Business Focus: Antreprenoriatul: Profesie vs Vocație

Croația - Brazilia, sfert de finală dramatic la Campionatul Mondial. Câștigătoarea, decisă la penalty-uri de departajare

Vineri, 09 Decembrie 2022, ora 18:25
16005 citiri
Croația - Brazilia, primul sfert de finală la CM 2022

Naționalele Croației și Braziliei s-au întâlnit vineri, de la ora 17.00, în primul sfert de finală al Campionatului Mondial din Qatar, pe Education City Stadium din Doha.

La capătul unui meci dramatic, decis la penalty-uri, Croația s-a calificat în careul de ași al competiției.

Brazilia a fost echipa mai bună, a avut marile ocazii, a deschis scorul, dar Croația a egalat cu trei minute înainte de finalul prelungirilor, la singurul lor șut pe poartă, 1-1 după 120 de minute.

La penalty-uri, Croația s-a impus cu 4-2 și va juca în semifinale cu învingătoarea duelului Olanda - Argentina.

Desfășurarea LIVE

*Croația se califică în semifinale, 4-2 la penalty-uri de departajare.

*1-1 după 120 de minute, se vor executa penalty-uri de departajare.

*1-1, gol Croația în minutul 117, a marcat Petkovic, cu un șut deviat de Marquinhos.

*1-0 Brazilia, gol Neymar în prelungirile primei reprize de prelungiri.

*0-0 după 90 de minute, s-a intrat în prelungiri.

*Minutul 65, Livakovic e din nou eroul Croației, la ocazia lui Paqueta.

*Portarul Livakovic salvează în fața lui Neymar, 0-0 în minutul 55.

*A început repriza secundă, 0-0.

*0-0 la pauză, fără mari ocazii de gol, cu o ușoară dominare a Braziliei.

*Brazilia e echipa mai incisivă în startul meciului, Vinicius și Neymar au ratat două șanse importante de gol, 0-0 în minutul 20.

*A început meciul, 0-0.

*Echipele de start

Croația: Livakovic - Juranovic, Lovren, Gvardiol, Sosa - Modric, Brozovic, Kovacic - Pasalic, Kramaric, Perisic

Brazilia: Alisson - Militao, Marquinhos, Thiago Silva, Danilo - Paqueta, Casemiro - Raphinha, Neymar, Vinicius - Richarlison

Campioana Dinamo, victorie uriașă într-o atmosferă electrizantă. Când se decide calificarea în Final 4
Campioana Dinamo Bucureşti a învins marţi, pe teren propriu, într-o atmosferă electrizantă, formaţia daneză Skjern Handbold, scor 28-27 (14-15), în turul sferturilor de finală ale...
Mondialul de snooker a început cu un scandal! Cine e jucătorul de top care spune că "miroase urât"
Campionatul Mondial de snooker a început la Sheffield, având la start toate marile staruri ale sportului. În vreme ce Ronnie O'Sullivan caută al optulea succes, conaționalul său Judd Trump...
#croatia, #Brazilia, #Campionatul Mondial, #sferturi , #Campionatul mondial 2022