Ziare.com

UNITER 2020. Teatrul National din Cluj-Napoca, trei trofee. Toate premiile acordate in cadrul galei

Marti, 22 Septembrie 2020, ora 07:20

   

UNITER 2020. Teatrul National din Cluj-Napoca, trei trofee. Toate premiile acordate in cadrul galei
Rodica Mandache si Mircea Rusu au fost premiati luni seara, la gala UNITER 2020 organizata la Craiova, pentru intreaga activitate, iar pentru 170 de ani de istorie in teatrul romanesc Teatrul National "Marin Sorescu" din Craiova a fost recompensat cu Premiul Presedintelui UNITER. Premiul pentru regie va purta din acest an numele "Lucian Pintilie" si a fost acordat pentru prima data lui Eugen Jebeleanu, iar Teatrul National din Cluj-Napoca si-a adjudecat trei dintre cele mai importante trofee.

Amfitrionul galei a fost de 28 de editii Ion Caramitru. El a declarat in finalul galei ca isi ia angajamentul de a-i sprijini pe cei 5.000 de actori independenti care "nu vor avea niciodata sansa de a fi angajati de un teatru profesionist", in Romania fiind doar 60 de teatre. "Este momentul unei reforme. Este momentul ca acestor oameni sa li se acorde sanse egale cu toti ceilalti oameni care sunt angajati in teatru. UNITER se angajeaza moral si plenar pentru a le apara interesele".

Momentele muzicale ale galei au fost asigurate de formatia Karpov not Kasparov.

Pentru a XXVIII-a editie a Galei Premiilor UNITER, juriul de nominalizari a fost alcatuit din criticii de teatru Ludmila Patlanjoglu, Maria Zarnescu, Calin Ciobotari.

Spectacolele care au intrat in atentia juriului sunt cele care au avut premiera in perioada 1 ianuarie - 31 decembrie 2019.

Laureatii galei UNITER 2020

Debut
Andrei Chifu, pentru rolul El din spectacolul "Casa de pe granita" de Slawomir Mrozek, un spectacol de Ada Lupu Hausvater la Teatrul National "Mihai Eminescu" din Timisoara - castigator

Tamas Jakab, pentru rolul George Gibbs din spectacolul "Orasul nostru" de Thornton Wilder, regia Vladimir Anton la Teatrul "Tomcsa Sandor" Odorheiu Secuiesc;

Constantin Radu Tudosie, pentru regia spectacolului "A douasprezecea noapte" la Teatrul Dramatic "Ion D. Sirbu" Petrosani.

Cel mai bun spectacol de teatru radiofonic

"Hamlet" de William Shakespeare, adaptarea radiofonica si regia artistica Mihai Lungeanu, productie a Societatii Romane de Radiodifuziune - castigator
"Jos comunismul - joc pe calculator de strategie si RPG" de Ema Stere, regia artistica Attila Vizauer, productie a Societatii Romane de Radiodifuziune;
"Frumoasa adormita si trezita" de Alexandra Ares, regia artistica Diana Mihailopol, productie a Societatii Romane de Radiodifuziune

Cel mai bun spectacol de teatru TV

"Furtuna" de William Shakespeare, regia Alexandru Lustig, productie a Societatii Romane de Televiziune si a Fundatiei Teatru Contemporan;
"Manifest. Scrisoare catre un prieten si inapoi catre tara" de Ruxandra Cesereanu, regia Cornel Mihalache, productie a Societatii Romane de Televiziune (Casa de Productie a TVR) - castigator

Premiul pentru critica de teatru: Oana Cristea Grigorescu (castigator); Raluca Radulescu; Irina Zlotea

Cea mai buna scenografie

Carmencita Brojboiu si Andras Rancz, pentru scenografia spectacolului "Nora" de Henrik Ibsen, regia Botond Nagy la Teatrul Maghiar de Stat Cluj;

Cristina Milea, pentru scenografia spectacolului "Legaturi primejdioase" de Christopher Hampton, dupa romanul lui Choderlos de Laclos, regia Cristi Juncu la Teatrul Mic Bucuresti - castigator

Irina Moscu, pentru scenografia spectacolului "Casa cu suricate" de David Drabek, regia Radu Afrim la Teatrul National "Marin Sorescu" Craiova

Cea mai buna actrita in rol secundar

Pusa Darie, pentru rolul Mama din spectacolul "Dansul Delhi" de Ivan Viripaev, regia Radu Afrim la Teatrul National "Vasile Alecsandri" Iasi - castigator
Elena Popa, pentru rolurile din spectacolul "Dragonul de aur" de Roland Schimmelfenning, regia Catinca Draganescu la Teatrul "Andrei Muresanu" Sfantu Gheorghe;
Alina Rotaru, pentru rolul Madame de Tourvel din spectacolul "Legaturi primejdioase" de Christopher Hampton, dupa romanul lui Choderlos de Laclos, regia Cristi Juncu la Teatrul Mic Bucuresti

Cel mai bun actor in rol secundar

Andrei Catalin, pentru rolurile din spectacolul "Emisie: Titanic Vals", dupa Tudor Musatescu, regia Matei Lucaci-Grunberg la Teatrul "Anton Pann" Ramnicu Valcea;
Cristian Grosu, pentru rolul Caliban din spectacolul "Furtuna" de William Shakespeare, regia Gabor Tompa la Teatrul National Cluj-Napoca - castigator
Razvan Vicoveanu, pentru rolul Joshua din spectacolul "Crestini" de Lucas Hnath, regia Radu Iacoban la Teatrul "Regina Maria" Oradea.

Cea mai buna actrita in rol principal

Anca Hanu, pentru rolul Chiritza Barzoi din spectacolul "Chiritza in concert", dupa Vasile Alecsandri si Matei Millo, un spectacol concert de Ada Milea la Teatrul National Cluj-Napoca - castigator
Ofelia Popii, pentru rolul Martha din spectacolul "Cui i-e frica de Virginia Woolf?" de Edward Albee, regia Andrei si Andreea Grosu la Teatrul National "Radu Stanca" Sibiu;
Oana Predescu, pentru rolul Morticia Addams din spectacolul "Familia Addams", regia, coregrafia si costumele Razvan Mazilu la Teatrul Excelsior Bucuresti

Cel mai bun actor in rol principal

Lucian Ionescu, pentru rolul Gomez Addams din spectacolul "Familia Addams", regia, coregrafia si costumele Razvan Mazilu la Teatrul Excelsior Bucuresti - castigator
Sorin Leoveanu, pentru rolul Barry Champlain din spectacolul "Radio" de Eric Bogosian, regia Bobi Pricop la Teatrul National "Marin Sorescu" Craiova;
Marius Turdeanu, pentru rolul George din spectacolul "Cui i-e frica de Virginia Woolf?" de Edward Albee, regia Andrei si Andreea Grosu la Teatrul National "Radu Stanca" Sibiu.

Cea mai buna regie

Eugen Jebeleanu, pentru regia spectacolului "Itinerarii. Intr-o zi lumea se va schimba" la ARCUB - Centrul Cultural al Municipiului Bucuresti si Compagnie des Ogres - castigator
Alexandru Mazgareanu, pentru regia spectacolului "Steaua fara nume" la Teatrul Tineretului Piatra Neamt;
Botond Nagy, pentru regia spectacolului "Nora" la Teatrul Maghiar de Stat Cluj.

Cel mai bun spectacol

"Chiritza in concert", dupa Vasile Alecsandri si Matei Millo, un spectacol concert de Ada Milea la Teatrul National Cluj-Napoca - castigator
"Familia Addams", regia, coregrafia si costumele Razvan Mazilu la Teatrul Excelsior Bucuresti
"Orasul nostru" de Thornton Wilder, regia Vladimir Anton la Teatrul "Tomcsa Sandor" Odorheiu Secuiesc.

Premiul pentru intreaga activitate actrita - Rodica Mandache
Premiul pentru intreaga activitate actor - Mircea Rusu
Premiul special pentru video mapping - Andrei Cozlac
Premiul pentru intreaga activitate - scenograful Constantin Ciobotariu
Premiul special pentru teatru de papusi si marionete: Festivalul "Puppets Occupy Street" / "Papusile ocupa strada", Editia 2019 cu tema "Evolutie prin Revolutie" organizat de Teatrul pentru copii si tineret Colibri Craiova
Premiul British Council - Compania de Teatru Giuvlipen
Cea mai buna piesa romaneasca a anului - "Hai sa vorbim despre viata", de Ana Sorina Corneanu
Premiul de Excelenta - Festivalul National de Teatru
Premiul pentru intreaga activitate - Mia Liontescu
Premiul special pentru machiaj de scena - Minela Popa
Premiul special pentru activitatea de 6 decenii in editarea cartii de teatru - Viorica Matei
Premiul special pentru promovarea teatrului-dans - Centrul independent coregrafic Linotip
Premiul pentru intreaga activitate regie - Dragos Galgotiu
Urmareste Ziare.com pe Facebook  si pe Instagram  Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Ziare.com.

Citeste mai multe despre uniter 2020 premii Craiova teatru
Sursa: NEWS.RO

Articol citit de 3329 ori

Urmareste Ziare.com pe

Urmareste stirile Ziare.com pe Facebook
Nu exista comentarii postate de utilizatori.


Platforma pentru solutionarea online a litigiilor