CSM Bucuresti a fost invinsa categoric de Gyor in Liga Campionilor

Sambata, 12 Mai 2018, ora 17:52
18201 citiri

CSM Bucuresti a fost invinsa in semifinalele Ligii Campionilor la handbal feminin, in prima partida din Final Four-ul disputat la Budapesta, in fata formatiei maghiare ETO Gyor, scor 26-20.

A fost un meci in care fetele noastre au cazut inexplicabil la 16-16 in minutul 40, dupa ce s-au chinuit aproape o ora sa egaleze situatia pe tabela, ulterior unui inceput foarte slab al fetelor noastre, campioane ale Europei in 2016.

Inceputul de meci a fost unul catastrofal pentru CSM Bucuresti, care s-a dovedit incapabila in primele 10 minute sa marcheze vreun gol in poarta lui Grimsbo. Cu 3-0 au condus maghiarele pe tabela, pana cand elevele lui Johansson si-au revenit putin si au reusit sa conteze si ele in atac.

Per total, diferenta in prima parte, care s-a terminat 12-10 pentru Gyor, s-a facut in apararea extrem de subreda a CSM-ului si intr-o lentoare aproape inexplicabila a jucatoarelor noastre, care imediat dupa ce marcau se intorceau foarte incet in propria jumatate si primeau goluri foarte rapid de la elevele lui Ambros Martin.

8 la suta a fost procentajul paradelor portarilor noastri, nici Ungureanu, dar nici Grubisici nefiind la inaltimea unei semifinale de Liga Campionilor.

Chiar si asa, romancele au avut de doua ori sansa unei egalari pe tabela, mai ales Niombla pe final la 10-11 putea marca usor, dar a ratat singura cu portarul, sutand in bara.

Dupa pauza, 10 minute a trebuit sa sufere CSM Bucuresti pentru ca in sfarsit pe tabela sa apara un rezultat de egalitate, 16-16 mai exact, rezultat stabilit in minutul 40, dupa 5-6 minute de cadere a lui Gyor, ale carui atacuri au fost bine blocate de apararea noastra, mai ales de catre portarita croata Grubisici.

Dar dupa acel 16-16, si dupa ratarea unei posibilitati unice de a conduce pentru prima data in aceasta zi, fetele lui Johansson au cazut total, ratand ocazie dupa ocazie, totalizand peste 9 minute la rand fara gol marcat.

Kurtovici a oprit aceasta vraja in minutul 51, cu gol marcat de la 7 metri, dar era deja tarziu, pentru ca Gyor avea deja plus 4 pe tabela.

Nu s-a mai putut face nimic dupa aceasta cadere, asa ca Gyor a castigat, meritat am spune, intr-o atmosfera de vis facuta de fanii maghiari. Cristina Neagu, trebuie sa o recunoastem, nu a fost in ziua ei foarte buna, foarte putine reusite, foarte multi nervi, foarte multa teama in a arunca de la distanta.

CSM Bucuresti se va lupta din nou pentru bronz la Final Four, asa cum s-a intamplat anul trecut.

Desfasurarea intalnirii:

Final de meci, 26-20 pentru Gyor, CSM pierde jocul!

Min.58: 25-19, Neagu mai rateaza o lovitura, nu a fost deloc ziua ei azi.

Min.57: Mai sunt 3 minute pana la final, Gyor are 5 goluri avans si mingea acum.

Min.55: Sunt 5 goluri de recuperat in 5 minute, este aproape imposibil.

Min.54: -4 pe tabela, Neagu a marcat dupa 10 minute de liniste.

Min.53: Time-out cerut de Johansson, Oana Manea a urlat la colegele sale: "Hai sa credem in noi, hai sa jucam una pentru alta!".

Min.52: 17-20, gol de la 7 metri Kurtovici...

Min.51: 20-16, e foarte greu de crezut ca CSM va mai putea reveni.

INFO: De peste 8 minute la rand nu am marcat!

Min.49: Altmann rateaza singura cu portarul, ce cadere pentru echipa noastra..

Min.48: 3 goluri la rand Gyor dupa egalitate, avem time-out cerut de Per Johansson!

Min.47: Cadere acum pentru CSM, nu mai marcam de minute in sir, Neagu a ratat si de la 7 metri..

Min.45: Am mai luat un gol usor, Amorim desi e accidentata a revenit cu gol pe teren.

Min.43: Am ratat sansa sa conducem pe tabela, desi am avut atacul, olandeza Groot marcheaza usor..

Min.40: Egalam pentru prima data dupa 40 de minute! Gol fabulos de la 10-12 metri de la Amanda Kurtovici, FABULOS, e momentul CSM-ului, time-out cerut de Ambros.

Min.39: Neagu marcheaza splendid de la 9 metri, am revenit la un singur gol.

Min.38: 14-16, avem mingea acum, putem veni la doar un gol!

Min.37: Gol marcat de Kurtovici, dupa o aruncare ratata a lui Neagu..

Min.36: Iarasi 3 goluri avans, Grubisici a inceput insa sa apere mai bine!

Min.34: Venim iar la 2 goluri, 12-14, avem si superioritate, am luat insa deja un gol in aceasta postura..de la Gorbicz.

Min.32: Linne Jorgensen marcheaza in premiera azi, de pe extrema.

Min.31: Am avut primul atac, dar am ratat prea usor, apoi Groot marcheaza simplu, iarasi este -3 pe tabela.

Incepe repriza secunda!

Final de prim mitan, 12-10 Gyor, putem sa revenim dupa pauza, CSM a jucat bine in ultima parte a primei reprize.

Min.27: Iulia Curea puncteaza surprinzator pe pivot, desi ea joaca extrema. Am scapat apoi pe contraatac, Niombla era singura cu portarul, dar a tras in bara. Putea fi egalitate!!

Min.26: Doua goluri la rand, cate unul in fiecare poarta, Kurtovici si Groot, 9-11!

Min.25: Groot suteaza perfect de la 9-10 metri, in vinclul lui Grubisici.

Min.24: Neagu, GOL din 7 metri, am venit pentru prima data la un gol in spate, dupa acel start de cosmar!

Min.22: 7-9, marcheaza si Bella Gulden acum, sut foarte bun. Ataca acum unguroaicele.

Min.21: Putea fi 7-8, dar Kurtovici a calcat semicercul la gol, in schimb este 9-6!

Min.20: 6-8, Manea puncteaza din nou, avem si superioritate numerica acum.

Min.18: 8-5, luam goluri prea simplu, defensiva noastra este total buimacita. Neagu a marcat mai devreme al doilea sau gol al zilei.

Min.16: 7-4 Gyor, Manea a marcat in inferioritate, apoi Gorbicz a punctat simplu.

Min.15: Groot marcheaza de la 7 metri, Kurtovici a fost eliminata 2 minute.

Min.14: Kurtovici marcheaza in premiera azi, ne apropiem la 2 goluri.

Min.12: Gol marcat de Mehmedovici dupa o contra frumoasa, 2-4. Maghiarele au primit 7 metri si Gorbicz inscrie, 5-2. Time out cerut de Johansson!

Min.11: Am spart si noi gheata in fine! Sut de la 9 metri perfect Neagu, dar la faza urmatoare am luat gol de la Gorbicz, 1-4.

Min.9: Gorbicz rateaza si ea o lovitura de la 7 metri! Inca nu putem marca, au trecut deja 10 minute!

Min.8: Neagu rateaza din nou de la 9 metri, sut inca o data in bara...

INFO: Este o brigada de arbitri din Croatia.

Min.6: Gorbicz suteaza tare la vinclu, e 3-0, CSM incepe dezastruos!

Min.4: Bela Gullden rateaza o lovitura de la 7 metri, a sutat in bara suedeza..

Min.3: Am ratat noi atacul, apoi Oftedal a marcat frumos, si ea de la distanta, 2-0.

Min.1: Amorim marcheaza prima, de la 9 metri, 1-0!

Incepe partida, Gyor are prima minge!

INFO: Loturile celor doua formatii:

CSM: Ungureanu, Grubisici - Udristoiu, Frafjord, Gullden, Curea, Neagu, Jacobsen, Jorgensen, Ayglon, Bazaliu, Manea, Kurtovic, Niombla, Hagman, Mehmedovici.

Gyor: Grimsbo, Kiss- Afentaller, Hansen, Mork, Gorbicz, Pal, Oftedal, Amorim, Groot, Althaus, Broch, Fodor, Bodi, Puhalak, Gonzalez.

16.12: Au fost prezentate si fetele de la CSM Bucuresti. Acum se canta imnul Champions League!

16.10: Are loc acum prezentarea celor doua echipe, s-a inceput cu formatia maghiara Gyor!

16.07: Avem imagini de la Budapesta, incepe prezentarea oficiala a acesti semifinale. Incep emotiile pentru noi!

16.06: "Avem nevoie si de un dram de noroc! Am inceput sezonul cu gandul la aceasta faza finala. Am ajuns aici cu multa munca si pregatire, acum avem nevoie si de noroc", a declarat Gabi Szabo, campioana olimpica la atletism, presedinta acum la CSM Bucuresti, tot pentru Digi.

16.00: Cristina Varzaru, de 4 ori castigatoare a Ligii Campionilor, a declarat cu putin timp inainte de startul jocului: "Sunt convinsa ca Gorbicz va aparea si la linia de 9 metri. Cand avem o echipa cu o constelatie de vedete precum Gyor, uitam sa privim si spre extreme, cred ca si de acolo va veni pericolul. Gyor are cel mai bun pivot al Europei, desi Cvijic este castigtoarea Ligii Campionuilor", puncta marea noastra sportiva in studioul DigiSport de dinainte de meci.

15.58: La startul partidei se asteapta ca in tribune sa fie 1.500 de romani.

15.00: Iata declaratia lui Bela Gullden inainte de aceasta partida atat de importanta:

Bella Gullden stie ce va fi decisiv in infruntarea dintre CSM Bucuresti si Gyor, din Champions League

Acest meci vine la doar o zi dupa o performanta istorica pentru handbalul feminin din Romania, care ieri a cucerit prin SCM Craiova prima Cupa EHF din istoria sa, dupa o finala dramatica in Banie, castigata in fata lui Vipers din Norvegia:

SCM Craiova castiga Cupa EHF dupa un meci fabulos

CSM Bucuresti a castigat Liga Campionilor tot la Budapesta, in 2016, dupa o finala chiar cu Gyor, o finala decisa la aruncarile de la 7 metri, scor 4-1, dupa 22-22 la finalul primelor 60 de minute si 25-25 dupa 2 reprize de prelungiri.

Anul trecut, echipa noastra a cucerit doar medaliile de bronz la Budapesta.

Cristina Neagu poate ajunge golghetera competitiei inca de sambata, pentru ca mai are de marcat doar 4 goluri pentru a o ajunge pe cehoaica Iveta Luzumova (Thuringer), in clasamentul golgheterilor. Romanca are 101 reusite pana acum si a mai fost golghetera si in 2015, cand activa la Buducnost.

De asemenea, Neagu a fost anuntata ca a fost inclusa in echipa ideala a acestui sezon de Champions League:

Cristina Neagu, inclusa in echipa ideala a Ligii Campionilor

Gyor e campioana Europei en-titre si a mai cucerit acest trofeu in 2014. Antrenorul maghiarelor, Ambros Martin, e antrenorul nationalei Romaniei si va merge dupa acest sezon in Rusia, la Rostov pe Don.

Invingatoarea din acest meci va da piept cu castigatoarea celei de-a doua semifinale, Vardar - Rostov, care va avea loc sambata de la ora 19.

Partida este televizata pe DigiSport si TelekomSport.

De ce Robert Negoiță nu poate fi candidatul coaliției la Primăria Capitalei. „Niciun primar de sector nu are mai multe șanse decât Piedone”
În contextul unei crize generate în alianța PSD-PNL, generată de zvonurile legate de o eventuală retragere a medicului Cătălin Cîrstoiu, primarul de la Sectorul 3, Robert Negoiță, s-a...
#CSM Bucuresti versus Gyor handbal, #Final Four live CSM versus Gyor, #CSM Bucuresti joaca semifinala Liga Campionilor , #stiri CSM Bucuresti