O nouă minune la Campionatul Mondial. Portugalia lui Ronaldo, eliminată în sferturi de Maroc. Cum s-a desfășurat meciul

Sambata, 10 Decembrie 2022, ora 18:59
15829 citiri
Cristiano Ronaldo, rezervă la Portugalia

Naționalele din Maroc și Portugalia s-au confruntat sâmbătă, de la ora 17.00, în al treilea sfert de finală la Campionatul Mondial din Qatar, meci care are loc pe Al Thumama Stadium din Doha.

În primele două sferturi de finală, Croația a învins Brazilia și Argentina a trecut de Olanda, ambele partide fiind încheiate la penalty-uri.

Pentru a doua oară la rând, după optimea cu Elveția (6-1), Cristiano Ronaldo a fost rezervă la naționala Portugaliei.

Maroc a reușit o calificare istorică în semifinale, scor 1-0, gol marcat de En-nesyri în minutul 42.

Maroc va juca în semifinale cu învingătoarea meciului Franța - Anglia.

Desfășurarea LIVE

*Portugalia trece din nou pe lângă egalare în minutul 82, la șutul lui Joao Felix parat de Bounou.

*Fernandes a trecut din nou pe lângă egalare, 1-0 Maroc în minutul 60.

*Ronaldo și Cancelo sunt introduși pe teren în minutul 50.

*Mare ocazie Maroc în debutul reprizei secunde.

*1-0 Maroc la pauză, după o bară a portughezului Fernandes în minutul 45.

*Gol Maroc în minutul 40, En-Nesyri sare mai sus decât portarul Costa și deschide scorul, 1-0.

*En-Nesyri are și el o șansă bună de gol, irosită în minutul 25.

*Joao Felix a avut o bună ocazie în minutul 5, lovitură de cap scoasă de portarul Bounou.

*A început meciul, 0-0.

*Echipele de start

Maroc: Bounou - Hakimi, El Yamiq, Saiss, Attiat-Allah - Ounahi, Amrabat, Amallah - Ziyech, En-Nesyri, Boufal

Portugalia: Costa - Dalot, Pepe, Dias, Guerreiro - Otavio, Neves, Silva - Fernandes, Ramos, Joao Felix

Cristiano Ronaldo, mai bogat cu 10 milioane de euro! Care e motivul
Starul portughez Cristiano Ronaldo a câştigat parţial procesul pe care l-a intentat împotriva clubului Juventus Torino pentru restanţe salariale, relatează L'Equipe. Cristiano Ronaldo a...
”Nu am ce să-mi reproșez”. Medicul Cătălin Cîrstoiu a făcut declarații în faţa Spitalului Universitar. Explicaţii privind acuzaţiile de incompatibilitate
#cristiano ronaldo, #Portugalia, #rezerva, #Campionatul Mondial , #Campionatul mondial 2022