Croația - Brazilia, sfert de finală dramatic la Campionatul Mondial. Câștigătoarea, decisă la penalty-uri de departajare

Vineri, 09 Decembrie 2022, ora 18:25
12523 citiri
Croația - Brazilia, primul sfert de finală la CM 2022

Naționalele Croației și Braziliei s-au întâlnit vineri, de la ora 17.00, în primul sfert de finală al Campionatului Mondial din Qatar, pe Education City Stadium din Doha.

La capătul unui meci dramatic, decis la penalty-uri, Croația s-a calificat în careul de ași al competiției.

Brazilia a fost echipa mai bună, a avut marile ocazii, a deschis scorul, dar Croația a egalat cu trei minute înainte de finalul prelungirilor, la singurul lor șut pe poartă, 1-1 după 120 de minute.

La penalty-uri, Croația s-a impus cu 4-2 și va juca în semifinale cu învingătoarea duelului Olanda - Argentina.

Desfășurarea LIVE

*Croația se califică în semifinale, 4-2 la penalty-uri de departajare.

*1-1 după 120 de minute, se vor executa penalty-uri de departajare.

*1-1, gol Croația în minutul 117, a marcat Petkovic, cu un șut deviat de Marquinhos.

*1-0 Brazilia, gol Neymar în prelungirile primei reprize de prelungiri.

*0-0 după 90 de minute, s-a intrat în prelungiri.

*Minutul 65, Livakovic e din nou eroul Croației, la ocazia lui Paqueta.

*Portarul Livakovic salvează în fața lui Neymar, 0-0 în minutul 55.

*A început repriza secundă, 0-0.

*0-0 la pauză, fără mari ocazii de gol, cu o ușoară dominare a Braziliei.

*Brazilia e echipa mai incisivă în startul meciului, Vinicius și Neymar au ratat două șanse importante de gol, 0-0 în minutul 20.

*A început meciul, 0-0.

*Echipele de start

Croația: Livakovic - Juranovic, Lovren, Gvardiol, Sosa - Modric, Brozovic, Kovacic - Pasalic, Kramaric, Perisic

Brazilia: Alisson - Militao, Marquinhos, Thiago Silva, Danilo - Paqueta, Casemiro - Raphinha, Neymar, Vinicius - Richarlison

Naţionala de handbal masculin a Spaniei a obţinut, duminică, medalia de bronz la Campionatul Mondial, după ce a învins în finala mică a competiţiei reprezentativa Suediei. Spania s-a...
S-a stabilit finala Campionatului Mondial de handbal masculin. Azi se decernează trofeul
Deţinătoarea trofeului, Danemarca, şi campioana olimpică Franţa vor disputa finala Campionatului Mondial de handbal masculin, din Polonia şi Suedia, după ce au eliminat, vineri, în...