din Belarus si-a

19 Martie 2024 - Bundesliga: Bayern Munchen nu exclude vanzarea lui Joshua Kimmich

Deloc o surpriza: Bayern Munchen este dispusa sa-l cedeze pe Joshua Kimmich (29 ani) in vara, daca primeste o oferta potrivita. Mai mult, nici jucatorul nu exclude o despartire de clubul bavarez si

18 Martie 2024 - JO 2024: Nu mai multi de 40 de sportivi rusi, sub steag neutru

John Coates, vicepresedinte al CIO, a declarat duminica, intr-un interviu acordat cotidianului australian Daily Telegraph, ca prezenta delegatiei ruse, nu va depasi 40 de sportivi, si acestia sub

18 Martie 2024 - Turcia: Violente intre suporterii Trabzonspor si jucatorii lui Fenerbahce

Nimic nou: Divizia 1 de fotbal din Turcia a fost marcata din nou aseara de violente intre suporterii Trabzonspor si jucatorii lui Fenerbahce, in urma partidei dintre cele doua echipe. Suporterii au

18 Martie 2024 - Indian Wells: Carlos Alcaraz, la fel ca anul trecut

Spaniolul Carlos Alcaraz s-a impus in finala turneului Masters 1000 de la Indian Wells (California) in fata rusului Daniil Medvedev (7-6, 6-1), ca si anul trecut, obtinand primul trofeu in acest an.

18 Martie 2024 - Superliga: FCSB victorie chinuita

Pe Arena Nationala (13.256 spectatori) FCSB a trecut (2-1) de Sepsi dupa o partida cenusie, mai degraba plictisitoare. Au marcat Florinel Coman (min. 11), Alexandru Baluta (min. 40) respectiv Gabriel

18 Martie 2024 - Cupa Angliei: Liverpool rateaza semifinalele

Partida intensa si de mare suspans pe Old Trafford, intre Manchester United si Liverpool, in sferturile de finala ale Cupei Angliei. O confruntare cu prelungiri si un deznodamand deprimant pentru

18 Martie 2024 - La Liga: Atletico Madrid KO pe teren propriu!

Surpriza de proportii pe Civitas Metropolitano (68.253 spectatori) din Madrid: Atletico s-a vazut invinsa (0-3) de FC Barcelona, care a recuperat locul 2 in clasament, dar ramane la 8 puncte de Real

17 Martie 2024 - Bundesliga: Bayern, fara emotii in fata lanternei rosii!

La Darmstadt, pe Bollenfalltor (17.810 spectatori) Bayern Munchen s-a impus (5-2) in fata unei echipe cu 20 de meciuri fara victorie, detinatoarea lanternei rosii (13 p) fara sanse de evadare. Au

17 Martie 2024 - Tenis (Indian Wells): Alcaraz in finala cu rusul Medvedev

Carlos Alcaraz, locul 2 mondial, castigator la Wimbledon, l-a invins pe italianul Jannik Sinner, castigator la Australian Open, care venea dupa un sir de victorii (1-6, 6-3, 6-2) in 2 ore de joc. In

17 Martie 2024 - Cupa Angliei: Coventry (D2) in semifinale!

Coventry, locul 8 in Championship, s-a impus (3-2) intr-un final nebun, pe Molineux Stadium, in fata celor de la Wolverhampton, in optimile de finala ale Cupei Angliei. Golurile partidei au fost

17 Martie 2024 - Premier League: Tottenham corijata de Fulham

Pe Craven Cottage, deci la domiciliu, Fulham a spulberat-o (3-0) pe Tottenham, intr-un derby londonez, lipsit de orice suspans. Rodrygo Muniz (min. 42, 61) si Sasa Lukic (min. 49) au fost marcatorii

17 Martie 2024 - Stiinta agata punctele in Gruia si conteaza in play-off

Zeul fotbalului care a purtat sutul lui Negrila in plasa celor de la Kaiserslautern a protejat si dupa 41 de ani Universitatea Craiova, care a terminat in avantaj una dintre cele mai proaste reprize

16 Martie 2024 - Lotul Romaniei pentru amicalele cu Irlanda de Nord si Columbia

Nationala Romaniei, calificata la Europeanul din vara aceasta din Germania, va disputa doua meciuri amicale luna aceasta: vineri, 22 martie, de la ora 21.45, 21:45, pe Arena Nationala, cu Irlanda de

16 Martie 2024 - Bologna continua parcursul remarcabil in Serie A

Bologna face un sezon de vis in Serie A, fiind pe locul 4, ultimul care asigura participarea in Champions League, cu 54 de puncte, la 6 puncte de locul 5, ocupat de AS Roma. Vineri seara, in

16 Martie 2024 - In seara aceasta, CFR Cluj - "U" Craiova

Universitatea Craiova incepe play-off-ul in ziua in care se implinesc 41 de ani de la calificarea in semifinalele Cupei UEFA, acel 1-0 din returul cu Kaiserslautern, gol Negrila. Alb-albastrii joaca

16 Martie 2024 - Handbalistele Craiovei, invinse la Tg. Jiu

Handbalistele de la SCMU Craiova n-au depasit forma slaba o data cu victoria obtinuta contra ultimei clasate si au pierdut urmatorul meci, in deplasare cu CSM Tg. Jiu, scor 31-28, in etapa a 19-a a

15 Martie 2024 - Ivaylo Petev: "Fiecare meci din play-off va fi un spectacol"

In prima etapa a play-off-ului, Universitatea Craiova joaca in deplasare cu CFR Cluj, sambata, de la ora 20.00, in Gruia. Antrenorul formatiei din Banie, bulgarul Ivaylo Petev, a prefatat astfel

15 Martie 2024 - AC Milan - AS Roma, capul de afis al sferturilor Europa League

Astazi s-a desfasurat, la Nyon, in Elvetia, tragerea la sorti a sfeturilor si semifinalelor Europa League. Duelul italian AC Milan - AS Roma este capul de afis al sferturilor Europa League. Echipa

15 Martie 2024 - Dueluri teribile in sferturile Champions League

Azi a avut loc, la Nyon, tragerea la sorti a sferturilor de finala si stabilirea tintarului semifinalelor Champions League. Avem parte de dueluri teribile, in frunte cu cel dintre detinatoarea

15 Martie 2024 - Europa League: Liverpool se anunta favorita la castigarea trofeului

Scorul de 5-1 din prima mansa a optimilor Ligii Europa, a parut insufucient pentru echipa lui Jurgen Klopp, asa ca pe Anfield, in prezenta a 56.000 de spectatori a administrat un scor de tenis (6-1)

15 Martie 2024 - Liga Campionilor: Astazi tragerea la sorti pentru sferturile de finala

La Nyon astazi, la pranz, va avea loc tragerea la sorti pentru sferturile de finala ale Ligii Campionilor. Opt bile cu numele fiecarei echipe calificata sunt plasate intr-o urna mare unde sunt

15 Martie 2024 - Reveniri spectaculoase pentru PAOK si Olympiakos Pireu, in Conference League

Echipa antrenata de romanul Razvan Lucescu, PAOK Salonic, s-a calificat in sferturile de finala ale Europa Conference League, dupa o victorie de efect, scor 5-1, pe Toumba, cu Dinamo Zagreb, in mansa

15 Martie 2024 - Leverkusen, calificare dramatica in sferturile Europa League

Bayer Leverkusen era condusa cu 2-1 in minutul 90+3 al returului cu Qarabag, din optimile Europa League, dar s-a calificat dramatic in sferturi. La fel ca in tur, cand a fost condus cu 2-0 si a

14 Martie 2024 - Presedintele Rapidului, Daniel Niculae, si liderii galeriei giulestene, ridicati de mascati

Fostul international Daniel Niculae (41 de ani), presedintele clubului Rapid Bucuresti, a fost ridicat in aceasta dimineata de mascati si dus la audieri, in cadrul unui dosar penal instrumentat de

14 Martie 2024 - Liga Campionilor: Un mare Jan Oblak

Atletico Madrid s-a calificat in sferturile de finala ale Ligii Campionilor dupa prelungiri si executarea loviturilor de departajare (2-1, 3-2 d.l.p.). In partida tur Inter -lidera Serie A- castigase

14 Martie 2024 - Liga Campionilor: Nici o echipa italiana in sferturile de finala

Napoli, Lazio Roma, Inter Milano, toate trei "out", in optimilie de finala ale Ligii Campionilor. Finalista de anul trecut, Inter, a demonstrat ca sezonul respectiv a fost o exceptie. La Repubblica

14 Martie 2024 - Returul optimilor Europa League si Conference League

In seara aceasta se disputa meciurile din a doua mansa a optimilor Europa League si Conference League.

14 Martie 2024 - Messi si Suarez au dus Inter Miami in sferturile Cupei Campionilor CONCACAF

Lionel Messi si Luis Suarez au reusit cate un gol si un assist in victoria lui Inter Miami din optimile Cupei Campionilor CONCACAF, scor 3-1, cu Nashville SC, gratie careia formatia din Florida s-a

14 Martie 2024 - PSG, in semifinalele Cupei Frantei

Paris Saint-Germain s-a calificat in semifinalele Cupei Frantei, dupa ce a invins-o cu 3-1, in sferturi, pe Nice. Pe Parc de Princes, pentru PSG au marcat Mbappe (14), Ruiz (33) si Beraldo (60), iar

14 Martie 2024 - Atletico Madrid si Dortmund, in sferturile Champions League

Atletico Madrid si Borussia Dortmund sunt ultimele echipe calificate in sferturile Champions League. Atletico Madrid trecut in optimi de finalista editiei trecute, Inter Milano, in urma loviturilor

13 Martie 2024 - Starea lui Marian Bacu este stabila

Fostul mare fotbalist al Universitatii Craiova, Marian Bacu (63 de ani), care a suferit luni dimineata un accident vascular cerebral, a iesit in seara aceasta de la terapie intensiva si este

13 Martie 2024 - Accidentarea lui Screciu nu este grava

Accidentarea lui Vladimir Screciu, petrecuta la meciul Universitatii Craiova cu rivala locala, fcu, nu este una grava si acesta chiar ar putea face parte din lotul Universitatii Craiova pentru meciul

13 Martie 2024 - Liga Campionilor: Arsenal dupa 14 ani in sferturile de fianla

La finalul unei partide spectaculoase, cu prelungiri si suspansul loviturilor de departajare, Arsenal si-a validat biletul pentru sferturile de finala ale Ligii Campionilor (0-1, 1-0, 4-2 d.l.p.), in

13 Martie 2024 - Premier League: Ten Hag, mai aproape de demitere decat de continuare

Nu este deloc sigur daca olandazul Ten Hag va continua sa fie antrenorul lui Manchester United in sezonul viitor, chiar daca echipa va fi prezenta in Liga Campioniolor. Potrivit cotidianului The

13 Martie 2024 - Maurizio Sarri s-a despartit de Lazio Roma

Dupa esecul de pe teren propriu, 1-2 cu Udinese, in etapa a 28-a din Serie A, Maurizio Sarri (65 de ani) a fost contestat de fanii biancocelsti si si-a prezentat demisia din functia de antrenor

13 Martie 2024 - Marian Bacu, in stare grava la spital

Fostul jucator al Universitatii Craiova din anii 80, Marian Bacu, in varsta de 63 de ani, a suferit un accident vascular cerebral si se afla internat in stare grava la Spitalul Judetean din Craiova,

13 Martie 2024 - Arsenal si Barcelona, in sferturile Champions League

Arsenal Londra si FC Barcelona s-au calificat, marti seara, in sferturile de finala ale Champions League. "Tunarii" au eliminat-o pe FC Porto, scor 4-2, la loviturile de departajare, fiind 1-0 dupa

12 Martie 2024 - Liga Campionilor: FC Porto mizeaza pe experienta sa, in partida cu Arsenal

Partida retur din optimile de finala ale Ligii Campionilor, dintre "tunari" si "dragoni", porneste de la scorul stabilit in prima mansa (0-1). Pe Emirate Stadium, "tunarii" s-au dovedit ireszistibili

12 Martie 2024 - Djokovic, eliminat la Indian Wells de un lucky looser

Sarbul Novak Djokovic, liderul mondial ATP, a fost eliminat in turul trei al turneului de la Indian Wells, de italianul Luca Nardi, 20 de ani, locul 123 mondial. Ajuns pe tabloul principal ca lucky

12 Martie 2024 - Champions League: Barca - Napoli si Arsenal - Porto

Alte doua partide din returul optimilor de finala din Liga Campionilor la fotbal sunt programate azi, de la ora 22.00. Pe "Monjuic", campioanele Spaniei si Italiei, Barcelona si Napoli, au sansa de

11 Martie 2024 - Premier League: Dubla Manchester United - Liverpool in mai putin de o luna

Pe 17 martie a.c., sferturile de finala ale Cupei Angliei programeaza intre altele, partida dintre Manchester United si Liverpool. Dupa care, Liverpool (partida cu Everton din cadrul etapei a 29-a

11 Martie 2024 - Duelul fanilor la "Derby de Craiova"

Derby de Craiova, FCU Craiova - Universitatea Craiova 1-2, a avut o asistenta destul de scazuta, in jur de 12.000 de spectatori fiind prezenti pe arena din Banie, mult mai putin fata de derby-ul din

11 Martie 2024 - Premier League: Klopp-Guardiola, un duel tactic de mare rafinament

La fel ca in partida tur, Liverpool si Manchester City au incheiat la egalitate (1-1 pe Anfield) la capatul unei confruntari intense cu mult suspans si o decizie de neinteles a arbitrului Michel

11 Martie 2024 - Leverkusen, fara greseala

Dupa ce a scapat de primul esec al sezonului, egaland in prelungiri in Azerbaidjan, 2-2 cu Qarabag, in optimile Europa League, Bayer Leverkusen s-a intors pe calea succesului si a ajuns la 36 de

11 Martie 2024 - Stiinta a facut legea in tribune si pe teren, in Derby de Craiova

In Derby-ul Craiovei, ambele echipe aveau sansa de a-si salva sezonul. Cu antrenori rulati ca la triale, cu obiective diferite, Stiinta, de performanta, fcu, de "ciupeala", cele doua nu erau deloc in

10 Martie 2024 - Premier League: Liverpool - Manchester City, un soc de senzatie

Doua echipe rivale, aflate in fruntea clasamentului Premier League, despartite printr-un singur punct, Liverpool (63 p) si M. City (62 p) se intalnesc astazi, in cadrul etapei a 28-a, pe Anfield,

10 Martie 2024 - Simona Halep avantajata de regulamentul WTA

Dupa decizia de reducere a suspendarii, data de Tribunalul de Arbitraj Sportiv (TAS) Simona Halep (32 ani) ar putea concura la turneul de la Miami (19-31 martie a.c.). S-a intors din Dubai, unde s-a

10 Martie 2024 - Victorii pe linie pentru echipele SCMU Craiova

Toate echipele de sala ale Craiovei au obtinut victorii in acest week-end, avand parte si de niste adversari mai slab cotati. In grupa pentru evitarea retrograarii, 11-18, din Liga Nationala