Guvernul Ciolacu revine cu precizări: „Nu creștem TVA-ul!"

Autor: Dan Stan
Duminica, 12 Ianuarie 2025, ora 16:47
5004 citiri
Guvernul Ciolacu revine cu precizări: „Nu creștem TVA-ul!"
Bani FOTO ziare.com

Tanczos Barna, ministrul de Finanțe, a ieșit public cu noi informații în legătură cu scenariul majorării TVA-ului. Oficialul UDMR susține că taxa pe valoare adăugată nu va crește de la 19% la 21%.

„Nu creștem TVA", a transmis duminică, 12 ianuarie, Barna, pe Facebook. Luni vor avea loc întâlniri cu ministerele din Guvernul Ciolacu în vederea elaborării bugetului României, pentru anul 2025.

„Elaborăm bugetul României pentru 2025. Mâine dimineață continuăm întâlnirile cu ministerele. Nu creștem TVA”, a scris duminică, pe Facebook, ministrul Tanczos Barna.

În 28 octombrie 2024, în plină campanie electorală, premierul Ciolacu declara că nu dorește să majoreze TVA-ul. De asemenea, liderul PSD spunea că se va tatua pe mână cu acest mesaj.

„Nu se măreşte TVA-ul. V-o spun: mă tatuez pe mână 'Nu se măreşte TVA!'. Nu creşte nicio cotă unică. Partea bună e că nu crește niciun TVA, nu voi repeta experiența Boc, care duce la inechitate socială", declarat Marcel Ciolacu.

Însă, pentru 2025, Guvernul PSD+PNL+UDMR a pregătit ale modificări fiscale, cu puternic impact asupra puterii de cumpărare a românilor, avertizează economiștii.

TVA-ul, explicat pe scurt

TVA-ul este un impozit pe consum care se aplică aproape tuturor bunurilor și serviciilor pe care le cumpărăm. Cu alte cuvinte, atunci când achiziționezi un produs sau un serviciu, plătești și o anumită sumă de bani care reprezintă TVA. De exemplu, dacă achiziționezi un telefon în valoare de 1.000 de lei, plătești și TVA-ul de 19%, deci încă 190 de lei. Astfel, prețul final al bunului este de 1.190 de lei.

Diferența de la 1.000 de lei, până la 1.190 de lei, deci cei 190 de lei - banii obținuți din TVA - ajung la bugetul de stat, gestionat de guvern.

Important de amintit, există diferite cote de TVA, în funcție de tipul de produs sau serviciu. De exemplu, în România, avem cote de 19%, 9% și 5%.

BNR deja revizuiește în scădere predicțiile pentru 2025. Cât de mult va crește inflația, potrivit lui Isărescu
BNR deja revizuiește în scădere predicțiile pentru 2025. Cât de mult va crește inflația, potrivit lui Isărescu
Prognoza de inflație pentru finalul anului 2025 a fost revizuită în creștere, la 3,8%, de la 3,5% anterior, de către Banca Națională a României (BNR), care anticipează că aceasta va...
Un număr foarte ridicat de utilizatorii de internet vor să-și șteargă complet prezența online. De ce devine confidențialitatea digitală o preocupare majoră
Un număr foarte ridicat de utilizatorii de internet vor să-și șteargă complet prezența online. De ce devine confidențialitatea digitală o preocupare majoră
Un nou studiu realizat de Incogni relevă o tendință alarmantă: aproximativ o treime dintre utilizatorii de internet își doresc să dispară complet din mediul digital. Motivele variază, dar...
#crestere TVA, #2025, #guvern ciolacu, #ministrul de finante, #Tanczos Barna , #stiri taxe
  1. Un număr foarte ridicat de utilizatorii de internet vor să-și șteargă complet prezența online. De ce devine confidențialitatea digitală o preocupare majoră
  2. Controverse uriașe legate de aurul SUA deținut la Fort Knox: Ultimul ”audit” a fost de fapt un tur pentru oaspeți
  3. Schimbare majoră pe Facebook. Utilizatorii trebuie să acționeze rapid pentru a nu pierde conținut important
  4. Angajații unei companii strategice din energie fac grevă. „Ordonanța trenuleț” îi lasă fără câștigurile din contractul colectiv. „Vor apărea vulnerabilități”
  5. Economia României crește mai greu, avertizează o mare bancă. Țările din regiune ne-o iau înainte
  6. Jumătate dintre români nu cred în etichetele bio și nici nu își permit produse ecologice. „Oamenii vor dovezi clare”
  7. Nokia va instala prima rețea 4G pe Lună! Cum va facilita comunicațiile pentru misiunile NASA
  8. Importurile de gaze ating un nou vârf, după ce frigul a cuprins România. Prețurile de pe bursă, mai mari ca în Austria
  9. De la jucător la antreprenor de succes: GoFunnel, board game-ul care îți cultivă competențele de business
  10. După scumpiri în lanț, benzina se ieftinește ușor. Prețurile, la cel mai ridicat nivel din ultimul an