SCM Ramnicu-Valcea a castigat finala Cupei Romaniei la handbal feminin. CSM Bucuresti a terminat sezonul fara nici un trofeu

Duminica, 06 Septembrie 2020, ora 20:17
3455 citiri

Echipa de handbal feminin SCM Ramnicu Valcea a castigat, duminica, finala Cupei Romaniei, cu CSM Bucuresti, scor 22-19 (15-7). SCM este considerata si castigatoarea Supercupei, in urma unei decizii a FR Handbal.

Meciul a fost dominat de la un capat la altul de campioana SCM Ramnicu Valcea, care a condus copios in special in prima repriza. in final, antrenorul valcencelor, Florentin Pera, a acuzat o stare de rau si a vazut ultimul minut de pe banca tehnica, sub ingrijirea medicilor.

Finala mica a fost castigata, tot duminica, de Gloria Buzau, scor 22-17 (14-8), cu Rapid Bucuresti.

In semifinalele Turneului Final Four al Cupei Romaniei s-au inregistrat rezultatele: SCM Ramnicu Valcea - Rapid Bucuresti 30-23 (14-10) si CSM Bucuresti - Gloria Buzau 30-16 (14-6).

Meciurile din faza finala a Cupei Romaniei s-au jucat la Sala Polivalenta din Bucuresti, fara spectatori, conform reglementarilor in vigoare, si au fost primele feminine oficiale de la intreruperea cauzata de pandemie, in 11 martie.

Intre cei care au avut permisiunea sa asiste s-au numarat presedintele COSR, Mihai Covaliu, si cel al FR Handbal, Alexandru Dedu.

Ambele finaliste vor debuta la finalul saptamanii viitoare in grupele Ligii Campionilor.

Meci superb în finala Cupei României: cine a pus mâna pe trofeu
Campioana CSM Bucureşti a câştigat pentru a şaptea oară Cupa României, duminică, după finala cu Dunărea Brăila, la Turneul Final Four al competiţiei, scor 32-27 (17-13). Gloria Bistriţa...
Cristina Neagu a jucat împotriva Rapidului la câteva zile după decesul tatălui. Cum s-a terminat partida
Campioana CSM Bucureşti este prima finalistă a Cupei României, după ce a eliminat sâmbătă, la Turneul Final Four de la Brăila, vicecampioana Rapid Bucureşti, scor 27-23 (16-10), în prima...
#handbal feminin, #cupa romaniei, #SCM Ramnicu Valcea, #CSM Bucuresti , #handbal