Cristian Tudor Popescu, despre politica externă: „România văzută din Vest – specialistă în schimbat macazul, ca să nu zic în trădări”

Luni, 17 Februarie 2025, ora 09:06
2486 citiri
Cristian Tudor Popescu, despre politica externă: „România văzută din Vest – specialistă în schimbat macazul, ca să nu zic în trădări”
Cristian Tudor Popescu vorbeste despre politica externa a rFOTO Captura Youtube

Într-o postare recentă, jurnalistul Cristian Tudor Popescu analizează trecutul istoric al României, punând sub semnul întrebării viitorul politic al țării în contextul relațiilor internaționale actuale. Popescu face o paralelă între schimbările de alianță din istoria României și dilema cu care se confruntă țara în prezent, între opțiunile Americii, Uniunii Europene și Rusiei.

„În primul război mondial, deși avea din 1883 un tratat secret de alianță cu Austro-Ungaria, România nu l-a respectat, declarându-se neutră”, scrie Popescu, explicând cum țara a intrat în război în 1916, atacând Austro-Ungaria și Germania, iar ulterior a încheiat pacea separată cu Puterile Centrale. De asemenea, el subliniază schimbarea de tabără din al doilea război mondial, când România a abandonat democrațiile occidentale pentru a se alătura Germaniei naziste, doar pentru a o trăda ulterior în favoarea Uniunii Sovietice.

Comentând asupra dilemei geopolitice actuale, Popescu adaugă: „Așa arată România văzută din Vest – specialistă în schimbat macazul, ca să nu zic în trădări. Acum, am tot auzit întrebarea: Și noi, între America, UE și Rusia, ce să facem? O parte din dilemă e rezolvată: Trump se bate pe umăr cu Putin. Așa că, răspunsul ar fi să facem temenele în fața găștii de cauboi a lui Trump, doar-doar ne-o băga în seamă, zic românoșii Mîrga. „Ca să fim cu ei, trebuie să fim ca ei”, plusează ceușistoiul Dungaciu de la Academie. Adicătelea, să avem și noi trumpul nostru.

Politică înaltă, creieri groși – nu mă duce capul până acolo. Eu știu că sunt european, și pace. Sau război. Că fac parte din Uniunea Europeană, nu din Federația Statelor Unite. Nu-mi doresc ca România să devină al 51-lea stat american – nici nu ne ia Trump. Că aș vrea, pentru o dată în istorie, să nu fim macagii. Să împărtășim aceeași soartă, bună sau cruntă, cu civilizația și cultura Europei”

Scenariul unui Al Treilea Război Mondial în viziunea unui fost comandant adjunct al NATO. România,în linia de foc
Scenariul unui Al Treilea Război Mondial în viziunea unui fost comandant adjunct al NATO. România,în linia de foc
Tancurile rusești intră pe teritoriul Ucrainei, iar un val de rachete lovește Marea Britanie – iar apoi se declanșează iadul nuclear. Generalul Richard Shirreff, fost comandant adjunct al...
Încă o problemă pentru naționala României, după rezultatul dezastruos cu Bosnia
Încă o problemă pentru naționala României, după rezultatul dezastruos cu Bosnia
Florin Tănase nu va face deplasarea în San Marino, pentru meciul de luni, din preliminariile Cupei Mondiale din 2026. Mijlocaşul a acuzat probleme musculare la meciul cu Bosnia şi...
#Cristian Tudor Popescu, #Romania, #tradare, #politica externa , #Stiri Cristian Tudor Popescu
  1. Orașul din România care pierde 150 de milioane de euro de la UE pentru construirea unui spital nou. Administrația locală nu a fost în stare să se încadreze în termene
  2. Frica lui Putin a ieșit la iveală: 40 de orașe din Rusia ar fi transformate în cenușă de o singură navă
  3. Câte zile libere legale se dau anul acesta de Paște și 1 Mai. Urmează și alte minivacanțe
  4. Ce urmărește Rusia să obțină de la noile discuții cu americanii în privința Ucrainei programate luni în Arabia Saudită. Europenii sunt în continuare marginalizați
  5. Protestele din Turcia continuă pentru a patra zi consecutivă. Erdogan reacționează ferm: În Turcia, nimeni nu este mai presus de lege
  6. Noul decret semnat de Vladimir Putin le dă fiori ucrainenilor din regiunile ocupate de armata Kremlinului. „Destinat să forțeze plecarea celor care refuză”
  7. „Full house” la Palatul Cotroceni: Peste 13 mii de vizitatori în primele două zile de porți deschise. Ce au putut vedea gratuit VIDEO
  8. Papa Francisc, prima apariție publică, după săptămânile de spitalizare. „Va fi nevoie de timp înainte ca vocea sa să redevină ceea ce a fost înainte”
  9. Doi parlamentari pro-ruși din Moldova, dispăruți când se aflau pe picior de condamnare pentru corupție. Legăturile cu oligarhul fugar Ilan Șor
  10. Cine este emisarul special al SUA Steve Witkoff, miliardar și prieten de golf cu Donald Trump, a fost înduioșat rapid de ruși. Marco Rubio se simte pus în umbră de el