Dialogurile Ziare.com: Cele mai atractive specializări pentru studenți. Costel Negricea, Rector Univ. Româno-Americană: ”Inteligența artificială reușește să pună o amprentă”

Cristiano Ronaldo, învins în Liga Campionilor

Marti, 05 Martie 2024, ora 12:50
1389 citiri
Cristiano Ronaldo FOTO facebook

Echipa saudită Al-Nassr, cu starul portughez Cristiano Ronaldo printre titulari, a fost învinsă la limită, cu scorul de 1-0, de formaţia Al-Ain din Emiratele Arabe Unite, luni, în prima manşă a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor Asiei la fotbal.

Al-Ain, antrenată de fostul atacant argentinian Hernan Crespo, a marcat unicul gol al întâlnirii de la Abu Dhabi prin Soufiane Rahimi, în minutul 44. Gazdele au mai avut un gol anulat pentru ofsaid, în minutul 28.

În timpul adiţional al meciului, Aymeric Laporte, fostul fundaş al lui Manchester City, coleg cu Ronaldo la Al-Nassr, a văzut cartonaşul roşu, după ce a lovit un adversar cu cotul în propriul careu (90+4).

Cristiano Ronaldo putea egala chiar înainte de fluierul final al jocului, când a a încercat să profite de o ieşire hazardată a portarului lui Al-Ain, însă mingea şutată de lusitan de la jumătatea terenului a trecut pe lângă poartă.

Meciul retur se va disputa pe 11 martie la Riad, iar învingătoarea acestei confruntări va juca în semifinale cu câştigătoarea duelului 100% saudit dintre Al-Hilal şi Al-Ittihad, care se vor înfrunta marţi în prima manşă.

Tot marţi, Jeonbuk FC, formaţie antrenată de Dan Petrescu, va juca împotriva unei alte echipe sud-coreene, Ulsan Hyundai FC.

România marchează o creștere importantă a producției industriale. Ciolacu: ”Pentru că s-a bazat foarte mult pe investiții şi nu pe consum”
Cu un avans de 2,7%, România se numără printre ţările membre UE cu cele mai importante creşteri ale producţiei industriale din blocul comunitar, arată datele publicate, luni, de Oficiul...
Trei sferturi dintre români intenționează să voteze la europarlamentare. Cum este văzută UE din România
România a înregistrat a doua cea mai mare creştere a intenţiei de vot la alegerile europene din acest an faţă de 2019, după Cehia, ajungând la 74%, ceea ce reprezintă nu mai puţin de 19...